Domů
Plynárenství
Naftogaz: Výchozí variantou od roku 2020 je nulový tranzit ruského plynu přes Ukrajinu
Regulační stanice, plynový zásobník. Zdroj: RWE Gas Storage
Zdroj: RWE Gas Storage

Naftogaz: Výchozí variantou od roku 2020 je nulový tranzit ruského plynu přes Ukrajinu

Ukrajinská plynárenská společnost Naftogaz připravila scénář „nulového transportu“, jako důsledek probíhajícího vyjednávání s ruským Gazpromem o tranzitu ruského plynu do Evropy od ledna 2020. Na konci letošního roku vyprší současná smlouva o přepravě, přičemž její případné prodloužení se prozatím dojednat nepodařilo.

Politika již dlouhou dobu formuje vztah mezi Gazpromem a Naftogazem. Výkonný ředitel Naftogazu, Jurij Vitrenko, označil poslední vyjednávání o tranzitu plynu přes Ukrajinu zprostředkované Evropskou komisí za „kouřovou clonu“.

Pohled Naftogazu

Při pohledu do budoucna je výchozím scénářem bohužel… nulový tranzit přes Ukrajinu od roku 2020. Pro pochopení kontextu aktuálního vyjednávaní, nebo třístranných rozhovorů – jak bývá jednání označováno – je nutné pochopit, že Nord Stream a Turkish Stream byly (projekty) politické, nikoli ekonomické,“ pronesl Vitrenko na konferenci v Amsterdamu v minulém týdnu.

Přeprava plynu představuje pro Ukrajinu 3 % HDP (poplatky za tranzit dosahují přibližně 3 miliard dolarů ročně) a přibližně 4,5 % veškerého exportu země.

Dále Vitrenko odpověděl na otázku, kterou si sám položil ohledně zmíněných motivů pro výstavbu nových plynovodů, slovy: “Je tu někdo, kdo nechce, aby Ukrajina vydělávala peníze za transport ruského plynu. Je očividné, že tyto peníze jsou velmi důležité pro Naftogaz, a také pro Ukrajinu.”

Poté pokračoval a zdůraznil milníky ve vztahu mezi Ruskem a Ukrajinou a vyjmenovával jejich dopady.

„V roce 2014 Ukrajina ukázala světu, že si zvolila Evropu. Tenkrát to bylo vážnější, jelikož jsme měli masové protesty, které vyústily v útěk pro-ruského prezidenta. A Rusko znovu použilo jako zbraň zemní plyn. Cena pro Ukrajinu se přes noc zdvojnásobila, dále zde byl další požadavek na závazek typu “take or pay“ (zaplacení sjednaného množství bez ohledu na to, zda byl plyn odebrán či nikoli),“ komentoval například.

Rozdílné požadavky

Vitrenko uvedl, že mezi Naftogazem a Gazpromem neexistuje aktuálně shoda v délce kontraktu a množství smluvně garantovaného plynu, který by měl přes Ukrajinu proudit. Požadavek Naftogazu je 60 miliard m³ ročně po dobu minimálně 10 let s možností tranzitu dalších 30 miliard m³ ročně krátkodobě alokovaných Gazpromem, nebo jiným dodavatelem.

Není ovšem pravděpodobné, že by Gazprom tuto nabídku přijal. Gazprom prohlásil, že je ochoten přijmout krátkodobé prodloužení smlouvy na tranzit plynu přes Ukrajinu.

V loňském roce se zástupci Gazpromu nechali slyšet, že tranzit plynu přes Ukrajinu by mohl po roce 2020 klesnout k 15 až 20 miliardám m³ ročně. Loni se přes Ukrajinu do Evropy dostalo 87 miliard m³ zemního plynu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Jaroslav
25. září 2019, 17:17

Měli plyn za třetinu ceny, přesto nenechali na Rusku nit suchou, tak co se diví, že následně byla cena na 70% ceny pro Evropu, namísto 30%. Ještě by měli 25% dorovnat, aby to bylo spravedlivé s Evropou. A oni pořád jedou systémem "živte nás, poděkujeme rozstřílením východu, po nás potopa" ...

Jaroslav
25. září 2019, 17:17

Měli plyn za třetinu ceny, přesto nenechali na Rusku nit suchou, tak co se diví, že následně byla cena na 70% ceny pro Evropu, namísto 30%. Ještě by měli 25% dorovnat, aby to bylo spravedlivé s Evropou. A oni pořád jedou systémem "živte nás, poděkujeme rozstřílením východu, po nás potopa" ...

Jaroslav
25. září 2019, 17:17

Měli plyn za třetinu ceny, přesto nenechali na Rusku nit suchou, tak co se diví, že následně byla cena na 70% ceny pro Evropu, namísto 30%. Ještě by měli 25% dorovnat, aby to bylo spravedlivé s Evropou. A oni pořád jedou systémem "živte nás, poděkujeme rozstřílením východu, po nás potopa" ...

markusaurelius
25. září 2019, 18:26

zjevně si naší milý Banderovci musí najít nové sponzory třeba usa ,,usa měla prachy na převrat tak nebude problém sponzorovat banderovský režim na okrajině….

petr
25. září 2019, 22:16

Rusové jsou specialisté na vydírání. Děkujme bohu, že jsme v EU, NATO a nemáme společnou hranici.

Ukrajinců je mi velmi líto a rozhodně to nejsou žádní Banderovci. Je to národ který při stalinistickém teroru přišel o více jak 5 milionů lidí. Vesměs rolníků, kteří byli trnem v oku bolševikům, co nic neumí a jen vždy kradou a vraždí.

Ivan Malík
26. září 2019, 09:53

Petře, samozřejmě nejsou všichni Ukrajinci banderovci, ale oficiálně je Bandera uznáván jako národní hrdina, UPA je oficiálně uznávána jako osvobozenecká armáda a to nejen proti tehdejšímu Sovětskému svazu, ale podílela se na brutálním vyhlazování např. Poláků a v roce 2018 byly banderovci uznáni jako váleční veteráni. Že je ti Ukrajinců líto ti neberu, ale jak uvádí energetik II, určitě je ti líto i dalších obětí agresivní politiky jmenovaných států. Ještě zapomněl na Belgičana Leopolda II.

energetik II
25. září 2019, 22:48

Nevím, ale požadovat po jiné cizí zemi, že musí své exportované zboží vyvážet právě přes mé státní území, to je hodně podivné ! Představme si třeba požadavek Indie, že exportované jutové výrobky z Bangladéše půjdou z 60 % jen přes indické území, exportovaná železná ruda ze Švédska musí jít ze 40 % přes území Norska, 20 % dřeva exportovaného z Finska musí jít přes Švédsko, 35 % lahvového vína vyváženého z Francie musí jít přes území Švýcarska a 42 % výrobků českého automotive průmyslu musí cestovat do cílových zemí EU jen přes Rakousko. Tak to je trochu guláš !! a jistě by se tomu uvedené postižené státy bránily, jako se tomu nyní brání Rusko. A pro pana Petra, připomínat po 80 letech Stalinský teror je trochu mimo mísu , to já můžu zase po 130 letech vytáhnout na USA 7 milionů zavražděných Indiánů nebo na Němce Adolfa Hitlera či na Francouze Napoleona na Turky genocidu Arménů na Španěly vyvraždění jihoamerických domorodců atd, atd. Ukažte mi na jakoukoli dnešní velmoc a já vám ukážu, kde v minulosti zavraždila miliony lidí. Rusko ,Anglie, Francie, USA, Španělsko, Turecko, Japonsko, Čína, .....atd. Všichni masově vraždili.

petr
26. září 2019, 12:28

Souhlasím s vámi, ale jsem přesvědčen, že zločiny ve jménu komunismu a maoismu nemají obdobu.

Nacionální socialismus AH znamenal též smrt milionů, ale díky krátkosti a předně principiální nezcizitelnosti majetku (mimo židovského) byl méně strašný než stalinismus a jeho pokračovatelé z řad brežněvistů a maoismus.

Tragédie spočívá v totálním rozkladu hodnot, morálky jejíž důsledky si máme možnost vychutnat i dnes...

Proto naši politici se chovají jak se chovají, neb vyrůstali v absolutně nemorální společnosti a to se na nich, ale i na nás všech podepsalo.

JVr
26. září 2019, 17:29

Netahejme do toho příliš tu politiku. I když se o to viditelně Naftogaz snaží.

Ty ropovody co Ukrajinu obchází byly tržním rozhodnutím. Obchodník (Gazprom) neměl jinou možnost než se nechat transportní zemí (Naftogazem) vidírat. Obchodní podmínky nebyly rovné, protože se jednalo o důležitou trasu, které se nemohli vzdát.

Díky tomu, že mají nyní trasy alternativní, nejsou na této trase, tak závislí a budou tlačit na cenu. Pokud není Naftogaz schopen nabídnout konkurenční cenu má prostě smůlu.

Z politického hlediska také Ukrajincům fandím, ale toto je business, kde je konkurence, nejen dalších plynovodů, ale i LNG.

Pokud Ukrajina potřebuje finanční podporu z EU musí být zajištěna jiným způsobem.

energetik II
26. září 2019, 20:10

TO : petr

K otázkám komunismu v Rusku a maoismu mám jen toto. Pokud by J.V.Stalin v sovětském Rusku neprovedl 15 letou 1925-1940 superúspěšnou výstavbu těžkého a zbrojního průmyslu, tak by nikdo z nás dnes nežil. Feudální carské Rusko by Hitlera neporazilo. Díky tomu, že byl Stalin podobný fanatik a diktátor jako Hitler, tak zvítězil. Demokracie Západu tehdá selhaly. USA se vylodily ve Francii až v létě 1944, když už byl Hitler na lopatkách a byl v podstatě poražen Stalinem. Je zajímavé, že my ze zahraničí Stalina a Mao Ce-tunga jen kritizujeme ,ovšem doma v Rusku a Číně mají tito vůdci velkou podporu svého dnešního domácího obyvatelstva. A to je pro mne důležitější, než co o Stalinovi a Maovi dnes vykládají" - chytří Češi".

petr
26. září 2019, 20:42

Nemohu s vámi souhlasit, kdyby Stalin nepovraždil elitu Ruska, Ukrajiny a ostatních republik, pak dále nepovraždil 35 000 důstojníků Rudé armády na základě podvrhu od našeho poskoka Edíka Benešů, tak by válka trvala jen rok a Rudá armáda by ztratila maximálně 1 mil. vojáků a ne 20... a možná by doputovala až do Francie, což asi by nebylo dobře...

Co se týče ruského průmyslu tak bez dodaných cca 25 000 tanků z USA a asi 200 000 náklaďáků, 50 000 jeepů by byli v loji...

Souhlasím však s vámi že naši spojenci Francie a GB to podělali neb tam vládla připodělaná levice. Až pravičák Winston Hitlera první pozastavil...

Jan Veselý
27. září 2019, 07:54

Vřele doporučuji k přečtení knihu V.Suvorov: Očista. Je to trochu hlubší a podrobnější analýza čistek v armádách SSSR. Ono to v reálu bylo trochu jinak.

energetik II
27. září 2019, 19:49

TO : petr

Tak tomu se musím smát. Kdyby prý Stalin neprovedl předválečné čistky, tak by válka trvala jen 12 měsíců. A rovněž , že bez výzbroje z USA by Stalin byl v loji. Během války byl podíl domácí sovětské výroby na tancích, letadlech, dělech, autech,kulometech,..... 90 % ,dodávky ze zahraničí jen 10 %. U Moskvy SSSR porazil Wehrmacht v době, kdy se o dodávkách zbraní Západem Stalinovi teprve uvažovalo. Tedy bitvu u Moskvy vyhrály sovětské zbraně.

Carlos
26. září 2019, 22:34

Pokud by se Stalin s Hitlerem nešábli o Polsko, kde to neměl jak okecat, na rozdíl od Československa, tak je situace jiná a jednak by Hitler utrpěl ztráty (o husarech proti tankům je to z větší části kec) a jednak by asi už tehdy došlo k zapojení Francie, minimálně. Ovšem v situaci kdy proti Polsku šly jak Německo, tak SSSR se zdrženlivosti nedivím. Byť koloniální mocnost, čelit dvěma takovýmto fanatickým říším sama nemohla.

Jaký by byl vývoj Ruska bez vzniku SSSR se dá jen hádat, je to sice hezký námět na knížku, ale pořád jen fikce. Jak by to dopadlo jestliže by legie šly proti Leninovy? Jak by to bylo kdyby vyhráli Bílí? Instalovali by zpět Cara? Byla by z toho republika? Co by ztratili? Co ne? Zůstaly by loutkové státy vytvořené na obsazených územích ke konci 1. světové?

Ve 39. roce by Rusko nebylo jistě na úrovni 18. roku, jestli by nakupovalo zbraně, nebo je vyrábělo, to už se říct nedá, nedá se říct ani to jakým způsobem by probíhala industrializace, jak by bylo zavázáno do Evropských struktur, SSSR byl poněkud ostrakizovaný. Takže je klidně možné že by WWII ani pořádně nebyla, protože by celé klima v Evropě bylo jiné a nebo by byla jen krátká končící sesazením Hitlera. Čert ví jaké vztahy by Polsko a Rusko měli.

energetik II
27. září 2019, 20:06

TO : Carlos

Velikost sovětské průmyslové výroby dosáhla r.1940 druhého místa na světě za USA, SSSR postupně po r. 1922 , kdy vznikl předstihl Francii, Anglii i Německo. Ano, těžko odhadnout, kdyby nebyla VŘSR , kam by se ubírala ekonomika bývalého carského feudálního Ruska. Ovšem ještě 1914 na tom byli hůře jak Rakousko- Uhersko. Pokud jde o dělení Polska mezi Hitlera a SSSR, je třeba vždy říkat plnou pravdu. Když Wehrmacht 15.března 1939 okupoval Prahu , tak hned druhý den ministr zahraničí SSSR Litvinov vyzval Paříž a Varšavu k zahájení jednání o smlouvě o společné obraně proti Hitlerovi. Tedy dostat Hitlera do bojů na dvou frontách ,na Západě proti Francii a Anglii a na Východě proti SSSR a Polsku. Polsko mělo smlouvu s Hitlerem o přátelství z r.1934 ,které možná stále věřilo a Francie stále spoléhala, že se podaří Hitlera nasměrovat k výbojům proti SSSR. Proto byl SSSR Západem odmítnut a zůstával proti Hitlerovi zcela sám , Hitler měl naopak spojenců mnoho : Itálii, Španělsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko ,Bulharsko, ... Po odmítnutí Západem šel Stalin do toho posledního co mu zbylo, oddálit vznik války a zároveň posunutí svých hranic na Západ , aby Hitler musel při cestě do Moskvy urazit o 200 -300 km navíc. Stalin byl do smlouvy s Hitlerem dotlačen odmítnutím spolupráce Západu na společné obraně.

Plynarnik
26. září 2019, 14:22

Plynovody a plyn.infrastruktura na Ukrajine je podfinancovana a nebezpečná, nikdo to tam neudrzuje a neinvestuje. EU to vi, tak radeji pouzije cestu NS2, ktera bude moderni a pod vyssi tlak.hladinou !

Martin Kocourek
26. září 2019, 14:39

Proč, my Češi, máme pořád potřebu,

komentovat, " které trubky odkud kam a za

kolik jdou " ....

Neměli bychom se spíše zajímat o ty

naše trubky (především voda),

kam jdou a kolik nám "z toho", doma zůstane?.

(analýza vlády 11/2016)

Nechal by si někdo ukrást svou vlastní studnu,

na své vlastní Zahradě?!

Jasan , že ne .

Tady bych někde začal....

A to se budu dít věci...

Cake
30. září 2019, 08:04

Souhlasím s Martinem v problém pitné vody i když jsme se dostali daleko od plynu, je nutno zavčas koupit od zahraničních společností naši vodu dokud nedojde ke konfliktu.... , který se blíží.

Bohužel se také blíží rozhodování Německa a Ruska o ceně plynu při přesměrování na NS2 Severním mořem...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se