Domů
Společnosti ve světě
Total koupí od Novateku desetiprocentní podíl v projektu LNG
Terminál na zkapalněný zemní plyn Yamal.
Zdroj: Yamal LNG

Total koupí od Novateku desetiprocentní podíl v projektu LNG

Francouzská energetická společnost Total koupí od ruského Novateku desetiprocentní podíl v jeho projektu zkapalněného zemního plynu (LNG) Arctic LNG 2. Total se snaží posílit si pozici v arktické oblasti, aby mohl lépe poskytovat služby pro klienty z rychle rostoucích trhů v Asii, uvedla dnes agentura Reuters.

Firmy oznámily, že Total získal také možnost koupit podíl deset až 15 procent v budoucích projektech LNG Novateku na Jamalském a Gydském poloostrově.

Novatek uvedl, že kromě platby za desetiprocentní podíl poskytne Total projektu i kapitálovou investici. Její výši ani platby však neupřesnil. Pouze uvedl, že očekává předběžné kapitálové výdaje na projekt Arctic LNG 2 v rozmezí 20 až 21 miliard USD (452,3 až 474,9 miliardy Kč).

Ilustrační foto

Total vlastní také 19,4 procenta akcií Novateku. Pokud se vezme v úvahu tento podíl, vlastní Total v projektu 21,6 procenta. Pokud by se Novatek rozhodl snížit účast v projektu Arctic LNG 2 pod 60 procenta, může Total svůj přímý podíl zvýšit na 15 procent.

Projekt Arctic LNG 2 má odhadované rezervy více než sedm miliard barelů ropného ekvivalentu. Jeho kapacita produkce by měla být 19,8 milionu tun ročně, čili 535.000 barelů ropného ekvivalentu denně.

Konečné investiční rozhodnutí o projektu by mělo být přijato ve druhé polovině letošního roku. Přeprava prvního LNG má začít v roce 2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Loudil
5. březen 2019, 16:26

Jestliže vlastní Francie = stát NATO a EU 21,6 % podíl v zařízení na těžbu plynu v Rusku, který bude dodáván Evropě , je stále na místě ona "obezřetnost" , abychom snad neupadli do závislosti na Rusku ? Musím se smát ! Tohle už dnes stále papouškují snad jenom blázni a lidé skutečně mdlého rozumu ,kteří se snaží vrátit Evropu zpět do 19 století - kancléře Bismarcka a rakouského mocnáře France Josefa.

Petr
5. březen 2019, 17:55

Vypadá to, že je Francie odhodlaná se definitivně vymanit z petrodolaru za každou cenu. I když kvůli tomu už dokonce i spadlo to letadlo s ředitelem Totalu a byli rozpoutány protesty žlutých vest.

Petr
5. březen 2019, 18:22

Ale prakticky je ruský LNG spíš pro tu Asii, a v Evropě moc používaný nebude. Bude výhodnější proti trubkovému ho převážet jen do Británie, a zbytku EU by se vyplatilo ho používat pro náklaďáky a autobusy, jen pokud extrémně zdraží nafta.

Loudil
5. březen 2019, 18:33

Ano, kdysi se síla Dolaru opírala o jeho vazbu na zlato danou dohodami z Brettonwoods 1944 , když ovšem USA začaly masově vraždit Vietnamce po roce 1964 a měly tam po zásluze 50 000 mrtvol , tak je to stálo pěkný prachy, lépe řečeno žily si silně na dluh. A zlato se stalo silnější jak Dolar , už se nedalo nijak udržel 35 Doláčů za unci. Takže Nixon to roku 1971 odpískal a zlato pak rychle vyletělo do roku 1980 na 800 Doláčů za unci. Po zlatu se zase Doláč opřel o ropu , každý, kdo chtěl dovézt ropu /Japonci, Evropa, Indie,...../ si nejdříve musel na mezinárodním trhu s měnami nakoupit za svou měnu dolary = vyvolal po nich poptávku a pak teprve za ně kupoval ropu. Tím byl a je dodnes Dolar udržován díky poptávce s kurzem vysoko, má sílu. Naštěstí se zdá, že tomu bude konec. Čína je už největší dovozce ropy na světě a Indie za ní začíná finišovat. Oba státy jsou v BRICS. A BRICS chce svět zbavit nadvlády Dolaru, když nebude Čína ani Indie nakupovat ropu za Dolary, tak to bude pořádně znát ! Když k tomu přidáme Rusko s Brazílií tak už máme 3 miliardy lidí , kteří pracují na "demontáži Dolaru". Rusko loni nakoupilo do svých devizových rezerv dalších 271 tun zlata , skoro 1tunu denně. Kde na to vzalo ? Prodalo velkou část státních dluhopisů USA, které vlastnilo. Považuji to za správnou cestu. Zlato je nejsilnější měnou všech dob. Roku 1900 se v USA dávalo za 1 unci zlata - 20 USD, letos - 1285 USD. Dolar oslabil 60 krát za 119 let proti zlatu.

frank
6. březen 2019, 08:59

To je krásný, když se se do údajné ekonomické analýzy neználkovsky či účelově přimíchá politika a zapomíná se při hýkání očistit hodnotu dolaru o inflaci :)

Pokud si cenu upravíte o inflaci a , tak unce zlata zlata stála v roce 1801 dolar, v roce 1900 1,5 dolaru a dnes asi 4,5 dolarů stanoveno v cenách roku 1801 :)

Navíc zlato není měnou, ale funkcí měny .

Loudil nám jen chtěl říci, že 1 dolar z roku 1800 nebo 1900 nebo 2019 si prostě koupíte jinou míru " nadhodnoty" a trochu se v tom se zlatem zamotal :)

No a nejlepší na tom je, že dolar 200 let dokáže o něco opřít a něco podepřít, což se prakticky žádné další měně světa nepodařilo a asi už nepodaří překonat.

No a největší legrace je v tom, že Rusko hlásá " dedolarizaci" jeho ekonomiky a jen za loňský roky vyemitovalo mrak dolarových dluhopisů, na druhou stranu zahraniční investoři se ruskýcg dolarových dluhopisů spíše zbavují, ruský dolarový dluh kupuje převážně Čína, špatný signál pro Rusko , proč asi Čína není ochotná kupovat ruský dluh denominovaný v rublech ???? :)

Ani na straně vypořádání plateb se dedolarozaci nedaří, za 6 ler dokázali Rusové snížit poměr dolarových plateb z 78 na 69 procent )

A ještě k tomu dluhu co Rusko vyprodává, i kdyby prodali úplně všechno tak to nedá ani celé jedno procento ( vlastně ani jednu desetinu procenta) ze zahraniční držby US treasuries, čili je to jen honba za dolarovou cash, kterou Rusko zoufale potřebuje na udržení těžby kvůli sankcím za zhabání části Ukrajiny .....

A ještě k těm nákupům zlata :) Rusko loni nekoupilo 271 tun zlata, ono ze své produkce 314 tun dalo 86 procent do svých devizových rezerv, čili Rusko to zlato neprodalo, ale nechalo si to co vytěžilo :)

Tož tak k tomu ekonomickému zpravodajství od pana Loudila

Loudil
6. březen 2019, 09:38

TO : frank

Ono to zlato své kouzlo rozhodně má ! V letech 1892-1916 v Rakousko Uhersku platila korunová měna, kovové zlaté 10 K a 20 K , ale i papírové 10 K a 20 K. Pokud by můj praděd dal roku 1910 do šuplíku jednu kovovou zlatou 1 0 K a vedle ní papírovou 10 K a šuplík zamkl a já ho dnes po 109 letech odemkl, tak za zlatou 10 K dostanu ve zlatnictví 2.500 Kč /= 3 gramy zlata/, ovšem neplatnou papírovou bych musel udávat někde na Aukru a byl bych rád i za 50 Kč.

Jedny nové boty stály v Praze roku 1900 - 10 Korun, kdybych tuto zlatou minci 10 K dnes vzal a proměnil ji ve zlatnictví na 2500 Kč, opět mi to vyjde na jedny nové boty ! Zlatých 10 K drží svou hodnotu minimálně 200 let ! pořád stejnou, hodnota Dolaru se sype. Roku 1900 měl Dolar hodnotu zhruba 5 Korun rakouských , dnes by zlatých 10 K z roku 1900 mělo hodnotu už 120 Dolarů dnešních, tedy za 1 Korunu = 12 Dolarů.

Pokud jde o Ukrajinu a rok 2014, tak si přečtěte MF Dnes z 28.2.19, co k tomu píše ukrajinská poslankyně Jelena Bondarenko, která se Majdanu účastnila. = střelci do policie i demonstrantů byli naverbováni organizátory Majdanu, kdyby Putin nesebral Krym, už tam dnes byla námořní základna USA v Sevastopolu, střelci do lidí na Majdanu chodí po Ukrajině a chlubí se tím, nikdo nemá zájem je zavřít,.....atd. atd. Je dobře , že Putin včas zasáhl a Krym je ruský. Majdan svrhl demokraticky zvoleného prezidenta ,byl to protiústavní puč organizovaný ze Západu.

Rusko jistě nakupuje zlato od svých těžařů , ovšem i jim musí zaplatit, aby nezkrachovali. Možná jim platí v Rublech, takže je to pro vládu výhodné. Putina a čínského prezidenta Xi považuji za velké osobnosti, kterým nesahají západní figurky typu Macrona, Trumpa či Merkelové ani po kotníky. Ruský přebytek zahraničního obchodu byl loni 211 mld. USD, do rezerv přesunulo 271 tun zlata, vítězně ukončilo válku v Sýrii, HDP tam stoupl, před uvedením do provozu jsou plynovody Turk Stream , Nord Strem II a Síla Sibiře do Číny. Ruská politika má podporu dvou miliardových zemí, Číny a Indie. Pokud sankce nepoložily za 60 let malý ostrůvek Kubu je k smíchu čekat, že položí stát územím skoro 2 krát větším jak USA, s obřími zásobami surovin, který se navíc v obchodě stále více opírá o Čínu, brzy ekonomicky nejsilnější stát světa.

Tož tolik k ekonomickým zprávám pana Franka.

Petr
6. březen 2019, 10:12

Je jasné, že jste se v minulém konfliktu mezi USA dolarem a Rusko zlatem postavil jednoduše na stranu našeho takzvaného západního spojence. Ale kam se postavíte (a jestli stejně hlasitě což už vyžaduje skutečnou statečnost) v dnešním konfliktu mezi USA dolarem a eurem s hlavní armádou Francie?

frank
6. březen 2019, 10:26

1. zlatá desetikoruna z roku 1900 má dnes hodnotu minimálně 4500 , čili to by byly drahé boty i dneska :)

2. zlaté mince ražené za CK Rakouského "zlatého standartu", tedy od roku 1892 nebyly prakticky v oběhu, ražba byla čistě propagační a mince ležely v tresorech " národní banky"

3. čistě pro legraci o vašich naivních představách o cenách roku 1900 bych vám doporučil si přečíst n jednoduchého, třeba něco z Ladova životopisu "Kronika mého života" :)

4. mimochodem jen pro ještě větší legraci, kolem roku 1900 měl rubl přibližně stejnou hodnotu jako jedna rakouská koruna

Mimochodem přebytek zahraniční obchodu i dle sputniku je pořád jinde než tvrdíte :) skoro 3x menší než Německo které má 294 miliard dolarů , rusko dle sputniku 116 miliard dolarů, někde asi bude zakopaná собака :)

https://sputniknews.com/business/201902191072554532-germany-russia-trade/

ohledně figurek se asi shodneme, Rusku a v Číně jsou vopravodový velikáni demokracie které už kolo dějin od kormidla dějin dostane jen sovětský styl změny velení, tedy přirozená smrt velkého kormidelníka, to je vzor jako bič :)

frank
6. březen 2019, 10:41

Petr proč bych se měl někam stavět, Francie ráda stojí stranou , viz třeba historie NATO.

No a k souboji měn si je třeba uvědomit, že dolar nemá na své straně stejná závaží jako euro ( tedy Itálii, Řecko, Španělsko, Portugalsko a částečně i Francii), Euro je stále ještě nedozrálý konstrukt, který vyhovuje Německu ( Holandsku, Rakousku, Finsku a částečně Belgii a Francii) s tím, že v celé eurozoně jsou příliš silné nerovnováhy a nedochází k větší integraci než před zavedením eura.

Je s podivem, že momentálně analýzy Eur a eurozony ukazují dvě varianty závislé jen na osobě centrálního guvernéra, pokud jižan viz první závorka) tak euro slabé pokud seveřan tak euro postupně sílící.... což je mimochodem varianta nevyhovující silně exportním zemím typu Německo, Holandsko a vyhovující americké ekonomice :)

Prostě nic tak jednoduché jako vlajkonošství typu pana Loudila není od lidí s ekonomickým přehledem možné čekat :)

Loudil
6. březen 2019, 11:15

To : frank

1. Zlatá 1 0K z roku 1900 ....apod. by možná stála 4500 Kč na nějaké numismatické aukci, kde je oceněna vzácnost i stáří. Já beru cenu prodeje této mince v běžném zlatnictví na váhu zlata , tedy 3 gramy Au 0,999 krát výkupní cena zlata asi 850 Kč/g = 2500 Kč.

2. Mince ze zlata byly v oběhu, byly vydávány v mnohamilionových ročních nákladech. Jejich "oběh" lze velmi lehce doložit "otěrem" způsobeným právě pohybem po peněženkách a kasách drobných obchodníků. Razit oběžné mince a ihned po vyražení je uložit do trezoru státní banky ,nebylo by náhodou méně pracné a drahé rovnou z toho zlata ulít cihly třeba po 20 kilech a ty pak uložit ? 20 kilo Au = asi 6600 kusů zlatých mincí 10 K. Právě na numismatických aukcích je "kvalita mincí" a tím jejich cena dána stupněm otěru = jak moc obíhaly a to platí i pro zlaté rakouské mince. Proč by asi Rakousko svou zlatou měnu zavíralo do trezoru, když o USA, kde se platilo v té době zlatými USD , bylo roku 1933 vydáno nařízení, že občané musí všechno zlato = i mince odevzdat státu ? A jak by se dostaly rakouské zlaté mince v milionových počtech na dnešní numismatické burzy a aukce ?

3. O cenách roku 1900 mám lepší přehled jak Vy. Boty skutečně za 10 K, dům podle velikosti 2000 K až 10 000 K , pivo v halířích.

4. Pro ještě větší legraci jak jste hloupý, mince 10 zlatých Rublů vážila tehdá 8,6 gramů zlata 0,900 kdežto rakouská 10 K jen 3,4 gramů Au 0,900. Rubl tak byl více jak 2 krát silnější měnou jak koruna. Zdaleka nejsilnější tehdejší měna byla jedna anglická Libra /Pounds, Sovereign/ , která měla 8 gramů Au 0,917 a byla tak skoro 5 krát !! silnější jak Dolar a 25 krát silnější jak rakouská Koruna.

5. Čerpáte ze špatných zdrojů o obchodě. Máte asi rok 2017 či dříve. Já píši o 2018.

6. Pokud někdy nějaký demokratický státník vytáhne z obrovské bídy miliardu lidí za 30 let /Čína/ , pak ho budu uznávat. Zatím musím uznávat Čínu. To, co se povedlo v Číně nikdy nikdo neviděl za 5000 let světové civilizace. Roku 1980 v Číně skoro hladomor, životní úroveň Afriky, dnes lídr mobilních5G sítí, elektromobility, jaderných elektráren, kosmického výzkumu, robotizace, umělé inteligence, superpočítačů,..... brzy potopí USA.

Loudil
6. březen 2019, 11:24

TO : frank

Panu frankovi, který zde uvádí falešné cifry o ruském přebytku v obchodě zbožím 2018 posílám odkaz skutečného čísla = 212 mld. USD , spolu s Němci a Čínou nejvyšší přebytek na světě.

http://www.intellinews.com/russia-s-goods-trade-surplus-up-20-in-2018-to-212bn-157253/

Loudil
6. březen 2019, 11:31

TO : frank

Tak už jsem to rozluštil. Pan frank neumí z angličtiny přeložit "current account surpus", což samozřejmě není přebytek zahraničního obchodu , ale přebytek běžného účtu, což je něco zcela jiného.

Loudil
6. březen 2019, 11:47

Pokud jde o Euro, nevěřím , že přežije. Německo potřebuje silné Euro , řekněme s kurzem 2 Dolary za 1 Euro , Francie + Španělsko potřebují kurz 1 Euro = 1 Dolar a Řecko s Itálií by potřebovaly kurz 1 Dolar = 2 Eura. Od roku 1950 německá Marka posilovala neustále k Dolaru z hodnoty 4.50 Marky za Dolar až na 1,50 Marky za Dolar někdy v 90 letech. Pak ovšem bylo zavedeno Euro. Díky svým neustálým ohromným ekonomickým přebytkům, Němci loni již pátý rok za sebou hospodařili s přebytek státního rozpočtu, naopak v USA se stále i v období konjunktury sekají obří dluhy všude a na všem. Během vlády pana Trumpa stoupl hrubý státní dluh USA o dalších 2 100 000 000 000 Dolarů , slušné. My vy ČR máme ovšem slušný výsledek ! Za 5 let 2013-18 jsme snížili výši státního dluhu ze 44 % na 30 % HDP , USA ve stejné době zvýšily z 101 % na 105 % HDP. Nám v miliardách Kč státní dluh klesl, USA v době konjunktury ovšem dalších pěkných pár bilionů Dolarů ke státnímu hrubému dluhu přidaly. Žít na dluh nelze věčně a USA čekají značné potíže. Současný dluh 22,1 bilionu Dolarů totiž nelze nikdy splatit. Ruský hrubý státní dluh je 17 % HDP, USA - 105 % HDP.

frank
6. březen 2019, 12:36

Loudil, ale umí :)

jenže current acc je zastřešující účet celého pohybu kapitálu, nejenom exportu a importu a mnohem lépe tak vypovídá o zdraví ekonomik(y).

Nepopíral jsem, že rusko je jedním z čelních světových exportérů posledního desetiletí a link na Sputnik to jen potvrzuje), jen je dobré kouknout, co vlastně exportuje a jak je možné, že ho mnohem menší země, navíc mohutně importující energie, v přebytcích překonávají. Rusko prakticky vyváží nezpracované suroviny ( 2/3 dolarové hodnoty exportu) a jediná významná položka s přidanou hodnotou jeho exportu jsou zbraně :)

Loudil
6. březen 2019, 15:08

To :frank

Musím vás upozornit, že v příspěvku výslovně píšete : "Přebytek zahraničního obchodu", tak nelžete. Stejně jako Rusko se chová mnoho zemí = vyváží suroviny, když jich mají nadbytek. Krásný příklad = demokratická vyspělá Austrálie. Fedruje do Číny : železnou rudu, uhlí, plyn, potraviny, ... samé základní suroviny a vůbec jí nevadí, že se stala jenom - "Surovinovým přívěškem komunistického režimu v Pekingu. Čína pak z australských surovin dělá : auta, počítače, letadla, ... tedy věci s vysokou přidanou hodnotou. Ovšem to neznamená, že se budu Austrálii za to pošklebovat. Kromě zbraní Rusko vyváží jaderné reaktory VVER- 1200 , Bangladéš koupil dva, Turecko čtyři, Egypt čtyři, Bělorusko dva, Maďarsko dva, Finsko jeden, Čína šest,...atd. Jde o velké peníze. Rusko dál vynáší do kosmu různým státům družice a již 8 roků vynáší v Sojuzech Američany na ISS, bez Sojuzů by musela jít ISS k zemi. Představme si, že na Jižní Moravě objevíme ložisko ropy velikosti Arábie, budeme pak stále na tři směny montovat ony Škodovky na export ?? Já myslím, že bychom to prodali k těžbě Shellu či BP a pak už " -spokojeně vyhnívali v papučích" - až do penze. Stejně jako Rusko či Saudská Arábie. Ale protože holt ropu nemáme, tak musíme na ty tři směny do modráků a montovat.

petr
6. březen 2019, 21:18

Vážený pane Loudile,

občas s lze s vámi souhlasit, ale dnes asi nemáte dobrou formu. Nedávno jsem se vrátil z Ruska na to co jsem opět viděl po letech, tak jsem moc a moc rád, že žijeme v zemi, kde se maká na tři směny jak vy říkáte v montovně Mladá Boleslav. Chodit v papučích po matičce Rusi bych opravdu nechtěl. Pro normální lidi a těch je většina je tam bída a politická prezentace svoji ekonomickou neschopnost skrývá, že zlý západ jim ubližuje a proto se musí víc a víc zbrojit a připravovat se na válku. prostě tak jak před 89 rokem furt to samé velká imperialistická mocnost co by ráda požrala zpět své satelity a ukradla nám těch 40 tisíc co si vydělávají lidi v montovnách...

Carlos
6. březen 2019, 21:32

Loudila neřešte, to je nick řízený z Kremlu, tzv. kremroll, nebo z Pekingu, to jsme ještě nedešifrovali nikdo, ale asi tam nasadili někoho nového, protože je nějaký aktivní, nebo nevím co se stalo. Jestli jest to troll, není třeba to řešit, jen jej ignorovat. Jestli to ale fakt není troll, tak je to hodně varující že tu máme spoluobčany s takovými názory.

Loudil
6. březen 2019, 23:47

To .petr

Západ má jen jeden cíl, který se mu za Jelcina skoro povedl. Nadnárodním západním koncernům vydat ruské suroviny napospas , rozprodat a z Ruska udělat západního slouhu , pokud možno bez jaderných zbraní ,který bude hopsat, jak s z Washingtonu bud pískat. Ovšem 140 milionové Rusko, která kdysi vypráskalo Napoleona i Hitlera není 10 milionové vždy servilní ustrašené Česko , které vždy bude lézt do zadku mocným . Existují vyšší hodnoty, pro které je možné žít a není to jen bohatství. Je to : víra, národ, oběť , vyšší hodnoty, než KONZUM. Západ tyto hodnoty degradoval, zrušil. Velká část Rusů má ale tyto hodnoty za své, na rozdíl od nás. A proto má Putin podporu v rozmezí 50 až 80 %. Větší jak západní politici.

Loudil
6. březen 2019, 16:22

TO : frank

Dnes USA zveřejnily výsledky svého zahran. obchodu a ty jsou mnohem zajímavější , jak ty ruské. Pan Trump se snaží snížit americký deficit obchodu vyhlašováním sankcí , v roce 2018 mu to - "jaksi nevyšlo". Deficit obchodu USA byl největší za 10 let = se zbožím obřích : 891 mld. USD !!! Je to s podivem hlavně proto, že USA za posledních 10 let velmi snížily svůj import ropy a plynu. Přesto jsou s deficitem na rekordu ! Pan Trump obviňuje ostatní země z "nefér obchodních praktik". Těžko tomu uvěřit, když měly USA obří deficity s tak rozdílně vyspělými ekonomikami : S Čínou = 419,2 mld. USD, S EU = 169,3 , s Mexikem = 81,5 , s Vietnamem = 39,5,...... tedy obří deficity jak s vyspělou EU, tak středně vyspělým Mexikem a Čínou tak i s rozvojovým Vietnamem. Těžko tedy nějaké "nefér praktiky". Já vidím problémy ve dvou rovinách : 1. USA jsou lidově řečeno - "rozežranou zemí" ,která konzumuje nad své schopnosti vyrábět , dováží obří kvanta naprostých zhovadilostí, které lidé nepotřebují, ale které ovšem tupí Američané také nakonec koupí. Jak známo, tak obrat v obchodech je dnes z 80 % tahounem růstu HDP a v USA nyní , při těchto deficitech - "roste HDP výborně "! 2. Dolar je nadhodnocen, US exportéři by potřebovali slabý dolar, ne jako nyní 1 E = 1,13 USD, ale někde 1 E = 1,40 až 1,60 USD. Tolik k USA , k zemi, která už žije jenom na dluh.

Petr
7. březen 2019, 13:42

Místní obyvatelstvo prostě pod mnohagenerační nadvládou lichvářů s primárním kulturním imperativem konzumu, čemuž se nakonec skoro vše přizpůsobilo, plíživě zdegenerovalo, a dnes se již nedokáží obejít bez vysávání všemožných zdrojů včetně lidských poloviny světa.

Do teď mohli vyhrožovat petrodolarem a ukončením dovozů, což by krátkodobě silně poškodilo ty extrémní exportéry. Ale se zavedením elektroaut, a možností Číny vyhlásit taky minimálně jedno superkonzumní desetiletí, USA o většinu trumfů letos přišli.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se