Domů
Společnosti ve světě
Eni objevilo největší naleziště zemního plynu ve Středozemním moři
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Eni objevilo největší naleziště zemního plynu ve Středozemním moři

Severně od Egypta bylo nalezeno největší naleziště zemního plynu ve Středozemním moři. Hlavním odběratelem bude Egypt, zbytek bude pravděpodobně vyvážen ve formě LNG do Itálie a dalších středomořských států. První plyn by měl být získán v roce 2020.

Italský energetický gigant v oblasti zemního plynu a ropy oznámil v tiskovém prohlášení z neděle objev světového formátu. Po průzkumných vrtech se Eni podařilo najít zatím největší naleziště zemního plynu ve Středozemním moři, nachází se severně od Egypta a nese název Zohr Prospect. Naleziště má rozsah zhruba 100 čtverečních kilometrů a zásoby plynu se odhadují na 850 miliard krychlových metrů.

 

Hlavní odběratel – Egypt

Jelikož se jedná o objev v blízkosti pobřeží Egypta, bude tento africký stát hlavním odběratelem. Zásoby zemního plynu by měly stačit pro jeho domácí spotřebu na několik desítek let. Egypt tuto možnost velice rád uvítá,  je silně energeticky závislý na plynu a bude se pravděpodobně jednat o lepší alternativu k domlouvané smlouvě o dodávce plynu z Izraele.

„Toto je velice důležitý den pro ENI a její zaměstnance. Tento historický nález bude schopen transformovat energetické scénáře Egypta, země se kterou spolupracujeme již 60 let,“ Claudio Descalzi, generální ředitel společnosti ENI.

Descalzi dále označil Egypt za důležitého strategického partnera a vyzdvihoval úspěchy své společnosti, které jí posouvají v této oblasti na první místa. Primárně se pokryje domácí spotřeba Egypta, zbytek se bude vyvážet pravděpodobně do Itálie a ostatních středomořských států ve formě LNG. ENI se snaží celý proces těžby co nejvíce urychlit a první zemní plyn by podle odhadů měl být získán v roce 2020.

 

Největší naleziště na světě?

Zásadní objev přišel po mnoha menších nálezech na území Egypta ve Středozemním moři. Zohr se dokonce může stát největším nalezištěm na světě a potenciální alternativou k ruskému plynu. Evropa by tak zase o něco snížila svoji energetickou závislost na Rusku.

Ačkoli Egypt do roku 2012 plyn do Izraele exportoval, nyní se mezi těmito zeměmi schylovalo k dohodě, na jejímž základě by plyn proudil opačným směrem. Díky objevu Eni tato jednání s největší pravděpodobností ztroskotají. Eni je už takto jeden z hlavních hráčů na poli energetiky v Egyptě a tímto objevem svoji pozici upevní.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se