Domů
Plynárenství
Gazprom hodlá po roce 2020 radikálně snížit přepravu plynu přes Ukrajinu

Gazprom hodlá po roce 2020 radikálně snížit přepravu plynu přes Ukrajinu

Gazprom plánuje po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 dramaticky snížit využívání plynovodu přes Ukrajinu. Využití starého plynovodu by se mělo snížit na zhruba desetinu možné přepravní kapacity. Projekt Nord Stream 2 je dlouhodobě kritizován USA a je označován za politický tah spíše než ekonomický.

Zpravodajský server Reuters včera informoval, že proudění ruského plynu do Evropy skrz Ukrajinu zažije silný pokles po roce 2020. Tento plán oznámil ve čtvrtek CEO Gazpromu Alexei Miller. Právě do roku 2020 plánuje ruský energetický gigant dostavět a zprovoznit Nord Stream 2, který povede přes baltské moře z Ruska do Německa.

Nová a stará cesta

Ukrajina je hlavní tranzitní zemí ruského plynu do Evropy už od sovětské doby a v době svého největšího využití se dodávalo touto trasou přes 100 miliard krychlových metrů (bcm) plynu. V současné době se přepravuje okolo 50 až 70 bcm a po roce 2020 (respektive po zprovoznění Nord Stream 2) plánuje Gazprom snížit tranzit na hodnotu 10–15 bcm, což je zhruba desetina celkové možné kapacity. Gazprom by takto ušetřil 1,6 miliardy dolarů na investicích a opravách do staré cesty.

Miller prohlásil, že Nord Stream 2 by se měl začít stavět na začátku roku 2018. Zároveň bránil projekt slovy, že se jedná o nejefektivnější a nejekologičtější možnost a bude se jednat o mnohem kratší trasu do Evropy pro zemní plyn ze severních těžařských oblastí.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Kontroverzní projekt

Projekt nového plynovodu je dlouhodobě kritizován, především ze strany USA, které označují plynovod za politické tah spíše než ekonomický. Podle USA budou důsledky pro Ukrajinu a celkovou energetickou bezpečnost východní Evropy devastující.

Gazprom se v současném přehlceném prostředí snaží bránit svůj podíl na evropském trhu se zemním plynem. Ruský gigant sází na možnost, že se dlouhodobě bude zvyšovat poptávka. Důvodem je v současné době snižování produkce plynu v Evropě, na druhé straně USA plánuje extenzivní export LNG. Gazprom odhaduje cenu Nord Streamu 2 na necelých 10 miliard euro.

Zdroj úvodní fotografie: www.politico.eu

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.