Domů
Společnosti ve světě
Gazpromu kvůli nízké poptávce klesl zisk o více než polovinu
Centrála Gazpromu v Moskvě. Autor: Andrey Ivanov

Gazpromu kvůli nízké poptávce klesl zisk o více než polovinu

Ruské plynárenské společnosti Gazprom ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o více než polovinu na 149,2 miliardy rublů (44,5 miliardy Kč). Firma dnes také uvedla, že trh s ropou a zemním plynu se ale již zotavuje z dopadů pandemie nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Reuters.

Světoví producenti ropy a zemního plynu se potýkají s nižšími cenami těchto surovin a s propadem poptávky po nich vlivem pandemie. Na ruské firmy ale ještě nepříznivě dopadá slabší kurz rubl, který zvyšuje dluh v cizí měně.

Státnímu Gazpromu se ale i tak podařilo čtvrtletí uzavřít se ziskem, zatímco v prvních třech měsících roku vykázal ztrátu 116 miliard rublů. V třetím kvartálu se obchodování podle společnosti zlepšuje.

Předseda Gazpromu Alexej Miller. Zdroj: Gazprom
Ilustrační foto

Tržby Gazpromu v období od dubna do června meziročně klesly skoro o 35 procent na 1,16 bilionu rublů (346 miliard Kč).

Finanční ředitel Famil Sadygov řekl, že ohledně dividend se podnik bude držet dříve ohlášeného plánu. Trhy se podle něj v tomto čtvrtletí zlepšily. V Evropě cena plynu k okamžitému dodání přesáhla 100 dolarů (2200 Kč) za 1000 čtverečních metrů zemního plynu.

Tržby za dodávky zemního plynu do Evropy, které jsou hlavním zdrojem příjmů Gazpromu, v prvním pololetí meziročně klesly o 47 procenta na 756,3 miliardy rublů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Filip
3. září 2020, 16:25

Více chyb v jednom článku jsem už hodně dlouho neviděl.

Frank
31. srpen 2020, 16:25

Za 1000 metrů čtverečních plynu????

Bizon
2. září 2020, 17:43

V HEMT tranzistorech a grafenu existuje fenomén 2D elektronového plynu, ale čtvereční metry zemního plynu je jiná frajeřina :D Asi je adsorbovaný na nějakém povrchu :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se