Domů
Plynárenství
Německá elektrárna zvýší svou flexibilitu využitím tepla z nedaleké spalovny

Německá elektrárna zvýší svou flexibilitu využitím tepla z nedaleké spalovny

Paroplynová elektrárna v německém Mainzu zvýší svoji flexibilitu využitím páry z nedaleké spalovny odpadu. Odpadní teplo ze spalovny pomůže udržet komponenty elektrárny nahřáté, což umožní rychlejší a frekventovanější starty elektrárny.

Německý operátor Kraftwerke Mainz-Wiesbaden AG (KMW), provozovatel paroplynové elektrárny v srdci průmyslového Mainzu, vyvíjí inovativní řešení pro zvýšení flexibility své elektrárny. Ta je zvlášť důležitá v současném období prudkého rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Německu a klesajících cen elektřiny, které ovlivňují zisk konvenčních elektráren.

Časové úseky, ve kterých je ekonomicky výhodné konvenční elektrárny provozovat, se především na německém trhu stávají stále kratšími a obtížněji předvídatelnými. Z tohoto důvodu se na flexibilitu elektráren kladou stále vyšší požadavky.

Využití odpadního tepla z nedaleké spalovny odpadů umožňuje uchovat komponenty elektrárny ohřáté i při delší nečinnosti elektrárny. Díky tomu je její najetí elektrárny rychlejší a může k němu docházet s vyšší frekvencí. Systém umožní operátorům KMW rychle reagovat na náhlý nárůst poptávky po elektřině a s tím spojeným nárůstem cen elektřiny.

Jedinečný koncept

KMW stejně jako ostatní provozovatelé využívá zbytkové páry k výrobě elektřiny. Elektrárna byla navržena s velkou parní turbínou a rekuperačním parogenerátorem tak, že může využívat dodatečných 65 tun páry ze spalovny odpadů. Pára je do elektrárny transportována nadzemním parovodem o délce přesahující 100 metrů.

Jedinečným je ovšem koncept využití zbytkové páry ze spalovny pro uchování teploty komponentů elektrárny, jež podle operátorů elektrárny umožní tzv. horký start i po delším odstavení elektrárny.

Komentáře

(1)

Petr Vana

24. červen 2016, 12:36

Trochu mi tam chybi ten nejdůležitější údaj: Na jaký časový úsek se jim podaří ten start zkrátit?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.