Domů
Plynárenství
Platts: Nejvíce tankerů s plynem z USA směřovalo v listopadu do Číny
LNG tanker Arctic Princess
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Platts: Nejvíce tankerů s plynem z USA směřovalo v listopadu do Číny

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA se vzhledem k silné globální poptávce drží na vysokých hodnotách, přičemž nejvíce nákladů během minulého měsíce putovalo na čínský trh. Čína tak po několika měsících vystřídala Brazílii, která v letošním roce dováží větší objemy plynu vzhledem k nepříznivé hydrologické situaci.

Poptávka po zemním plynu začíná s příchodem chladného počasí v hlavních regionech spotřeby dále růst, což se v posledních dnech a týdnech projevuje růstem cen této komodity. Již ke konci minulého týdne dosahovaly ceny LNG s dodávkou v lednu na klíčovém asijském trhu (JKM) 34,2 USD/MMBtu, tedy bezmála 100 EUR/MWh, zatímco v Evropě byly o více než desetinu nižší.

Ceny na asijském trhu nicméně převyšovaly ostatní trhy i v minulých týdnech dost na to, aby umožnily navýšení dodávek z USA navzdory dražší přepravě způsobené nedostatečnou kapacitou Panamského průplavu. Podle dat S&P Global Platts Analytics nejvíce lodí s LNG směřovalo z USA v průběhu listopadu do Číny, která tak po třech měsících předběhla Brazílii.

Dodávky LNG z USA v průběhu listopadu 2021 dle destinace Dodávky LNG z USA v průběhu listopadu 2021 dle destinace. Zdroj: S&P Global Platts Analytics

Do Číny během minulého měsíce dorazilo celkem 13 nákladů s LNG z USA, jako druhé v pořadí se umístily Japonsko a Turecko s 9 tankery. Naopak Brazílie, která byla hlavní destinací pro americký zkapalněný plyn během srpna, září a října, obdržela stejně jako Španělsko 6 nákladů.

Jeden z vývozců zkapalněného plynu oslovený S&P Global Platts nicméně uvedl, že zájem o spotové dodávky LNG do Číny se díky nárůstu zásob plynu díky silným dodávkám aktuálně snížil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Nefi
9. prosinec 2021, 11:32

Minulý týden import z Ruska 2,76mld. m3, LNG 2,33mld. m3, Norsko 2,63 mld. m3.

Petr S.
10. prosinec 2021, 07:15

Zajímava čísla, mohu znát zdroj odkud čerpáte? Děkuji.

Ferda
9. prosinec 2021, 13:26

Do Evropy se neveze skoro nic, protože staví a schvaluje plynovody z Ruska, ale do sankcemi "sužované" Číny... Byznys je byznys, sankce nesankce!

bruno humpolíček
10. prosinec 2021, 09:53

evropa má jedinečnou šanci se dostat v míru k ruským zdrojům, má s ním pozemní hranici. jen zabedněný hlupák to nevidí.

Jaroslav Loudil
9. prosinec 2021, 18:37

Americké "molekuly svobody" tedy rychle proudí do Číny. Tamním komunistům je totiž zcela jedno, odkud tyto "molekuly" tečou , zda z Ruska , z USA nebo z islámského Kataru. Rusák, islamista, Američan - pro Číňana všechno jeden pytel. V Číně ideologii vůbec nepěstují a nesledují , to my v USA i EU jsme v tomto jiní kabrňáci ! Nyní třeba proběhne velká soutěž a předhánění se, kdo to Číně víc "natře" tím, že nepoletí na zahájení ZOH Peking 4.února 2022. Biden to zahájil a nyní se budou podržtaškové USA předhánět jako diví, aby se poslušně také přidali. Nejkrásnější na tom je to, že je Čína sama na ZOH vůbec nezve, to je mají zvát jejich vlastní domácí olympijské výbory, nikoli pořadatel. Tolik k plynu i k ideologii.

FKus
12. prosinec 2021, 15:48

Bohužel, to jsou naprosté nesmyly, že Čína je něco jako komunistická země. Tam vládne tuhý kapitalizmus. Vedení Číny se ovšem zaleklo obrovské monopolizace ekonomiky, tak se snaží omezit koncentraci kapitálu. To je celkem rozumné, protože by jim silné monopoly přerostly přes hlavu. Vidíme to např. v USA, kde si dovolí některé nadnárodní firmy cenzurovat politiky. A nějaké embargo Západu je směšné. Snad je to může trochu bolet, ale doplácí na to i Západ. Čína, Indie, J. Korea, Japonsko, Malajsie, Vietnam atd. atd., tam se dnes soustředí ekonomická síla a ty země spolu úzce spolupracují. Nevěřte propagandě. A když budeme dál omezovat energetické zdroje bez náhrady, tak jak se to děje v EU, pak brzo zmrzneme. Mně nevadí omezování některých typů získávání energie, ale každá rovnice má dvě dynamicky se měnící strany.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se