Domů
Plynárenství
Před 20 lety přešlo české plynárenství pod německou společnost RWE
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Před 20 lety přešlo české plynárenství pod německou společnost RWE

Plynárenství
7 komentářů
15. květen 2022, 07:30
ČTK

Plynárenská společnost Transgas patřila dlouho mezi takzvané strategické společnosti a proto nebyla zařazena do privatizace. V roce 1995 se premiér Václav Klaus (ODS) dohodl se svými ekonomickými ministry, že podnik, který provozuje tranzitní plynovod v ČR, by měl zůstat ještě asi pět let ve vlastnictví státu. O prodeji českého plynárenství, tedy Transgasu a distribučních společností, začala jednat až vláda Miloše Zemana (ČSSD), která Transgas prodala německé společnosti RWE. Transakce byla završena před 20 lety, 16. května 2002, když RWE uhradila kupní cenu 4,1 miliard eur (tehdy asi 125 miliard korun), což byla nejvyšší suma utržená za privatizaci jednoho podniku.

Další změna následovala v lednu 2013, kdy společnost RWE Česká republika převzala vedení aktivit skupiny RWE v Česku. Dosavadní lídr skupiny – RWE Transgas se začal věnovat pouze na velkoobchod s energiemi a změnil jméno na RWE Supply & Trading CZ. V roce 2013 RWE vyčlenila provozovatele tranzitních plynovodů a jediného držitele licence na přepravu zemního plynu v Česku do společnosti Net4Gas. Důvodem byl požadavek Evropské komise, která nařídila oddělit distribuci plynu od obchodu s ním. RWE v březnu 2013 Net4Gas prodala německé pojišťovně Allianz a kanadské investiční skupině Borealis za zhruba 41 miliard korun.

V roce 2020 také v rámci složité dohody o výměně majetku koupila skupina E.ON od společnosti RWE energetikou skupinu innogy (dnes innogy vlastní maďarská státní společnost MVM Group). Další krok související s dohodou o výměně aktivit mezi skupinami RWE a E.ON byl přesun většiny podzemních zásobníků plynu v Česku pod koncern RWE. Společnost RWE Gas Storage CZ, s.r.o., vznikla vyčleněním ze společnosti RWE Supply & Trading CZ, a.s. a byla zapsána do obchodního rejstříku 1. května 2007. Současný název nese od roku 2020, kdy většina zásobníků plynu v Česku přešla zpět pod německý koncern RWE. Loni v prosinci Hospodářské noviny uvedly, že německý energetický koncern RWE chce šest zásobníků plynu na českém území prodat. Očekává zisk kolem 500 milionů eur (12,7 miliardy korun).

Historie současné plynárenské společnosti RWE Supply & Trading CZ se začala psát 1. dubna 1971, kdy byl výnosem ministra paliv a energetiky tehdejšího Československa založen národní podnik Tranzitní plynovod Praha. Vzniku Tranzitního plynovodu Praha v roce 1971 předcházelo o rok dříve uzavření mezivládní dohody mezi někdejším Sovětským svazem a Československem o přepravě ruského zemního plynu přes československé území do jižní, střední a západní Evropy. Na dohodě se podílely i vlády Rakouska a bývalého východního i západního Německa.

Ještě dříve se stal jedním z mezníků historie českého plynárenství rok 1967, kdy byl uveden do provozu první mezistátní plynovod s názvem Bratrství přivádějící zemní plyn ze Sovětského svazu na Slovensko a jižní Moravu. V roce 1971 pak následovalo rozhodnutí o vzniku národního podniku Tranzitní plynovod jako součásti Českých plynárenských podniků. Provoz na první části jedné z nejvýznamnějších staveb evropského plynárenství byl zahájen v prosinci 1972, definitivně se tak otevřela cesta zemnímu plynu z nalezišť na území Sovětského svazu do zemí střední a západní Evropy. Otevření nového přístupu k ruskému zemnímu plynu umožnilo mimo jiné v roce 1974 federální vládě zahájit úplný převod z dosavadního zásobování domácností a podniků svítiplynem na bezpečnější a levnější zemní plyn.

Struktura samotného přepravce plynu se mezitím několikrát proměnila. Z původního národního podniku se po založení státního podniku Český plynárenský podnik stal v roce 1990 odštěpný závod Tranzitní plynovod později přejmenovaný na Transgas. Na základě rozhodnutí vlády vznikl v roce 1998 státní podnik Transgas.

Za Zemanovy vlády poté padlo rozhodnutí, že před prodejem stát, respektive Transgas, nejprve získá majoritu v již dříve částečně privatizovaných distribučních plynárenských společnostech, kde držel pouze 46 až 48procentní podíly. Transgas poté spolu s Fondem národního majetku získal ve většině podniků majoritní podíl.

Vlastní privatizační proces spustila vláda v březnu 2001, když ministerstvo financí dokončilo projekt. V červnu téhož roku byl Transgas zapsán do obchodního rejstříku jako akciová společnost. V prosinci 2001 pak vláda rozhodla, že vítězem soutěže na prodej českého plynárenství se stala německá společnost RWE Gas. Vláda vybrala vítěze na doporučení privatizační komise. Ta ze soutěže vyloučila další zájemce, kterými byla konsorcia německé E.ON s americkou Duke Energy a německé Ruhrgas s Gaz de France.

Vláda se prostředky získané prodejem Transgasu rozhodla použít hlavně pro potřeby státního rozpočtu a na splacení úvěru u České konsolidační agentury. Snaha tehdejší pravicové opozice o povinné převedení příjmů z privatizace na důchodový účet již dříve vyšla naprázdno.

Tak jako u většiny privatizačních rozhodnutí se i kolem Transgasu objevila debata o výhodnosti prodeje. „Jen od roku 2002 si RWE vyplatilo na dividendách z Transgasu 75 miliard korun, další miliardy získalo formou dividend z regionálních plynáren. Kdyby si stát plynárenství ponechal pod svou kontrolou, mohl postupně získat srovnatelnou částku,“ napsaly například v březnu 2012 Lidové noviny.

Německá energetická společnost RWE se zabývá výrobou elektřiny, těžbou uhlí a obchodováním s energií. RWE je třetím největším producentem elektřiny z obnovitelných zdrojů v Evropě a největším producentem elektřiny v Německu. Působí v desítkách zemí světa. Společnost RWE byla založena v roce 1898 pod názvem Rheinisch-Westfälische Elektrizitätswerke (Rýnsko-vestfálské elektrárny), nyní se používá pouze zkratka RWE. Sídli v Essenu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
hellokitty
15. květen 2022, 10:25

uz ani ta veza v essenu im nepatri, kormidlovali moc z jednej strany na druhu

Roman Čejka
15. květen 2022, 12:33

V popisu historie chybí snížení základního jmění Transgasu krátce po privatizaci. RWE si část peněz vyplatila ihned zpět.

Prodej NET4GAS do rukou pojišťovny Allianz a kanadského penzijního fondu je časově spojen se ztrátou poplatků za transport plynu skrze české území jakožto následku za zprovoznění NorthStream1.

Rejpal
16. květen 2022, 00:34

Prodej distribučních sítí el. energie , plynovodů a částí vodárenství je kterému u nás došlo byl pro mě naprosto nepochopitelný , stát se zbavoval věci kde nemůže existovat konkurence a profit ze zajišťování těchto služeb předal zahraničním společnostem , které na tom na úkor naších občanů už desítky let vydělávají velké peníze. Podle mého názoru by mělo dojít k opětovnému znárodnění těchto přirozených monopolů, protože soukromé vlastnictví sítí jde jednoznačně proti zájmu ČR. A prodej tohoto majetku do soukromých rukou by měl být zakázán zákonem. Podle mého názoru zastupitelstvo obce, které prodá vodovod nějaké soukromé firmě , která pak zdraží vodné a stočné občanům nehájí zájem obce , ale prodává síť pod korupčním tlakem.

Ladislav Novák
16. květen 2022, 13:05

Otázkou je, jestli k problémům s cenami v energetice skutečně vede princip soukromého vlastnictví (a "je třeba vše zestátnit"), a nebo (jak vidíme v EU) naprosto šílené zásahy EU a státu do energetiky jednotlivých zemí, vynucování naprosto nepřirozeného a neekonomického i občanům škodlivého chování soukromých firem s masívní dotační podporou neekonomických nesmyslů.

Proč nastalo velké zdražování energií v EU, když cena plynu v USA je aktuálně zhruba desetinová oproti cenán v EU? ;-)

Emil
16. květen 2022, 13:22

Velké zdražování energií v EU nastalo proto, že neexistuje žádný Weststream, takže není jak plyn z USA v dostatečném množství a za cenu v USA do Evropy dostat.

Ladislav Novák
16. květen 2022, 14:05

Samozřejmě. Bulharsko podle zpráv nyní platí za kapalný plyn z USA méně, než platilo za ruský. Ale já psal o prudkém růstu cen energií, o trendu v EU. Neplatí jen pro plyn, který nelze aktuálně získat z levnějších zdrojů. Prudké zdražování nastalo i v dodávkách elektřiny, přestože naše elektrárny vyrábějí bez významnějšího růstu nákladů za výrobní ceny do 1 Kč/kWh.

Lipská energetická burza, vysoké ceny elektřiny v Německu, masívní výroba z dotovaných OZE s vysokými náklady, stabilizace sítě a poplatky zatěžovaná výroba z fosilních paliv, zvl. pak zavedením OZE vynucené budování plynových záloh nutných pro vykrývání výpadků OZE.

A proti tomu nízké ceny elektřiny ve Francii s vysokým podílem JE a bez zbytečného blbnutí klimaalarmistů... :-)

Bez ideologického šílenství zelených aktivistů ruku v ruce s klimaalarmisty by se v cenách energií nic nedělo.

Josef
16. květen 2022, 19:29

Prodal to stát v tu dobu vedený předsedou vlády Zemanem a peníze byly prožrány namísto, any byly převedeny do investic nebo do důchodového fondu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se