Domů
Plynárenství
Rosňefť má v plánu dodávat plyn na evropský trh, konkurovat Gazpromu ovšem nehodlá
Rosneft

Rosňefť má v plánu dodávat plyn na evropský trh, konkurovat Gazpromu ovšem nehodlá

Ruská společnost Rosněfť plánuje dodávat plyn do těch částí Evropy, do kterých nedodává ruský Gazprom, a které by zároveň mohly být zásobovány zkapalněným zemním plynem z USA. Společnost se chce vyhnout riziku ztráty těchto trhů.

Ačkoliv je Gazprom stále držitelem monopolního práva na vývoz plynu z Ruska skrze plynovody, své výlučné právo vyvážet plyn v podobě LNG ztratil. Tuto možnost nyní mají rovněž společnosti Rosněfť a Novatek.

Rosněfť, vedený Igorem Sečinem, spojencem prezidenta Vladimira Putina, se ve snaze o růst uchází o vývoz plynu skrze plynovody. Společnost má memorandum s BP, vlastníkem 19,75% podílu v ruské společnosti, obchodovat v Evropě až 20 bcm zemního plynu ročně.

Místopředsedkyně Rosněfti, Vlada Rusakova, bývalá výkonná ředitelka Gazpromu, uvedla, že chce podniknout „experiment“ s dodávkami plynu na nové trhy v Evropě.

„Nepočítáme s úplným zrušením vývozních omezení, což by uškodilo Gazpromu, zejména v souvislosti s obtížnou finanční a ekonomickou situací společnosti,“ uvedla Rusakova.

V rámci zmiňovaného experimentu by měl Rosněfť dodávat plyn na trhy, na které nedodává Gazprom a na které by zároveň mohl být importován LNG z USA. Konkrétní země Rusakova ovšem nezmínila.

„Samozřejmě by to mělo být provedeno v úzké koordinaci s Gazpromem, aby se předešlo konkurenci mezi ruskými dodavateli zemního plynu,“ dodala Rusakova.

Gazprom letos předpokládá z vývozu 180 mld. bcm plynu do Evropy a Turecka tržby 32-34 mld. dolarů.

Rosněfť v loňském roce vyprodukoval téměř 70 bcm plynu, přičemž jeho zisk z prodeje plynu na domácím trhu tvořil 208 miliard rublů (3,5 miliardy dolarů). Do roku 2020 plánuje společnost produkovat 100 bcm plynu ročně a později se díky řadě mezinárodních projektů stát třetím největším výrobcem zemního plynu na světě.

Rosněfť v loňském odkoupil 35% podíl na egyptském nalezišti plynu Zohr od italské společnosti Eni. Ruská společnost také plánuje rozšířit projekty plynárenství například v Mosambiku a Venezuele. Podle Rusakove Rosněfť ve Venezuele zvažuje výstavbu LNG zařízení.

Asijský trh

Rosněfť, stejně jako Novatek, získává na domácím trhu některé zákazníky Gazpromu díky flexibilnější politice tvorby cen plynu. Společnost rovněž uvažuje o rozšíření vývozu LNG na asijské trhy a plánuje vybudovat LNG terminál na ruském dálném východě.

Společnost má v plánu exportovat plyn do Číny, kam plánuje Gazprom zahájit přepravu plynu v letech 2019-2021 prostřednictvím plynovodu Power of Siberia. Ten je v současné době ve výstavbě. Rovněž chce získat přístup na čínský trh s plynem a získat koncové zákazníky prostřednictvím swapových obchodů.

„Na východě Ruska jsou významné zdroje zemního plynu, ovšem nebyla zde vybudována žádná infrastruktura. To je důvod našeho zájmu získat přístup k budoucímu plynovodu Power of Siberia,“ uvedla Rusakova.

Trasa plynovodu Power Of Siberia
Trasa plynovodu Power Of Siberia. Zdroj: Gazprom

Generální ředitel společnosti Gazprom, Alexej Miller, však uvedl, že nemá v úmyslu umožnit dalším společnostem přepravovat plyn skrze tento plynovod.

„Podmínky, které jsou stanoveny ve smlouvě podepsané jako součást mezivládní dohody s Čínou, jsou takové, že všechny objemy plynu v rámci plynovodu Power of Siberia patří Gazpromu,“ uvedl Miller na tiskové konferenci v pátek.

Miller však také uvedl, že Gazprom by mohl Rosněfti umožnit vstup do projektu Baltského LNG, který má být uveden do provozu v roce 2023.

Úvodní fotografie: Rosněfť

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se