Domů
Plynárenství
Rusko nehodlá ubrat v těžbě fosilních paliv, naopak značně posílí zemní plyn

Rusko nehodlá ubrat v těžbě fosilních paliv, naopak značně posílí zemní plyn

Ruský ministr Novak na začátku měsíce nastínil budoucnost energetické strategie země. V současné době Rusko neplánuje omezovat těžbu fosilních paliv, naopak se ještě více soustředí na zemní plyn a bude se chtít stát vodíkovou světovou velmocí. 

Zpravodajský portál The Guardian informoval o prohlášení ruského ministra eneretiky Alexandera Novaka, podle jehož slov Rusko nemá v úmyslu ubírat v těžbě fosilních paliv navzdory současným trendům v přechodu na nízkouhlíkovou výrobu.

Alexander Novak přímo sdělil britskému deníku The Guardian, že Rusko “nevidí v dohledné době vyvrcholení poptávky po zemním plynu, protože celosvětový zájem o plyn se bude v příštích dekádách zvyšovat navzdory klimatickým cílům.

Plyn bude v kurzu

Naopak, Rusko má v plánu těžbu plynu rapidně zvýšit. Stát s obrovskými zásobami levných fosilních paliv minulý rok vytěžil zhruba 680 miliard metrů krychlových zemního plynu. A dle prohlášení je cíl pro rok 2035 celý bilión kubíků, což je nárůst o téměř 50 %.

Dle Novaka však zde ambiciózní energetické plány nekončí. Rusko dále plánuje zvýšit vývoz zkapalněného plynu (LNG) na čtyřnásobek současné hodnoty a dodávat 200 miliard krychlových metrů plynu do Evropy, na čemž se má podílet i kontroverzní plynovod Nord Stream 2.

“Věřím, že zemní plyn je ekologický zdroj energie. My věříme, že podíl zemního plynu v celosvětovém energetickém mixu pouze poroste. Také věříme, že to bude platit i pro Evropu,” prohlásil ministr Novak. 

Ekonomové z prostředí energetiky dávají Novakovi často zapravdu. Dle nich poptávka po plynu bude dále růst, především v asijských státech, s ohledem na zvyšující se odklon od uhlí. Nicméně dle nejnovějšího výhledu IEA (International Energy Agency) by evropská poptávka po plynu mohla klesnout o 8 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 2019

Kromě plynu taky vodíková velmoc

Kromě zemního plynu zmínil ruský ministr i jiné energetické komodity. Například v oblasti vodíkové ekonomiky by se údajně chtěli stát světovým lídrem. Vodík se tradičně produkuje štěpením zemního plynu pomocí vodní páry. Lze je však získávat rovněž elektrolýzou vody nebo štěpením plynu pyrolýzou. Dle Novaka je Rusko schopno si osvojit oba tyto dva procesy a zároveň vyvíjí technologii zachycování uhlíkových emisí při těchto procesech. Tím by se dosáhlo “zeleného” vodíku, který by se mohl dopravovat existující infrastrukturou.

“V Rusku pracujeme velmi aktivně na naplnění klimatických cílů, pracujeme na snížení emisí skleníkových plynů a CO2 a pracujeme na těchto problémech systémově,” připojil k prohlášení ruský ministr pro energetiku. 

Environmentální skupiny, jako je například Carbon Action Tracker, i tak označily ruský klimatický plán jako “kriticky nedostatečný”.

Zdroj úvodní fotografie: Gazprom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Lukas
11. listopad 2020, 12:19

Tak ja len dufam, ze sa cim skor dokonci NS2 radsej spalovat plyn ako uhlie. Plyn, jadro, oze a akumulacia to je buducnost energetiky, to je moj nazor. Ni mozno sa mylim...

Mirous
11. listopad 2020, 13:24

Spalování uhlí v rodinných domcích je realizováno mnohem horší technologií než co mají ty nejzaostalejší uhelné elektrárny. Já bych dnes do uhlí taky moc neinvestoval, ale tak rychlý odklon od uhlí kvůli pomatené EU je ekonomicky škodlivý.

Mirous
11. listopad 2020, 13:37

„Tím by se dosáhlo “zeleného” vodíku, který by se mohl dopravovat existující infrastrukturou."

Řekněte jim někdo, že posílat vodík stávající infrastrukturou nepůjde. Zemní plyn působí na materiály úplně jinak než vodík.

Heap
11. listopad 2020, 17:37

Vodík natřený na zeleno dostane politické zadání a půjde to.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se