Domů
Plynárenství
Certifikace plynovodu Nord Stream 2 podle Německa nijak neohrozí energetickou bezpečnost EU
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Certifikace plynovodu Nord Stream 2 podle Německa nijak neohrozí energetickou bezpečnost EU

Provozovatel nového plynovodu Nord Stream 2 nyní čeká na certifikaci, aby mohl zahájit dodávky plynu. Podle analýzy německého ministerstva hospodářství a energetiky, která je jedním z klíčových vstupů do certifikačního řízení, udělení certifikace nebude mít negativní dopad na bezpečnost dodávek zemního plynu do Evropy. Tímto se plynovod dostává opět o krok blíže ke svému spuštění.

Poté, co bylo první rameno nového plynovodu Nord Stream 2 natlakováno technickým plynem, stále zůstává nedořešena certifikace ze strany německého síťového regulátora, kterou musí provozovatel obdržet, aby mohl zahájit dodávky plynu. Jedním z klíčových vstupů je analýza německého ministerstva hospodářství a energetiky (BMWi), v níž resort neshledal žádné překážky, které by bránily zahájení dodávek.

„Ve své analýze ministerstvo hospodářství dospělo k závěru, že udělení certifikace neohrozí bezpečnost dodávek plynu do Spolkové republiky Německo a do Evropské unie,“ uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo.
Ministerstvo podle agentury dále sdělilo, že analýzu předložilo regulátorovi po jednání s dalšími členskými zeměmi EU. Ke konzultaci ministerstvo přizvalo Rakousko, Českou republiku, Polsko, Itálii, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko a Litvu.

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur má pro certifikační řízení stále dostatek času, vyjádřit by se měl nejpozději do začátku ledna. Poté se k celé záležitosti bude muset vyjádřit Evropská komise, a to ve dvouměsíční lhůtě.

Pokud by regulátor i komise využili maximální lhůty, k zahájení dodávek by mohlo dojít až ke konci letošní zimy. S rostoucím politickým tlakem s ohledem na extrémní ceny zemního plynu je však otázkou, zda certifikační řízení nebude dokončeno v kratší lhůtě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vladimír Chmúra
27. říjen 2021, 13:35

Čím neskôr bude spustený nordsream2, tým viac bude skrachovaných firiem v celej nešťastnej EÚ, tým viac bude totálne ožobračených obyčajných ľudí, ktorí sa ocitnú na hranici alebo pod hranicou chudoby s celými rodinami. Umelo, ÚČELOVO! Oddialovanie spustenia plynu do EÚ to ale sakra niekomu vyhovuje... Žeby iba Gaspromu, keďže ceny plynu budú iba stúpať...? Asi ťažko, je za tým úplne iná loby! Zničiť úplne ekonomiku štátov EÚ, hodiť celé národy EÚ na kolená, tak aby prosili elitarsku čvargou ktorá má tento stav "za ušami" o kus chleba... Je mi z Vás na zvracanie!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se