Německá energetická společnost RWE v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o sedm procent na 1,7 miliardy eur (46 miliard Kč). Oznámila to dnes firma, která působí rovněž v České republice. Zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na necelých 1,5 miliardy eur.

K růstu provozního zisku přispěly zejména dobré výsledky obchodních a plynárenských aktivit. Provozní zisk z konvenční výroby elektřiny se nicméně propadl o 20 procent na 354 milionů eur, a to zejména kvůli nižším velkoobchodním cenám.

RWE je druhým největším energetickým koncernem v Německu. Společnost dnes potvrdila, že v celém letošním roce počítá s provozním ziskem v rozmezí od 2,8 do 3,1 miliardy eur. V loňském roce přitom provozní zisk dosáhl 3,8 miliardy eur.

Stejně jako česká společnost ČEZ, i RWE je zajištěna proti náhlým výkyvům na spotových trzích tím způsobem, že většinu výroby elektřiny prodává již nyní na roky 2017 a 2018.

Elektřiny prodaná na roky 2017 - 2018
Elektřiny prodaná na roky 2017 – 2018 Zdroj: Zpráva pro investory RWE

Podle výsledků prodala RWE 90 % své elektřiny roku 2016 i 2107 nad úrovní současných tržních cen, na rok 2018 prodala „pouze“ 70 % výroby za cenu vyšší než je současná tržní cena.

Jak informovala agentura Reuters, pro rok 2016 prodává RWE zmíněnou část výroby elektřiny za přibližně 35 EUR/MWh, na rok 2017 je cena pod 35 EUR/MWh a v roce 2018 bude RWE prodávat za cca 30 EUR/MWh.

Celou zprávu pro investory je možné najít zde.

Pro srovnání lze uvést, že průměrná cena, za kterou RWE prodávalo svojí elektřinu v roce 2015, byla 41 EUR.

Nedávno zveřejnil stejné statistiky i německý E.ON, který uvedl, že prodal veškerou elektřinu na rok 2017 za 33 EUR/MWh a celkem 80 % elektřiny na rok 2018 za 27 EUR/MWh. Pro případný pokles cen elektřiny, případně setrvání cen elektřiny na současné úrovni, je tedy německý E.ON zajištěn mírně lépe.

Těžba uhlí RWE
Těžba uhlí RWE Autor: flickr @ glasseyes view

RWE v ČR zajišťuje dodávky zemního plynu a elektřiny pro 1,7 mil. zákazníků

V České republice RWE podle svých internetových stránek zaměstnává přes 4300 lidí. Firma v tuzemsku zajišťuje dodávky zemního plynu a elektřiny a další služby pro 1,7 milionu zákazníků.

Největší německá energetická společnost E.ON, která rovněž působí v ČR, již ve středu oznámila, že její hrubý provozní zisk (EBITDA) v prvním čtvrtletí stoupl o osm procent na 3,1 miliardy eur. Růst vysvětlila přínosem dohody s ruskou plynárenskou skupinou Gazprom o nižších cenách za odběr plynu.

Autor: Michael (Flickr)

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *