Saúdská Arábie tvrdí, že nalezla velké zásoby zemního plynu v Rudém moři

DomůPlynárenstvíSaúdská Arábie tvrdí, že nalezla velké zásoby zemního plynu v Rudém moři

Saudská Arábie oznámila, dle místních novin Saudi Gazzeta, nález velkého množství zemního plynu v Rudém moři. Informaci sdělil novinám saúdský ministr energetiky Khalid A. Al-Falih. Množství nebylo specifikováno.

Saudi Aramco, saúdskoarabská státní ropná společnost, bude v příštích dvou letech zintenzivňovat průzkumné operace v oblasti zásob nerostného bohatství a pokračuje vstříc investicím do zkapalněného zemního plynu. Tyto investice mají dle ministra Al-Faliha, který je rovněž předsedou ve společnosti Saudi Aramco, přednost před vlastnictvím projektů týkajících se plynu v zahraničí, píše se v článku Saudi Gazzete.

Společnost Aramco má přitom podle Al-Faliha příležitosti vlastnit hned několik projektů zaměřených na plyn v zahraničí, ať už v Rusku, USA nebo Austrálii.

Zemní plyn se dere do popředí zájmu

Podle Al-Faliha bude Aramco jedním z 5 největších producentů zkapalněného zemního plynu na světě do 15 let. Uvádí, že na rozdíl od plynu, odhadované zásoby ropy v Rudém moři jsou nízké a předpokládají se vysoké výrobní náklady.

Saúdská Arábie je největším producentem ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) s odhadovanou únorovou produkcí 10,15 milionů barelů za den uváděných v nejnovějším průzkumu Platts. Al-Falih ovšem v poslední době zdůrazňuje zájem Saúdské Arábie soustředit se více na projekty týkající se zemního plynu, jak domácích, tak zahraničních. Sama Saúdská Arábie pak míří ke zvýšení podílu výroby elektrické energie z plynových elektráren na svém energetickém mixu, čímž by snížila produkci elektrické energie z ropy.

Možnost vytvoření nové aliance a smělé plány

Výkonný ředitel společnosti Aramco, Amin Nasser, minulý měsíc prohlásil, že by země mohla exportovat okolo 0,85 miliardy kubických metrů za den před rokem 2030. Tento údaj zahrnuje export pomocí plynovodů i export zkapalněného zemního plynu pomocí terminálů. Aktuálně země “bojuje“ s tím, aby udržela krok s rychle rostoucí poptávkou po plynu, zvláště pak v energetickém sektoru.

V návaznosti na nezávislý audit Saúdská Arábie nedávno aktualizovala odhad zásob zemního plynu na 9,05 triliónů kubických metrů z předešlých 8,56 triliónů kubických metrů. Státní společnost Aramco rovněž loni vstoupila do předběžných rozhovorů týkající se plynu s Ruskem a Spojenými arabskými emiráty, z kterých by se mohla vyklubat nová aliance zmíněných zemí.