Domů
Plynárenství
Saúdská Arábie tvrdí, že nalezla velké zásoby zemního plynu v Rudém moři

Saúdská Arábie tvrdí, že nalezla velké zásoby zemního plynu v Rudém moři

Saudská Arábie oznámila, dle místních novin Saudi Gazzeta, nález velkého množství zemního plynu v Rudém moři. Informaci sdělil novinám saúdský ministr energetiky Khalid A. Al-Falih. Množství nebylo specifikováno.

Saudi Aramco, saúdskoarabská státní ropná společnost, bude v příštích dvou letech zintenzivňovat průzkumné operace v oblasti zásob nerostného bohatství a pokračuje vstříc investicím do zkapalněného zemního plynu. Tyto investice mají dle ministra Al-Faliha, který je rovněž předsedou ve společnosti Saudi Aramco, přednost před vlastnictvím projektů týkajících se plynu v zahraničí, píše se v článku Saudi Gazzete.

Společnost Aramco má přitom podle Al-Faliha příležitosti vlastnit hned několik projektů zaměřených na plyn v zahraničí, ať už v Rusku, USA nebo Austrálii.

Zemní plyn se dere do popředí zájmu

Podle Al-Faliha bude Aramco jedním z 5 největších producentů zkapalněného zemního plynu na světě do 15 let. Uvádí, že na rozdíl od plynu, odhadované zásoby ropy v Rudém moři jsou nízké a předpokládají se vysoké výrobní náklady.

Saúdská Arábie je největším producentem ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) s odhadovanou únorovou produkcí 10,15 milionů barelů za den uváděných v nejnovějším průzkumu Platts. Al-Falih ovšem v poslední době zdůrazňuje zájem Saúdské Arábie soustředit se více na projekty týkající se zemního plynu, jak domácích, tak zahraničních. Sama Saúdská Arábie pak míří ke zvýšení podílu výroby elektrické energie z plynových elektráren na svém energetickém mixu, čímž by snížila produkci elektrické energie z ropy.

Možnost vytvoření nové aliance a smělé plány

Výkonný ředitel společnosti Aramco, Amin Nasser, minulý měsíc prohlásil, že by země mohla exportovat okolo 0,85 miliardy kubických metrů za den před rokem 2030. Tento údaj zahrnuje export pomocí plynovodů i export zkapalněného zemního plynu pomocí terminálů. Aktuálně země “bojuje“ s tím, aby udržela krok s rychle rostoucí poptávkou po plynu, zvláště pak v energetickém sektoru.

V návaznosti na nezávislý audit Saúdská Arábie nedávno aktualizovala odhad zásob zemního plynu na 9,05 triliónů kubických metrů z předešlých 8,56 triliónů kubických metrů. Státní společnost Aramco rovněž loni vstoupila do předběžných rozhovorů týkající se plynu s Ruskem a Spojenými arabskými emiráty, z kterých by se mohla vyklubat nová aliance zmíněných zemí.

Komentáře

(2)

Martin Pácalt

16. březen 2019, 09:20

Ropa tam být snad ani ve velké míře být nemůže, protože jde o tektonicky relativně čerstvou oblast (na rozdíl od Perského zálivu, který byl dlouho severním pobřežím Afriky, dokud se Arabský poloostrov neoddělil).

Martin Capek

12. srpen 2020, 12:48

Vazeny pane Palcate, mozna puvodni teorie vzniku ropy z organickych latek nebude uplne pravdiva, viz

https://www.osel.cz/11279-puvod-vody-a-ropy-na-zemi-pekne-to-zacina-do-sebe-zapadat.html

a pak ropa muze byt i v techto vodach. Pockejme si na navrat Hayabusa2.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.