Šéf PGNiG: Evropský soud pozastavil rozhodnutí o plynovodu OPAL

DomůPlynárenstvíŠéf PGNiG: Evropský soud pozastavil rozhodnutí o plynovodu OPAL

Soudní dvůr Evropské unie pozastavil výkon rozhodnutí Evropské komise (EK) zrušit ruské plynárenské firmě Gazprom limit pro využívání kapacity plynovodu OPAL. Uvedl to dnes šéf polské plynárenské společnosti PGNiG. OPAL je napájen z plynovodu Nord Stream, který vede plyn Baltským mořem ke koncovým zákazníkům do Německa a České republiky.

Komise v říjnu zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. Její rozhodnutí otevřelo cestu k rozšíření Nord Streamu a potenciálnímu vyřazení Polska a Ukrajiny jako tranzitních zemí.

PGNiG proto Evropskou komisi zažalovala, k její stížnosti se vzápětí připojila i polská vláda. Ta spatřuje ve spolupráci mezi Ruskem a Německem s vynecháním Polska existenční ohrožení.

Polsko, které většinu plynu dováží z Ruska, kritizovalo rozhodnutí komise s tím, že podle něj ohrožuje dodávky plynu do střední a východní Evropy a že se zvyšuje riziko, že Polsko se stane závislým na jediném zdroji, tedy tom ruském.

Ilustrační foto

Soud vyzval komisi, aby poskytla podrobnosti k tomu, jakým způsobem se budou konat tendry na využití kapacity plynovodu OPAL. Požádal rovněž polskou firmu PGNiG o detailnější analýzu dopadů rozhodnutí komise na energetickou bezpečnost Polska a na konkurenční podmínky u dodávek plynu do Polska.

Mluvčí Evropské komise uvedl, že úřad soudu v patřičné době odpoví. Komise je podle mluvčího přesvědčena, že její rozhodnutí je zcela v souladu s regulačními pravidly Evropské unie, jejichž cílem je zabránit, aby dodavatelé energie získali v oblasti přepravní infrastruktury dominantní postavení.