Ukrajina dosáhla dohody o dodávkách ruského plynu, včetně jeho ceny

DomůPlynárenstvíUkrajina dosáhla dohody o dodávkách ruského plynu, včetně jeho ceny

Rusko a Ukrajina sjednali předběžnou dohodu o dodávkách plynu na nadcházející zimní období. Ukrajina zaplatí zhruba 230 dolarů (5 600 korun) za tisíc m³ ruského plynu, což je méně než ruskou stranou uváděný průměr pro dlouhodobé odběratele v Evropě. Předseda Gazpromu Alexej Miller vyjádřil obavy o schopnostech Ukrajiny zaplatit za budoucí dodávky.

Na včerejších jednáních v Bruselu, která zprostředkoval místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, se ministr energetiky Ruska Alexandr Novak předběžně dohodl se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Demčyšynem na dodávkách plynu na čtvrtý kvartál tohoto roku.

Rusko přerušilo své dodávky plynu na Ukrajinu v červenci, kdy vypršela existující smlouva. Ukrajina odmítla dál platit cenu 247 dolarů za tisíc m³, za kterou jí Rusko dodávalo plyn ve druhém čtvrtletí.

Od té doby se obě země dohadovaly o ceně plynu pro zimní dodávky.

Ukrajina dosáhla předběžné dohody o dodávkách ruského plynu, cena bude 230 $ za tisíc m³.

Konečná cena plynu se podle Novaka bude měnit v závislosti na výhřevnosti dodávaného plynu. Předběžně dohodnutých 230 dolarů za tisíc m³ převyšuje hodnotu 220 dolarů, kterou Ukrajina prohlásila za přijatelnou. Na druhou stranu je nižší než částka 235-242 dolarů, kterou ruská strana uvedla jako průměrnou pro dlouhodobé odběratele v Evropě.

Šefčovič po jednání prohlásil, že tato cena by byla „na konkurenceschopné úrovni srovnatelné s cenami nabízenými do sousedních zemí EU“.

Prozatímní dohoda zahrnuje také dodávku 2 miliard m³ plynu v říjnu. Naftogaz Ukrajina za tyto dodávky zaplatí ruskému Gazpromu 500 milionů dolarů penězi poskytnutými evropskými a mezinárodními finančními institucemi.

Neexistuje žádná záruka, že Ukrajina bude moci platit za dodávky plynu v listopadu a prosinci, prohlásil v komentáři k včerejší dohodě předseda Gazpromu Alexej Miller.

„Dnes bylo prokázáno, že Ukrajina získala peníze – 500 milionů dolarů a začne odebírat ruský plyn od začátku října.“
„Ale 2 miliardy metrů krychlových neřeší problém … tedy pokud tato zima bude nezvykle chladná, dá se očekávat, že ještě nastanou problémy.“
předseda Gazprom Alexej Miller.

„Ruský gigant Gazprom začátkem tohoto měsíce podepsal dohodu s evropskými partnery na zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream, aby se při dodávkách plynu do Evropy vyhl problematickému území Ukrajiny. Tento projekt se stal trnem v oku východním zemím Evropské unie.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream