Domů
Plynárenství
Ukrajina vidí příležitost v nabídce využítí své volné skladovací kapacity zásobníků plynu
Zdroj: Naftogaz
Zdroj: Naftogaz

Ukrajina vidí příležitost v nabídce využítí své volné skladovací kapacity zásobníků plynu

Ukrajina má pro státy východní a střední Evropy k dispozici nejméně 10 bcm skladovací kapacity ve svých podzemních zásobnících zemního plynu. Mohlo by to pomoci zlepšit regionální zabezpečení dodávek zemního plynu. S informací přišel generální ředitel ukrajinského Naftogazu Andrej Kobolev.

Ukrajina má obrovskou volnou skladovací kapacitu zemního plynu ve svých podzemních zásobnících. Celková skladovací kapacita Ukrajiny je 31 bcm a v současné době je v nich 21,7 bcm zemního plynu. Většina zásobníků se nachází na západě země poblíž hranic se zeměmi EU.

„Naše skladovací kapacita zemního plynu je pro ukrajinské spotřebitele nadměrná. Na Ukrajině může být navíc uloženo 10 bcm zemního plynu ve prospěch evropských spotřebitelů. Země, například Polsko, by se pak mohly těšit na další prvek energetické bezpečnosti tím, že udržují zemní plyn v ukrajinských zásobnících a poté jej používat pro zabezpečení dodávek,“ řekl Andrej Kobolev.

Větší úloha ukrajinských zásobníků

Možnost rozšíření úlohy ukrajinských uložišť zemního plynu byla umožněna podepsáním nové pětileté dohody o tranzitu zemního plynu s ruským Gazpromem. Nová dohoda vedla k odstranění starých překážek uvalených na zemi vlivem předchozí tranzitní dohody s Gazpromem.

„Nová smlouva nám umožnila odstranit starší překážky, které existovaly ve vztazích mezi ukrajinskými a evropskými provozovateli přenosových sítí. Po odstranění překážek budou všechny standardní služby a standardní způsoby interakce, které jsou v současné době k dipozici v Evropě, dostupné na hranicích Ukrajiny a dalších zemí EU. To umožní, aby ukrajinský trh hrál důležitější roli na trhu se zemním plynem v EU,“ řekl Kobolev.

Dodal, že když ukrajinský regulační orgán schválí využívání krátkodobých sazeb pro skladování plynu na Ukrajině, budou zásobníky komerčně životaschopné.

Kobolev uvedl, že vzhledem k nadměrné nabídce na trhu také očekává, že v Evropě budou pokračovat cenová rozpětí v létě i v zimě, což pro obchodníky ještě více zvýší přitažlivost ukrajinských zásobníků.

„Očekáváme, že situace, ke které došlo minulé léto, bude pokračovat i ve střednědobém horizontu. Nadměrná dodávka LNG na evropský trh povede k nižším cenám, což vytvoří výrazné rozpětí mezi letními a zimními cenami. A tuto marži mohou získat ti, kteří budou využívat ukrajinské zásobníky,“ uvedl Kobolev.

Zdroj úvodní fotografie: Baltic Times

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se