Domů
Komoditní trhy
Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o tranzitu plynu do Evropy

Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o tranzitu plynu do Evropy

Moskva a Kyjev podepsaly dnes dohodu o tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. V platnost podle plynárenské společnosti Gazprom dohoda vstupuje ještě dnes a platit bude pět let. Platnost současné desetileté tranzitní dohody mezi Ruskem a Ukrajinou vyprší na konci roku. Podpis dohody potvrdil na sociálních sítích také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj Ukrajina dostane během následujících pěti let nejméně sedm miliard dolarů (159 miliard Kč).

Už 20. prosince Moskva a Kyjev podepsaly protokol o pokračování tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Zároveň se dohodly, že urovnají nároky, které vůči sobě vznesly v souvislosti se spory kolem plynu. V pátek Gazprom zaplatil Ukrajině 2,9 miliardy dolarů (66 miliard Kč). Kyjev se zavázal, že na oplátku stáhne veškeré žaloby, o nichž soudy zatím nerozhodly.

Na základě ujednání by měla Ukrajina podle Gazpromu v příštím roce přepravit do Evropy 65 miliard metrů krychlových ruského plynu, zatímco teď je to 90 miliard ročně. V letech 2021 až 2024 klesne roční tranzit na 40 miliard metrů krychlových ročně. Pětiletý kontrakt obsahuje i klauzuli o možném prodloužení na dalších deset let.

Ukrajina je klíčovou cestou pro přepravu zemního plynu z Ruska k evropským zákazníkům. Dlouholeté spory jsou průvodním jevem zhoršených vztahů mezi Kyjevem a Moskvou po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Přes Ukrajinu putuje plyn i do České republiky. Pro Kyjev je tranzit ruského plynu důležitý, protože z něj finančně profituje. Ukrajina, ale i další země, například Polsko či Spojené státy, se proto staví proti zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Ten spojí Rusko a Německo po dně Baltského moře, a vyhne se tak tradičním tranzitním zemím, především právě Ukrajině.

Komentáře

(7)

Ondřej

31. prosinec 2019, 08:21

Tak to se Trump vztekne.

energetik II

31. prosinec 2019, 09:57

Nevím, proč se pořád připomíná ruská anexe Krymu. Pan Netanjahu, izraelský premiér, včera představil plán na anexi 1/3 okupovaného Západního břehu Jordánu, má v tom podporu USA = Trumpa = NATO. Naše ČT 1 tuto zprávu z Izraele ohlásila ve zprávách bez jakýchkoli emocí a dalšího komentáře, prostě je to zřejmě "košér" ! Přitom Izrael se "přetřásá" jako jeden z dalších možných členů NATO. "Smrdí tu Dvojí metr !!"

Dušan

31. prosinec 2019, 21:42

NATO sa nerovná USA ..... a už vôbec nie v politickej oblasti a už totálne nie v palestínskom probléme, čo je dosť známa vec ...

jozef heinrich

31. prosinec 2019, 10:22

Neviem ako vam, ale mne sa v clanku zobrazuje reklama na politicku stranu Harabina - Vlast. Otazka na redakciu, ci budu za chvilu propagovat aj fasistov z LSNS ?

Dakujem

Lubos Vozar

31. prosinec 2019, 10:29

Aj mne sa to objavovalo na Slovensku na telefone... Strasny hnus.

Lukas

31. prosinec 2019, 14:50

Aj mne sa to zo-bra-zi-lo :D

Jan Veselý

31. prosinec 2019, 18:22

I slovenský nácek si může zaplatit reklamu od Googlu. Tento server nad tím nemá kontrolu, tu reklamu vám osobně vybral algoritmus od Googlu. Mi zrovna teď nabízí polské knížky, protože mi na počítači ukazoval kolega z Polska, že tam zrovna vyšel nádherně udělaný překlad Saturnina.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.