Domů
Plynárenství
Britská vláda rozhodla o zastavení těžby plynu z břidlic
Vrt pro těžbu břidlicového plynu
Flickr @ Nicholas A. Tonelli http://www.flickr.com/photos/nicholas_t/

Britská vláda rozhodla o zastavení těžby plynu z břidlic

Plynárenství
10 komentářů
2. listopad 2019, 08:52
ČTK

Britská vláda dnes s okamžitou platností rozhodla o zastavení těžby plynu z břidlic na svém území. Vyhověla tak stížnostem ochránců životního prostředí, kteří poukazovali na to, že metoda těžby frakováním zvyšuje riziko vzniku zemětřesení. Kabinet premiéra Borise Johnsona přitom dříve naznačoval, že právě podpora těžby z břidlic by pro Británii mohla být cestou, jak snížit závislost na dovozu plynu, jímž topí až 80 procent britských domácností, uvedla agentura AP.

„Průzkumné práce, které měly určit, zda břidlice mohou být novým domácím zdrojem energie ve Spojeném království… byly nyní ukončeny – a to až do doby, než budou k dispozici důkazy, že lze těžit bezpečně,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo obchodu a energetiky.

Jeho šéfka Andrea Leadsomová rozhodnutí o uvalení moratoria na další těžbu přijala na základě nové studie Úřadu pro ropu a plyn (OGA), která došla k závěru, že při těžbě frakováním nelze předvídat, jak výrazné otřesy půdy může takové získávání plynu způsobit. Studie také uvedla, že „nepřijatelné“ důsledky těžby pro obyvatele žijící v okolí vrtů nelze vyloučit.

Vláda nicméně nerozhodla o tom, že by těžbu frakováním zcela zakázala.

Plyn z břidlic se v Británii těžil jen na jediném místě – firma Cuadrilla provozovala dva vrty poblíž Blackpoolu v hrabství Lancashire. Jejich provoz byl ale dočasně zastaven letos v srpnu po otřesech o síle 2,9 stupně. Podniky musejí podle pravidel zastavit hydraulické štěpení, pokud je zjištěna seismická událost o síle nejméně 0,5 stupně.

Při využití metody hydraulického štěpení se do podzemního vrtu pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi. Její tlak pak v podzemí rozbije horninu, z níž se uvolní plyn. Při těžbě se v podzemí hromadí voda, která se dostává do rezervoárů v hloubce tisíců metrů pod povrchem. Právě zvýšený tlak způsobený napumpovanou vodou pak zřejmě vyvolává otřesy.

Těžba ropy a plynu z břidlic je v současnosti na vzestupu zejména v USA. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) letos předpověděla, že díky této metodě Spojené státy do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce energetických surovin.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
enegetik II
2. listopad 2019, 14:30

Pumpovat pod tlakem do podzemí miliony kubíků vody znečištěné různými chemikáliemi mi také nepřipadá jako -"šetrná metoda těžby". Naštěstí USA jsou daleko za oceánem, a tak otravují jenom tu svoji nastupující příští generaci tím svinstvem, které se postupně dostane i do tamních spodních vod, případně bude způsobovat nekonečná zemětřesení v různých oblastech. Jak vidno, zemětřesení způsobuje jak vznikající podtlak po normální těžbě - Nizozemí, Groningen, tak i "přetlak" z frakovací metody. Rozhodnutí Británie vítám. To raději dám vyšší cenu za plyn z USA = LNG , než aby se mi u nás pod nohama válel nějaký obří oceán chemicky znečištěných spodních vod. Prachy nejsou všechno. Je třeba myslet trochu více dopředu.

energetik
2. listopad 2019, 22:33

Souhlas, už žádný další Stráž pod Ralskem s kyselinou sýrovou v podzemí a rozpuštěným uranem..

markusaurelius
2. listopad 2019, 21:36

Nevím proč bych měl živit emerická h-vada která likvidují přírodu při těžbě břidlicového plynu to já radši chci nesvobodní ale čistí plyn z Ruska...

energetik II
2. listopad 2019, 22:08

Zajímavá úvaha . I mně je někdy podivné, že třeba v Číně se už 70 let a v Rusku min. 20 let nepřihodila dle "hlášení naší ČT" ani jedna jediná pozitivní, třeba jenom opravdu - "mrňavá věcička". Čína během 10 let !!! postavila 30 000 km vysokorychlostní železnice , právě včera Čína zprovoznila 5 G systém mobilního připojení v pořadí jako pátý stát světa, reaktor EPR tam postaví za 9 let, Francie za 15 /možná/ ... atd. Ale všechno je to prý jen -"podezřelé, nedemokratické, diktátorské, falešné, ..../. No , uvidíme.

Martin Pácalt
2. listopad 2019, 22:18

Opravdu dobrá země má vyvážené všechny oblasti života. Pokud budete v ČLR koukat jen na technický pokrok, bude to pro vás jednička. Já věřím těm, kteří otamtud přicházejí po několika letech žití a kteří mluví o režimu, který se s ničím neštve - eufemisticky řečeno. Jde o svalovce, který vyrostl na steroidech. Časem se dozvíme i o nepěkných důsledcích jejich překotného vývoje. Stejně tak o důsledcích kombinace toho nejhoršího z kapitalizmu, komunizmu a asijské mentality a přehnané úctě k "elitám", které za moc nestojí.

energetik II
3. listopad 2019, 13:58

TO : Pácalt

Já uznávám u Číny její "zvláštnosti", které jistě nám Evropanům nesedí. Ovšem rychlý vědecký a technický pokrok i u takovéhoto režimu se s tímto režimem nijak nevylučuje , naopak, v mnoha směrech tam má lepší podmínky jak ve státech demokratických. Stačí si připomenout nacistické Německo . R. 1936 tam byly televizní přenosy z LOH v Berlíně = světová jednička. R. 1939 byl německý fyzik Otto Hahn nejdále ve výzkumu jaderné řetězové reakce. R. 1942 tam vyvinuli Me - 262 první spolehlivou tryskovou stíhačku světa a r. 1944 byly funkční velké kapalinové rakety V-2 o doletu 300 km. A to řadu dalších oblastí vynechávám. Takže právě ten technický pokrok může být tím rozhodujícím ukazatelem, podle kterého je nutné zemi posuzovat.

energetik
2. listopad 2019, 22:26

Je zvláštní že likvidace přírody Ruskými jadernými h-vady zde nikomu nevadí. Ani žádná další "hlášení naší ČT" o tom jak probíhá evakuace a sanace uzemní zde nejsou. To se zde v tradiční baště atomteroristů nehodí takové zprávy a zvláště když se zrovna loboje o další jaderný tunel. Od padesátých let se v tomto prakticky nic nezměnilo, stále vše tají.

energetik
2. listopad 2019, 22:36

Hašení o tom výbuchu na pobřeží Bílého moře. Úplně to utichlo.

Jan Veselý
3. listopad 2019, 07:40

Znám se s lidmi, kteří dělají měření v ovzduší, včetně radiace. Když se stal onen průser u Bílého moře, jako na potvoru přestaly v Rusku měřit radiační detektory, znáte to, poruchy a odstávky.

Martin Pácalt
3. listopad 2019, 07:31

Dnes už s tím kolem Ralska nenaděláte nic než pokračovat v sanaci území. V Británii se hraje o to, jestli se to mají dále rozvíjet, tam lze leccos ještě zachránit.

Osobně mě celkem štve, že jsme zde měli vládu spolupracující se SSSR, který tu poptávku po severočeském uranu podněcoval a hlavně bral oběma rukama vytěžený prvek (pamatuju-li si správně, šlo o víc jak 75% tamní těžby do Ruska).

Každopádně podobně můžete argumentovat i u lithia a jiných prvků. Pokud to "prasecky" těžíte a kašlete na okolí, není to vina té suroviny ale použité technologie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se