Domů
Komoditní trhy
Spotřeba plynu v Německu loni navzdory rekordně teplému počasí vzrostla o 3,5 %
Uniper - Zásobník plynu Etzel
Zdroj: Uniper

Spotřeba plynu v Německu loni navzdory rekordně teplému počasí vzrostla o 3,5 %

Spotřeba zemního plynu v Německu vzrostla loni meziročně o 3,5 % na 844 TWh. S ohledem na rekordně teplé počasí a kvůli pokračujícím vysokým koncovým cenám klesla spotřeba u domácností a služeb o 5 %. Spotřeba v průmyslu naopak vzrostla o zhruba 7 %. Vyplývá to z informací zveřejněných německým síťovým regulátorem BNetzAzahraničním portálem Argus

Rok 2024 byl s vysokou pravděpodobností vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Koncové ceny zemního plynu zároveň byly i přes postupný pokles stále na zhruba dvojnásobku předkrizových hodnot. I proto klesla spotřeba zemního plynu v německých domácnostech a službách, které mají na celkové spotřebě zemního plynu v Německu 39% podíl, meziročně o zhruba 5 %.

Průmysloví odběratelé naopak i přes stagnaci HDP a pokračující pokles průmyslové výroby zvýšili spotřebu zemního plynu o zhruba 7 %. Podle zahraničního portálu Argus je vysvětlením mírné zotavení energeticky náročného průmyslu a dále skutečnost, že ceny zemního plynu pro průmyslové odběratele klesly pod úroveň cen substitutu ve formě LPG.

Celkově tak spotřeba zemního plynu v Německu loni vzrostla meziročně o 3,5 % na 844 TWh. Ve srovnání s průměrnou spotřebou v období 2018 až 2021 byla nicméně stále nižší o 14 % (u domácností a služeb o 17 % a u průmyslu o 12 %).

Polovina dovozu z Norska

Podle zveřejněných předběžných hodnot dovezlo loni Německo 865 TWh zemního plynu (meziročně o 103 TWh méně). Největšími dodavateli byly Norsko (48 %), Nizozemsko (25 %) a Belgie (18 %). Necelých 70 TWh zemního plynu bylo dovezeno ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG). Podíl LNG na dovozu tak činil 8 %.

Pokles dovozu se promítl také do poklesu vývozu, když Německo loni vyvezlo meziročně o 98 TWh zemního plynu méně (89 TWh). Většina exportu směřovala do Nizozemska (34 %) a České republiky (33 %).

Těžba zemního plynu v Německu zůstala na obdobné úrovni jako v roce 2023, když dosáhla 36 TWh. Pokryla tak pouze zhruba 4 % tamní spotřeby.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
jan Klimeš
10. leden 2025, 07:53

A neni to spis tak, ze po vypnuti JE musi vic vykryvat OZE paropkynky.

Pocitaji se paropkynky do prumyslu?

Jimi
10. leden 2025, 08:10

Ne, není to tak, výroba elektřiny z plynu byla na stejné úrovni jako 2023 (energy-charts)

Baton David
10. leden 2025, 08:43

takže odstavili několik GW a nic se nestalo? nikde to nechybí? nebo už snížili průmyslovou výrobu o stejný výkon odstavených elektráren? snížení výroby = uzavření, omezení, propouštění, bankrot, stěhování výroby do oblastí se stabilnějšími podmínkami v energiích a byrokracii a levnější pracovní sílou

Jimi
10. leden 2025, 10:17

Instalovali 16GW fotovoltaiky, nějaký vítr a Francouzi si opravili svoje jaderky a zvýšili produkci o 40TWh/rok...

Vítězslav Novák
10. leden 2025, 09:05

Zázrak!

Dovoz plynu do Německa loni klesl o 11 procent, Česko je důležité pro vývoz.

Spotřeba plynu v Německu loni navzdory rekordně teplému počasí vzrostla o 3,5 %.

Přitom Němci vytěží nulanulanic - zdá se, že konečně vynalezli perpetuum mobile...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se