Domů
Plynárenství
Chevron se pokusí zastavit stávku v Austrálii dosud nevyzkoušeným zákonem
<p>Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg</p>
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

Chevron se pokusí zastavit stávku v Austrálii dosud nevyzkoušeným zákonem

Plynárenství
Bez komentáře
11. září 2023, 10:11
ČTK

Společnost Chevron Australia neočekává, že by se v nynějším sporu o mzdy a pracovní podmínky dohodla s odbory. Místo toho se pokusí využít nové, dosud neotestované právní možnosti, aby zastavila stávky ve svých zařízeních na zkapalněný zemní plyn (LNG) Gorgon a Wheatstone. Uvedla to dnes agentura Reuters. V obou zařízeních, která se na celosvětových dodávkách LNG podílejí více než pěti procenty, se nyní odbory připravují na stávku v plném rozsahu. Austrálie je největším vývozcem LNG na světě.

Stovky zaměstnanců v obou zařízeních zahájily minulý týden v pátek zatím krátké stávky, vzhledem k tomu, že pětidenní jednání o mzdách a pracovních podmínkách skončila bez dohody. Odbory uvedly, že bez dohody od čtvrtka vystupňují stávky a v plánu mají práci na dva týdny úplně přerušit.

Chevron dnes oznámil, že nevidí rozumné vyhlídky na dohodu. Požádá proto australského arbitra, organizaci Fair Work Commission, o vyhlášení stavu neřešitelného vyjednávání. Pokud to bude uznáno, bude možné ukončit stávku.

Mluvčí Chevronu na dotaz agentury Reuters řekl, že obě zařízení jsou zatím v provozu. Další podrobnosti však odmítl sdělit.

Ilustrační foto

Případ bude přelomovým testem nových zákonů zavedených v červnu, které zmocňují arbitra, aby donutil strany k dohodě, kterou nejsou schopny uzavřít samy.

Vzhledem k tomu, že odbory mají zahájit plnohodnotné stávky ve čtvrtek, není pravděpodobné, že arbitr bude mít čas vyslechnout argumenty a rozhodnout dříve. První slyšení je naplánováno na úterý 15:00 místního času (07:00 SELČ) v Melbourne a bude se zabývat pouze administrativními otázkami.

I kdyby stávky eskalovaly, analytici několik týdnů neočekávají přerušení produkce, protože obě zařízení mají uskladněné zásoby. Někteří zaměstnanci závodu Wheatstone také nabídli, že i v době stávky budou pracovat, aby udrželi v chodu domácí dodávky. Problémy s dodávkami by se tak projevily až po několika týdnech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se