Domů
Plynárenství
Firma, která postavila Nord Stream 2, získala další odklad pro splácení dluhů
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Firma, která postavila Nord Stream 2, získala další odklad pro splácení dluhů

Plynárenství
2 komentáře
8. září 2022, 10:52
ČTK

Švýcarská divize ruské státní plynárenské společnosti Gazprom, která vybudovala plynovod Nord Stream 2, získala další odklad pro splácení svých dluhů. Prozatím se tak vyhnula platební neschopnosti, informovala agentura DPA.

Švýcarský soud prodloužil moratorium na restrukturalizaci dluhu společnosti s názvem Nord Stream 2 AG do 10. ledna příštího roku. Původně mělo toto moratorium skončit 10. září, tedy tuto sobotu.

Společnost projekt Nord Stream 2 v hodnotě 11 miliard dolarů (zhruba 270 miliard Kč) dokončila v loňském roce. Plyn měla využívat i Česká republika, která by se na Nord Stream 2 napojila prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Německo však loni proces schvalování provozu plynovodu Nord Stream 2 pozastavilo a letos německý kancléř Olaf Scholz konstatoval, že udělení definitivního souhlasu k provozu není kvůli postupu Ruska vůči Ukrajině možné. Společnost Nord Stream 2 AG krátce nato propustila všech svých 140 zaměstnanců.

Už v roce 2011 zahájil provoz plynovod Nord Stream 1, který má stejnou kapacitu jako Nord Stream 2. Gazprom však letos dodávky plynovodem Nord Stream 1 výrazně omezuje. Minulý týden ruský podnik uvedl, že plynovod ponechá zcela mimo provoz až do odstranění závad zjištěných při údržbě. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Němci si plácli s Katarem. Dodávky zkapalněného plynu budou proudit patnáct let
29. listopad 2022, 13:01
Už to vypadalo, že z dohody o plynu nic nebude. Německo ale ohlásilo úspěch ve vyjednávání s Katarem
29. listopad 2022, 12:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jiří Syn
8. září 2022, 12:13

Jelikož nebyla ještě vyčerpána ani plná kapacita NS1, tak samotné uvedení/neuvedení do provozu NS2 vůbec nerozhoduje o tom kolik plynu přiteče z Ruska... vzhledem k větší diverzifikaci zdrojů plynu, dalšímu rozvoji OZE (a také zvýšení cen) se ani do blízké budoucnosti nedá předpokládat potřeba NS2. Prostě - ten plynovod se stavěl naprosto zbytečně, respektivě měl vést úplně jinam (Afrika/blízký východ) a jestli na něj šlo byť i jedno Euro evropských peněz tak to bylo totálně vyplýtvané...

Michal K.
9. září 2022, 11:13

ale Nemci potrebovali NS2, pretoze planovali dalej budovat OZE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se