Domů
Plynárenství
Kanada vrátí opravené turbíny pro Nord Stream 1, rozšíří sankce proti Rusku
Nord Stream

Kanada vrátí opravené turbíny pro Nord Stream 1, rozšíří sankce proti Rusku

Plynárenství
6 komentářů
10. červenec 2022, 08:37
ČTK

Kanada udělí výjimku ze sankcí, aby mohla vrátit do Německa opravené ruské turbíny pro plynovod Nord Stream 1. Uvedl to dnes kanadský ministr přírodních zdrojů. Kanada rovněž rozšíří sankce na ruský energetický sektor, zahrne do nich i průmyslovou výrobu, napsala agentura Reuters.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1. Zdůvodnila to zpožděním při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy v Kanadě. Německý ministr hospodářství Robert Habeck však omezení dodávek označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu.

Turbíny se staly také předmětem sporu mezi Německem a Ukrajinou. Kyjev vyzval Kanadu, aby si turbíny nechala, a tvrdí, že jejich vrácení by porušilo sankce uvalené na Moskvu. Německo, které je silně závislé na dodávkách energie z Ruska, naopak požadovalo vrácení turbín.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Peter Zachara
10. červenec 2022, 13:50

Zapad pouziva marxisticko-leninsku formu triedneho boja proletariatu proti ruskej vlade. Zrejme sme sa zle ucili, ked vysledkom je strach zapadnych vlad vlastneho proletariatu.

Jan Veselý
10. červenec 2022, 15:11

Fakt by mě zajímalo jestli těmhle kravinám opravdu věříš?

Jirka94535
10. červenec 2022, 20:34

Pouze glosuje rozporuplnou politiku EU. Někdy celkem vtipně, někdy méně.

Myslím, že bez EU by jednotlivé státy neměly svázané ruce a dnešní problémy řešily rychleji a důrazněji.

K turbíně, pouze. Když si promítnu zde uveřejněné články k tématu, tak se mi zdá, že pravda byla spíše na východě. Zdůvodnění požadavku na vrácení bylo promyšlené a téměř vylučovalo turbínu nevrátit. Uvidíme, zda se NS1 rozjede, budeme vědět, kdo je kdo.

Michal K.
11. červenec 2022, 10:37

Takze dame sankcie a potom ich sami nedodrzujeme. To aby sme ukazali aki sme silni a odhodlani ?

Zaujmavy v tomto ohlade je aj konflift Nemecko-Ukrajina. To asi aby sme ukazali, ze sme jednotni.

Nebolo by lepsie tie sankcie dodrziavat, ked sme si ich uz raz dali ? Ci je to lepsie ich nedodrziavat ?

A nebolo by lepsie bez sankcii ? Ci lepsie zo sankciami ?

Anton Meško
11. červenec 2022, 13:15

Určite by bolo lepšie bez sankcií, ktoré sa míňajú účinku, nenapĺňajú účel, donútiť RF ukončiť vojnový konflikt na Ukrajine. Spôsobujú väčšie ťažkosti Európe ako RF.

Rejpal
11. červenec 2022, 23:16

No tak jak je vidět je jasné, že západ Rusku turbínu ukradl. Rusko určitě splní slib a turbínu naistaluje otázkou jen zůstává jestli ten plynovod bude směřovat do Německa :) Osobně bych se moc divil , kdyby Rusové dodávaly plyn evropskému průmyslu, který z něj vyrábí zbraně pro

Ukrajince. Podle mě Ruskové zastaví dodávky. Ukrajina bude bez plynu elektřiny i uhlí. EU bude mít ochromený průmysl. Západ nebude schopen Ukrajinu podpořit a válka tím skončí. To patrně povede k úplnému zničení Ukrajiny a vznikne z ní jakýsi ořezaný Ruský satelit, protože cokoli "samostatného" by z té země zbylo by se automaticky stalo Americkým satelitem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se