Domů
Plynárenství
Německo-ruský plynovod Nord Stream 2 se začal plnit plynem
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Německo-ruský plynovod Nord Stream 2 se začal plnit plynem

Plynárenství
4 komentáře
4. říjen 2021, 22:06
ČTK

Berlín 4. října (zpravodaj ČTK) – První ze dvou potrubních linek dokončeného kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře spojil Německo s Ruskem, se začala plnit plynem. Dnes to oznámilo konsorcium Nord Stream 2 AG, které produktovod provozuje. Naplnění potrubí plynem je nezbytné pro spuštění dopravy plynu. Konsorcium zatím nesdělilo, kdy transport zahájí, odborníci nicméně předpokládají, že by se tak mohlo stát ještě tento měsíc.

Alexej Miller, šéf ruské státní plynárenské společnosti Gazprom, která je vlastníkem konsorcia Nord Stream 2 AG, na počátku září oznámil, že plynovod je hotový. Projekt za 11 miliard USD (235 miliard Kč) s roční přepravní kapacitou 55 miliard metrů krychlových čelil politickému odporu Spojených států, ale také Ukrajiny a Polska. Paralelní potrubí Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011.

Ilustrační foto

Potrubí v projektu Nord Stream obchází území Polska a Ukrajiny, které tak už nebudou dostávat tranzitní poplatky jako dosud, a přijdou rovněž o část svého diplomatického vlivu. Dlouho se proti tomuto plynovodu stavěl i Washington. Ten ale v červenci uzavřel s Berlínem dohodu, která dokončení plynovodu Nord Stream 2 umožnila bez uvalení dalších amerických sankcí.

Očekává se, že Gazprom začne touto cestou dodávat první plyn do Německa ještě tento měsíc. Do konce roku by potrubím mohlo být přepraveno 5,6 miliardy kubických metrů plynu. Plyn z projektu Nord Stream 2 bude využívat i Česká republika, která k němu má napojení prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jaroslav Loudil
4. říjen 2021, 22:58

To je dobrá zpráva při současných problémech EU s plynem. Dnes bylo zajímavé také to, že OPEC odmítl zvýšení těžby ropy a tak cena ropy přidala další 2 Dolary . Vypadá to na opravdu cenově "horkou zimu". Zklamáním je dnešní zpráva, že Maďarský úřad pro jadernou energii nestihl pročíst zprávu o projektu Paks II o 280 000 stránkách ani za 15 měsíců !! a jeho vyjádření tak přijde až kdy ?? To nikdo neví. Tak se staví jádro v EU. Už 7 let se studují papíry a konec je pořád v nedohlednu. Za těchto 7 let postavil Rosatom v Bělorusku VVER-1200, který už dávno běží. No Bloruové naštěstí nejsou v EU, jinak by tam pořád ještě - "studovali nějaké papíry".

Jiří K.
5. říjen 2021, 13:49

Víte Jaroslave, to není tím, že nejsou v EU, ale tím, že tam i jinde, kde se staví s úžasnou rychlostí jsou zákony a ochrana krajiny podřízeny tomu, co chce stát resp. vůdce státu. A tím pádem takový jednotlivec, jako Vy nebo já, nemá možnost cokoliv říct a pokud řekne, může mu hrozit vězení. Holt nedemokratické režimy jsou z hlediska výstavby velice efektivní, ale to je tak vše. Krásný případ je nový most v Janově, měli zákon o tom, že stavbě mostu se podřizují všechny ostatní zákony a proto mohl šéf stavby vše podřídit jen té stavbě.

Omega
5. říjen 2021, 09:18

No musím říci, že mě to těší.

EU/Evropa je teď kapacitně napojena na velké množství zdrojů plynu. Takže převedeme všechnu výrobu EE na plynovou. A aby jsme byli "bezemisní", tak dané CO2 budeme zachycovat a pumpovat pod zem.

Jen si říkám, jestli by nebylo lepší zachytit a vrazit pod zem použité jaderné palivo z jaderných elektráren. Přece jenom by ho bylo asi tak miliónkrát míň a navíc z kilometrové hloubky by se samovolně na povrch nedostalo ani za tisíc let (narozdíl od CO2)

Petr Hariprasad Hajič
6. říjen 2021, 10:59

Jen aby to nedopadlo jako v tom Švankmajerově filmu Lekce Faust. Jan Kraus tam coby čert otevírá a zavírá kohouty jak se mu to zrovna hodí. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se