Domů
Plynárenství
Státní Gas Storage CZ loni ztrojnásobil provozní zisk na 1,397 miliardy korun
Uniper - Zásobník plynu Etzel
Zdroj: Uniper

Státní Gas Storage CZ loni ztrojnásobil provozní zisk na 1,397 miliardy korun

Plynárenství
8 komentářů
16. květen 2024, 12:21
ČTK

Provozovatel zásobníků zemního plynu Gas Storage CZ loni meziročně víc než ztrojnásobil provozní zisk na 1,397 miliardy korun. Tržby stouply téměř o polovinu na 2,473 miliardy Kč. Proti předloňsku se zvýšil také čistý zisk na 2,6 miliardy korun, což pozitivně ovlivnila jednorázová změna účetní hodnoty dlouhodobých aktiv. Společnost, kterou loni na podzim převzal stát, to dnes oznámila ČTK.

Pozitivní dopad na loňské hospodářské výsledky mělo především jednorázové účetní rozpuštění opravné položky k majetku, uvedl jednatel Gas Storage CZ Lubor Veleba. „Provozní hospodářský výsledek očištěný o vliv této jednorázové účetní operace činil 1397 milionu Kč, což je o 977 milionů Kč více než v roce 2022. Společnost v roce 2023 zaznamenala tržby ve výši 2473 milionů Kč, což je o 792 milionů Kč více než v roce 2022,“ dodal.

Firma provozuje šest podzemních zásobníků plynu s kapacitou, která podle loňského vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) odpovídá třetině roční spotřeby České republiky. Dceřinou společnost německé energetické firmy RWE převzal stát s cílem zvýšit energetickou bezpečnost a nezávislost na Rusku, které v roce 2022 napadlo Ukrajinu. Stát za Gas Storage CZ, která je od poloviny loňského září dceřinou společností státního podniku ČEPS, zaplatil 360 milionů eur (v přepočtu téměř devět miliard Kč).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Vlado
17. květen 2024, 12:39

Nechce se mi nad tím dlouho dumat, ale když provozovatel podzemních zásobníků třikrát zvýšil svůj zisk, mohl toho dozáhnout jen zdražením cen za skladování plynu, tím zvýšit cenu plynu pro distribuční firmy a v konečném důsledku pro obyvatele. To bylo cílem vlády při znárodnění podzemních zásobníků plynu?

Bob
17. květen 2024, 13:07

A nenapadlo Vás, že nakoupil levně v době, kdy plynu bylo relativně dost a byl levnější a prodal ho v době největší spotřeby, kdy byl nejdražší?

A tím vlastně brzdil zvyšování cen plynu v zimě?

Vlado
18. květen 2024, 08:22

V článku je uveden Gas Storage CZ, který nemá, aspoň podle názvu, s nákupem plynu nic společného, jen plyn, který někdo koupí, skladuje a následně, většinou v zimě, pro toho někoho těží. Takže vašemu příspěvku poněkud nerozumím.

Martin P
20. květen 2024, 10:25

Vždyť o tom princip ekonomiky skladování je, že si jej někdo nechá zaplatit. Ano, obchodník "skladovné" zohlední v ceně. Nakoupí velmi levně v létě, přeprodá se svojí marží a přirážkou za skladování, která jde do Gas Storage CZ a následně do ČEPS.

Martin
17. květen 2024, 13:15

Máte pravdu, že cena za uskladnění je v některých případech 2x - 3x vyšší než před Covidovou dobou, ale za zdražování provozovatel zásobníku nemůže.

Veškerá skladovací kapacita se draží v aukcích s rostoucí cenou. Tzn., kdo z obchodníků dá nejvyšší nabídku, ten to získá. A ano, samozřejmě se to potom dále promítne do cen pro konečného spotřebitele.

Nicméně tento cenový růst má 2 hlavní důvodu:

1. Cena skladovací kapacity se vždy odvíjí od cen zemního plynu léto vs. nadcházející zima. V létě natlačíte, v zimě si vytěžíte. A vzhledem k tomu, že cenové nůžky mezi létem a zimou se rozevírají (čím to asi bude), tak zákonitě i cena za skladovací kapacitu roste nahoru, jelikož se i tak dodavatelům vyplatí koupit levnější plyn v létě a ten si na zimu natlačit do zásobníku.

2. A by poptávka po skladovací kapacitě neubírala na síle, tak dle nařízení státu musí každý dodavatel mít skladovací kapacitu včetně natlačeného plynu ve výši 40ti% spotřeby svých zákazníků v rámci bezpečnostního standardu dodávky.

Vlado
18. květen 2024, 08:32

Cena za skladování plynu souvisí s cenou plynu jen velmi volně, uzavírá se se skladovatelem, Gas Storage CZ, ještě před nákupem plynu. Samozřejmě musí v sobě obsahovat i jistý zisk skladovatele, ale aby zisk stoupl během roku 3X mi připadá přinejmenším nemorální.

Martin
20. květen 2024, 09:40

A co Vám na tom připadá nemorální? Když pár let zpátky byl cenový rozdíl léto x zima kolem 50,- Kč/MWh, tak cena za skladovací kapacitu se pohybovala kolem 40,- Kč/MWh a skladovatelé byli rádi, že tak tak přežívali, pže o zásobníky nebyl pořádně ani zájem.

Teď se cenový rozdíl léto x zima vyšroubouval přes 100,- Kč/MWh a nemůžete se tedy divit, že najednou o zásobníky začal být enormní zájem a to jak z hlediska legislativního kvůli splnění BSD tak i z hlediska ekonomického, pže když si koupíte skladovací kapacitu za 100,- Kč/MWh, tak se Vám to pořád vyplatí a obchodníci s tím nemají problém.

minduton
20. květen 2024, 09:44

Kompresory v PZ jedou taky na ZP, takže cenová závislost je významná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se