Domů
Přenos elektřiny
Evropská komise podezřívá německého provozovatele přenosové sítě z omezování přeshraniční kapacity
Zdroj: ČEPS

Evropská komise podezřívá německého provozovatele přenosové sítě z omezování přeshraniční kapacity

Evropská komise zahájila na začátku týdne vyšetřování případu německého provozovatele přenosové sítě TenneT, který je nařčen z porušení antimonopolních regulí EU omezením toku elektrické energie ze západního Dánska.

Antimonopolní vyšetřování Komise má za cíl objasnit, zda společnost TenneT omezovala přenosovou kapacitu propojovacího vedení na hranici mezi západní částí Dánska a Německem. Vyšetřování bylo zahájeno v době, kdy bylo rozhodnuto o balíčku energetických reforem s názvem „Čistá energie pro všechny Evropany“, přičemž jedním z jeho hlavních cílů je podpora zvyšování přeshraničních toků elektřiny. Společnost TenneT, jejíž hlavní základnou je Nizozemsko, je jedním ze čtyř hlavních provozovatelů přenosových soustav našeho západního souseda.

„Energie by v Evropě měla plynout volně. Elektřina vyrobená větrnou elektrárnou v jedné zemi musí dojít až ke spotřebiteli v zemi druhé. Vyšetřování společnosti TenneT je jedním z kroků, které Komie podniká s cílem, aby provozovatelé přenosové sítě neoprávněně neomezovali volný tok elektřiny mezi členskými státy,“ uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutež Margrethe Vestager.

Diskriminace výrobců mimo Německo?

Evropská komise mimo jiné uvedla, že společnost TenneT porušila antimonopolní pravidla EU zneužitím dominantního postavení na trhu (tj. článek 102 Smlouvy o fungování Evropské unie), neboť omezování kapacity sítě by znamenalo diskriminaci výrobců elektřiny mimo Německo a segmentaci jednotného trhu s energií. Komise již společnosti předala své předběžné zhodnocení případu s odůvodněním svého znepokojení nad možným porušením hospodářské soutěže, obě strany již údajně zahájily diskuzi.

Podobným případem se v minulosti Komise již zabývala a to sice v případu Svenska Kraftnät, kde rovněž řešila případ možného narušení hospodářské soutěže ve spojení s omezením přeshraniční kapacity. Švédský provozovatel sám nabídl možné řešení problému, které pak byl nucen provést. TenneT přistoupila k podobnému kroku, přičemž ve svém prohlášení uvedla, že již přijala společně s dánským provozovatelem přenosové soustavy opatření, která mají zajistit optimální rozložení toků elektřiny mezi dvěma zeměmi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se