Domů
Ropa
Britské energetické firmě BP kvůli nižším cenám ropy a plynu klesl zisk
British Petroleum, BP
Zdroj: Flickr / Mike Mozart

Britské energetické firmě BP kvůli nižším cenám ropy a plynu klesl zisk

Ropa
Bez komentáře
7. květen 2024, 10:15
ČTK

Britská energetická společnost BP hospodařila v prvním čtvrtletí se základním ziskem 2,7 miliardy dolarů (62,8 miliardy Kč), což je meziroční propad o 45 procent. Za poklesem jsou zejména nižší ceny ropy a zemního plynu, uvedla dnes firma v tiskové zprávě. Výsledek zaostal za odhady analytiků. V posledním čtvrtletí loňského roku zisk činil téměř tři miliardy dolarů.

BP základní zisk definuje jako výsledek hospodaření po zohlednění nákladů na obnovu produkce. Výsledek se v této branži používá jako ekvivalent čistého zisku. BP uvedla, že u pohonných hmot měla výrazně slabší marže, než s jakými původně počítala. Analytici podle společnosti LSEG v průměru předpokládali, že zisk se sníží na 2,9 miliardy dolarů.

S poklesem zisku se na začátku roku potýkaly i některé konkurenční firmy, také hlavně kvůli nižším cenám ropy a plynu na světových trzích. Zásoby plynu v Evropě byly v zimě rekordní, což je výsledek snah evropských zemí zajistit se proti případnému nedostatku. Evropská unie totiž po začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu z února 2022 začala odmítat plyn z Ruska, takže členské státy si musely plyn obstarat jinde, většinou za vyšší ceny.

Čerpací stanice BP. Zdroj BP
Ilustrační foto

Konkurenční britská společnost Shell minulý týden oznámila, že za první čtvrtletí jí klesl zisk asi o pětinu na 7,7 miliardy dolarů. Energetické firmy se ale i tak zaměřují na výnosy akcionářům, a to formou výplaty dividend či odkupu svých akcií. BP v letošním prvním pololetí hodlá odkoupit své akcie za 3,5 miliardy dolarů.

Generální ředitel BP Murray Auchincloss řekl, že firma pokračuje ve snaze své podnikání zjednodušit. Do konce roku 2026 má v plánu ušetřit dvě miliardy dolarů.

Firma v lednu jmenovala Auchinclosse stálým generálním ředitelem. Jeho předchůdce Bernard Looney odstoupil po necelých čtyřech letech ve funkci kvůli nezveřejněným osobním vztahům s kolegyněmi z doby, než se stal generálním ředitelem. Panovalo podezření, že Looney těmto kolegyním pak zajistil kariérní postup, vyšetřování ale neprokázalo, že Looney porušil interní předpisy, uvedla CNN. Looney do BP nastoupil v roce 1991, když mu bylo 21 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se