Aramco chce kvůli levné ropě upravit cenu za převzetí podílu v saúdskoarabské petrochemické firmě

11. květen 2020, 12:46
DomůRopaAramco chce kvůli levné ropě upravit cenu za převzetí podílu v saúdskoarabské petrochemické firmě

Největší světový producent ropy Saudi Aramco se snaží o úpravu dohody o koupi kontrolního podílu v Saudi Basic Industries Corp. (SABIC), čtvrté největší petrochemické firmě na světě, protože hodnota firmy se po propadu cen ropy snížila o více než 40 procent. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Firma Aramco se loni dohodla, že koupí od státního fondu bohatství Saúdské Arábie PIF podíl 70 procent v SABIC za 69,1 miliardy USD (1,7 bilionu Kč). Dohoda se zařadila mezi největší dohody ve světovém chemickém průmyslu.

Věc byla oznámena loni v březnu, kdy cena akcie SABIC činila 123,39 rijálu (827 Kč). V současnosti se však akcie firmy obchodují za zhruba 70 rijálů, protože ceny ropy se kvůli koronavirové pandemii, která snížila poptávku po ropě, prudce propadly. Firma SABIC pak v prvním čtvrtletí vykázala již druhý kvartál za sebou ztrátu.

Tržní hodnota SABIC nyní činí 56,5 miliardy USD. Hodnota podílu, který chce Aramco koupit, tak dosahuje zhruba 40 miliard USD. Na burze se obchoduje s 30 procenty akcií firmy SABIC.

Fond PIF má díky prodeji získat kapitál na investice v zahraničí a na nové projekty doma, jejichž cílem je vytvořit nová pracovní místa a snížit závislost ekonomiky země na ropě.

Společnosti Aramco loni klesl zisk o 21 procent na 88,2 miliardy USD, zůstala však nejziskovější firmou na světě. Překonala nejen západní ropné giganty, jako je Exxon Mobil, ale také společnost Apple. Loni v prosinci firma vstoupila na burzu a stala největší na světě podle tržní kapitalizace a její primární veřejná nabídka akcií (IPO) byla největší na světě.