Domů
Ropa
Ceny ropy kvůli obavám o dodávky rostou, nepomohlo ani zvýšení těžby OPEC+
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Ceny ropy kvůli obavám o dodávky rostou, nepomohlo ani zvýšení těžby OPEC+

Ropa
10 komentářů
3. červen 2022, 22:31
ČTK

Ceny ropy na závěr týdne rostou kvůli obavám o dodávky na trhy. Ke zmírnění obav nepřispělo ani rozhodnutí skupiny OPEC+ zvýšit těžební cíle o něco více, než se původně plánovalo, protože podle investorů to příliš neovlivní napjatou globální nabídku. Naopak se čeká zvýšení poptávky, protože Čína zmírňuje svá koronavirová omezení.

Kolem 17:30 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o dvě procenta na 119,90 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala rovněž o dvě procenta na 119,20 USD za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem budou od července zvyšovat těžbu výrazněji než dosud. Skupina nazývaná OPEC+ se ve čtvrtek dohodla, že těžbu v příštích dvou měsících zvýší o 648.000 barelů denně místo 432.000 barelů denně dohodnutých dříve.

„Trhy jednoznačně rozhodly o kroku OPEC+ a jasně se domnívají, že nebude mít žádný významný dopad na nerovnováhu mezi globální nabídkou a poptávkou,“ komentoval situaci analytik makléřské společnosti OANDA Jeffrey Halley.

Podle dalších analytiků se dá předpokládat, že OPEC+ bude nadále dodávat na trh podstatně méně ropy, než bylo dohodnuto, stejně jako doposud, což nepřinese takovou úlevu, v jakou se doufalo.

Za celý týden sice cena ropy Brent klesá, americká ropa WTI však směřuje k šestému týdennímu růstu za sebou. Mohou za to nízké zásoby v USA, které vyvolaly úvahy o omezení vývozu pohonných hmot nebo mimořádné dani pro producenty ropy a plynu.

Čtvrteční zpráva o zásobách ropy v USA ukázala, že v uplynulém týdnu klesly o 5,1 milionu barelů, mnohem více, než se čekalo, a snížily se i zásoby benzinu. Nižší byly navzdory uvolnění zásob ze strategických rezerv.

Ropa si udržela zisky i po údajích o nezaměstnanosti v USA. Míra nezaměstnanosti zůstala na dvouletém minimu, ekonomika však vytvořila více pracovních míst, než se čekalo, což je známkou toho, že trh práce je napjatý, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentsrpen119,90117,61
New York – NYMEXWTIčervenec119,20116,87
Štítky:ropa
OPEC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Rejpal
4. červen 2022, 01:07

V současné době bude docházet k přechodu od jednoho dodavatele k druhému Asie přechází k levným surovinám a Ropě z Ruska EU k drahým........ půjde to tady od 10 ti k pěti. A tupému státu se bude říkat něco u svetrech a utahování opasků. Běžte volit na podzim unijní strany a radujte se, že je elektřina za 10kč /kWh, inflace 15% a nedostupné vlastní bydlení pro většinu mladé populace jo to bude dětí jak šafránu....

Peter Zachara
4. červen 2022, 07:31

no, ale ta obsedantna nutkavost pachat dobro je neodolatelna.

Karel Navratil
4. červen 2022, 10:48

Indie i Čína se pakuji lacinou ropou, ale my jsme hrdí, budem bojovat až do konce se Zelenskym..

Karel Navratil
4. červen 2022, 09:23

Ano, nikdy bych nevěřil, že prohraje selský rozum s propagandou...

Láďa
4. červen 2022, 10:27

Větší diverzifikace dodávek a nepodepsání smlouvy s ďáblem je projev selského rozumu. Ten si totiž nakonec přijde pro to nejcennější co máte.

Peter Zachara
4. červen 2022, 11:34

Nevadi ti , ze Zem je gulata?

Láďa
4. červen 2022, 11:45

A mělo by? Spíš mi vadí že jsme podepsali smlouvy s jak se ukazuje ďáblem a ten teď chce na oplátku naše duše. A jak vidno některé už má. Diverzifikace dodavatelů energií tak abychom nebyli na žádném životně závislí je nutná i za cenu že někteří uvěří že země je placatá.

Karel Navratil
4. červen 2022, 13:05

Ladislave, diverzifikace je utopie, nikdy si nevybereš tu správnou volbu a když, tak třeba zafunguje jen jen krátkodobě, nebo omezeně..... :-)

Peter Zachara
4. červen 2022, 14:03

ked veris rozpravkam o diabloch, k plochej zemi uz mas kusok.

Karel Navratil
6. červen 2022, 08:22

Navýšení těžby zemí OPEC nepomohlo, tak se strýček Joe ponížil a povolil dvěma firmám ve Venezuele těžbu a export ropy do Evropy.....Nechápu, jak si v dnešní době jednotlivé státy světa nechají nařizovat co smějí ve své zemi těžit a s kým obchodovat....pokroucená demokracie made in USA

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516