Ceny ropy kvůli obavám o dodávky rostou, nepomohlo ani zvýšení těžby OPEC+
Ceny ropy na závěr týdne rostou kvůli obavám o dodávky na trhy. Ke zmírnění obav nepřispělo ani rozhodnutí skupiny OPEC+ zvýšit těžební cíle o něco více, než se původně plánovalo, protože podle investorů to příliš neovlivní napjatou globální nabídku. Naopak se čeká zvýšení poptávky, protože Čína zmírňuje svá koronavirová omezení.
Kolem 17:30 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o dvě procenta na 119,90 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala rovněž o dvě procenta na 119,20 USD za barel.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem budou od července zvyšovat těžbu výrazněji než dosud. Skupina nazývaná OPEC+ se ve čtvrtek dohodla, že těžbu v příštích dvou měsících zvýší o 648.000 barelů denně místo 432.000 barelů denně dohodnutých dříve.
„Trhy jednoznačně rozhodly o kroku OPEC+ a jasně se domnívají, že nebude mít žádný významný dopad na nerovnováhu mezi globální nabídkou a poptávkou,“ komentoval situaci analytik makléřské společnosti OANDA Jeffrey Halley.
Podle dalších analytiků se dá předpokládat, že OPEC+ bude nadále dodávat na trh podstatně méně ropy, než bylo dohodnuto, stejně jako doposud, což nepřinese takovou úlevu, v jakou se doufalo.
Za celý týden sice cena ropy Brent klesá, americká ropa WTI však směřuje k šestému týdennímu růstu za sebou. Mohou za to nízké zásoby v USA, které vyvolaly úvahy o omezení vývozu pohonných hmot nebo mimořádné dani pro producenty ropy a plynu.
Čtvrteční zpráva o zásobách ropy v USA ukázala, že v uplynulém týdnu klesly o 5,1 milionu barelů, mnohem více, než se čekalo, a snížily se i zásoby benzinu. Nižší byly navzdory uvolnění zásob ze strategických rezerv.
Ropa si udržela zisky i po údajích o nezaměstnanosti v USA. Míra nezaměstnanosti zůstala na dvouletém minimu, ekonomika však vytvořila více pracovních míst, než se čekalo, což je známkou toho, že trh práce je napjatý, napsala agentura Reuters.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
BURZA | TYP | KONTRAKT | AKTUÁLNÍ CENA | PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR |
Londýn – ICE | Brent | srpen | 119,90 | 117,61 |
New York – NYMEX | WTI | červenec | 119,20 | 116,87 |
Mohlo by vás zajímat:
V současné době bude docházet k přechodu od jednoho dodavatele k druhému Asie přechází k levným surovinám a Ropě z Ruska EU k drahým........ půjde to tady od 10 ti k pěti. A tupému státu se bude říkat něco u svetrech a utahování opasků. Běžte volit na podzim unijní strany a radujte se, že je elektřina za 10kč /kWh, inflace 15% a nedostupné vlastní bydlení pro většinu mladé populace jo to bude dětí jak šafránu....
no, ale ta obsedantna nutkavost pachat dobro je neodolatelna.
Indie i Čína se pakuji lacinou ropou, ale my jsme hrdí, budem bojovat až do konce se Zelenskym..
Ano, nikdy bych nevěřil, že prohraje selský rozum s propagandou...
Větší diverzifikace dodávek a nepodepsání smlouvy s ďáblem je projev selského rozumu. Ten si totiž nakonec přijde pro to nejcennější co máte.
Nevadi ti , ze Zem je gulata?
A mělo by? Spíš mi vadí že jsme podepsali smlouvy s jak se ukazuje ďáblem a ten teď chce na oplátku naše duše. A jak vidno některé už má. Diverzifikace dodavatelů energií tak abychom nebyli na žádném životně závislí je nutná i za cenu že někteří uvěří že země je placatá.
Ladislave, diverzifikace je utopie, nikdy si nevybereš tu správnou volbu a když, tak třeba zafunguje jen jen krátkodobě, nebo omezeně..... :-)
ked veris rozpravkam o diabloch, k plochej zemi uz mas kusok.
Navýšení těžby zemí OPEC nepomohlo, tak se strýček Joe ponížil a povolil dvěma firmám ve Venezuele těžbu a export ropy do Evropy.....Nechápu, jak si v dnešní době jednotlivé státy světa nechají nařizovat co smějí ve své zemi těžit a s kým obchodovat....pokroucená demokracie made in USA
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se