Domů
Ropa
Ceny ropy se propadly nejníže od roku 2017
Dodávky ropy OPEC

Ceny ropy se propadly nejníže od roku 2017

Ropa
8 komentářů
6. březen 2020, 17:27
ČTK

Ceny ropy se dnes kvůli odporu Ruska k výraznějšímu omezení těžby propadly na nejnižší úrovně od léta 2017. Severomořská ropa Brent krátce před 17:00 SEČ ztrácela 6,7 procenta na 46,63 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala pokles o více než sedm procent na 42,67 dolaru za barel.

Rusko podle zdrojů agentury Reuters odmítá podpořit plán Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), který předpokládá snížení těžby o dalších 1,5 milionu barelů denně. Představitelé kartelu OPEC a dalších těžařských zemí dnes o těžební politice jednají ve Vídni.

„Máme tady problém. OPEC nemá v úmyslu snižovat dodávky bez Ruska. Musíme něco udělat, jinak to bude mít drastické dopady na každého,“ řekl agentuře Reuters zdroj z jedné členské země OPEC.

Kartel ve čtvrtek uvedl, že z navrhovaného objemu 1,5 milionu barelů by 500.000 barelů připadlo na země mimo OPEC včetně Ruska.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentkvěten46,6349,99
New York – NYMEXWTIduben42,6745,90

pmh mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
energetik II
6. březen 2020, 22:21

Čína , největší importér se potýká s koronavirem a tak spotřeba klesá s cenou. Pokud jde o koronavirus, v EU i u nás zavládl čirý diletantismus. Před několika dny na letišti V.Havla měřili teplotu přílétajícím lidem z Itálie, i když jich ale 95 % do ČR přijíždělo auty. O ty se ale nikdo nezajímal. Nyní zase Babiš vyhlásil STOP cestám Čechů do Itálie, ovšem obráceným směrem se k nám do ČR valí italští turisté bez omezení. Patrně i ti nakažení. A ti půjdou do hotelů, restaurací, barů,....a budou jezdit taxíky. Také jsme nyní v EU zjistili, že jsme z důvodu vyšších zisků přesunuli výrobu respirátorů do Číny, nyní se nám ale respirátorů nedostává. Mám vážné obavy, zda evropské demokracie dokážou tvrdě zasáhnout jako Čína v Chu-peji , kde hermeticky uzavřela 40 mil. lidí. Itálie je zatím v chaosu, 600 nových nakažených za den , v Číně 100. Pokud se to v EU nezvládne, ropa dál poletí dolů , třeba na 30.

Josef
6. březen 2020, 22:45

coronavirus je jen přechodný problém zcela nicotný. 250-500 tisíc lidí zemře ročně na chřipku a nějakých tisíc mrtvých na coronavirus je naprosto zanedbatelné číslo. Tedy dopady na lidské zdraví jsou díky opatřením minimální. Když se podíváte na mapu, pak je vidět, že tam kde denní teploty přesáhují 20°C se nemoc šíří špatně, takže i nepořádní Italové během dubna zvládnou svůj korovavirus a u nás počet nakažených patrně nepřesáhne 1000 lidí a to je kumulativní číslo, takže najednou bude nakažených maximálně 500. Pokud OPEC sníží těžbu povede vyšší ceny ropy pouze podpoří Americké těžaře a další vývozce mimo OPEC sníží se růst HDP a ceny ropy nakonec stejně klesnou akorát se sníží trží podíl OPECU. Takže nejlepším řešením je prodávat ropu za pár korun a čekat až se díky tomu zvedne poptávka. Jinak co se týče Babiše on nemůže zakázat Italům vstup do ČR stejně jako nemůže zakázat nám jet do Itálie. To je právě jedna z mnoha nevýhod členství v unii. Čím dříve z toho spolku odejdeme tím lépe pro nás, protože do budoucna je naše členství neudržitelné.

Carlos
7. březen 2020, 00:08

Spíš jestli nejsou ta opatření přehnaná, což bych si troufal říct, že jsou, jenže vystrašeným lidem se lépe vládne. Můj osobní odhad je postupná mutace na méně smrtelnou formu s možností přechodu v sezónní nemoc. Mimochodem bych rád viděl, jak stát uhradí veškeré škody, které lidem a firmám nařízení o karanténě vytvoří, do poslední koruny. Nejde aby dopady výmyslu politiků platily firmy a lidi byly na nich tratní.

S tím jak se šíří v zemích s teplejším klimatem bych si nebyl jistý, v Íránu to asi jede celkem divoce, ale zase nevíme jak to přesně je. Může to být i třeba situace jako v Africe, kde nejsou testovací kapacity. Na druhou stranu je pořád celkem pozitivní že se neobjevil v Emirátech a podobně, přitom tam je jeden z uzlů světové letecké dopravy, taková Česká Třebová pro letadla :).

Nesouhlasím s tím co píšete o členství v EU, nejsme na to jako stát a společnost připravení, umím si celkem představit že místo Švýcarska by z nás bylo nějaké Bělorusko. Současná vláda a prezident jsou toho příklady. Prezident ve staré demokracii by nešermoval dřevěným kalašnikovem a neříkal nic o střílení novinářů, premiéři rezignují normálně za menší problémy. Myslete si o mě že jsem možná blázen, ale podle mne má prezident, byť s přímou volbou, být spíš čestná a ceremoniální role, nezasahovat tak moc do běžného dění, a premiér má kontroverze a debaty budit návrhy zákonů a ne svou osobou. Máme problém že tam teď máme dva lidi bez nějakého studu, nebo brzdy.

Mít tu tradici demokracie od císaře pána a jenom s malým přerušením, toto by se nedělo, bohužel tu máme pokřivenou společnost a implementovaný systém, který si generuje další a další voliče populistů vytvářením bezvýchodných situací. (Exekuční zákony atd. schválené za vlády M. Zemana)

Vystoupení z EU a dalších dohod je v tento moment navíc ekonomicky nemyslitelné, závislost naší ekonomiky je, opět kvůli historickému vývoji kolem roku 2000, poměrně vysoká na Německu a EU jako takové, zavedení cel a hraničních kontrol by byl problém pro export. Finálních výrobků moc nemáme a co se týče norem, asi by se musely stejně přebrat ty Evropské.

Export by navíc mohl být komplikován okolními zeměmi EU, jediná volná cesta ven - Labe, je šlendriánem a trváním na zastaralých řešeních nesplavné. Posunutí Jezu o cca 3 kilometry nad současnou polohu by řešilo problémy kolem soutoku Labe a Ploučnice. Stejně tak je problematický úsek u Malého Března, tam je alternativní návrh v podobě kanálu a dlouhého kamenného záhozu směrem k Ústí n./L. který by zajistil vytvořené plavební dráhy s dostatečnou hladinou. Místo tohoto ekologicky přijatelného a rychlého řešení se trvá na jezech. Stejně tak se nedělají úpravy pro splavnost v oblasti od plánovaného jezu Děčín k hranici, což je divné.

Na to abychom z EU vystoupili nemáme prostředky ani schopnosti, v tento moment. Nevím, třeba za deset let to bude jiné, uvidíme.

Ivan Novák
7. březen 2020, 10:23

Obávám se, že zlepšování splavnosti Labe od Střekova pod Magdeburk zůstane už jen slovním cvičením a škvírou pro finanční malé domů. Kdyby ho český stát mínil vážně, nepřipustil by, a to od počátku, kroky, na jejichž konci je u toho nyní plánovaného jezu vyhlášená oblast Natura 2000 (kdyby hrozilo, že se teď zázrakem podaří vyřešit kytky, stanou se včas předmětem ochrany nějaké nově objevené endemitské bakterie atd.). A taky, pro Deutsche Bahn, jakož jejího beneficienta, není kapacitní svobodná dopravní cesta z Česka k moři žádoucí, a k tomu stačí jen faktický konec údržby koryta.

Carlos
7. březen 2020, 11:33

Ano, pokud tam bude sedět betonlobby tak ano. ve spodní pod Děčínem by měly stačit malé příčné hrázky zužující koryto za nízkých stavů, to nemá s Naturou 2000 nic společného. Jez se dá posunout asi o 3 kilometry nad soutok s Ploučnicí, až někde tam začíná sklonově problematický úsek a malá hloubka. Další co se musí řešit je kanál v této oblasti mapy. cz/s/dovukepepo, ale to by snad zaplatila i elektrárna na něm.

I ten stupeň v Děčíně by se asi dal řešit moderně jako přírodě blízká stavba, uměl bych si představit třeba na 250 metrech délky vybudovat umělé peřeje a plavební kanál pro lodě bokem. Ale ne, ŘVC se nepohne a chce jez přesně na tom jednom místě. Nevím, to mi připadá jako ne úplně plnění práce kterou mají.

Martin Hajek
7. březen 2020, 22:18

Pro epidemiology samouky Josefa a Carlose. Dr. Richard Hatchett, generální ředitel, Koalice pro inovace a přípravu na epidemie 6. března řekl: "Tohle je nejděsivější nemoc, s jakou jsem se kdy během své kariéry setkal. A setkal jsem se s ebolou, s MERS, se SARS. A je to děsivé v důsledku součinnosti nakažlivosti a úmrtnosti, která je, jak se zdá, mnohokrát vyšší než u chřipky. A od roku 1918 jsme neměli virus, který by slučoval tyto dvě vlastnosti takovýmto způsobem. Byli jsme svědky velmi silně smrtících virů, samozřejně eboly či nipah nebo dalších nemocí, na nichž pracuje CEPI, organizace, kterou řídím. Avšak tyto viry mají vysokou úmrtnost. Úmrtnost na ebolu je v některých situacích vyšší než 80 procent. Ale nemají tu nakažlivost, kterou má tento virus. Nemají potenciál explodovat a rozšířit se po celé zeměkouli.

Carlos
7. březen 2020, 22:50

Uvidíme, co z toho vyleze.

Nicméně si říkám, jestli ona děsivost třeba není dána i tím že něco takového běžně neznáme, přece jenom jsme si vyrobily období 1950-2000/2010 jako extrémně bezpečné a odvykli jsme si na to že existují takto silné nemoci a epidemie. Jenže taková situace je asi dlouhodobě neudržitelná, nemyslím si že je možné z dlouhodobého hlediska nad patogeny vyhrát. Ne pokud bude docházet ke koncentraci mnoha lidí na malém prostoru jako je to,u ve světových magalopolích za takových podmínek, jaké tam panují.

energetik II
7. březen 2020, 11:38

Ano, v demokraciích jdou některé věci ztuha , nyní třeba noví běženci na hranicích Řecka. Část politiků EU se odvolává na mezinárodní závazky a konvence o nutnosti přijmout lidi z oblastí konfliktů a uprchlíky z totalitních režimů, kde jsou pronásledováni za své náboženství či politické přesvědčení. Druhá část politiků EU to odmítá. Patřím k druhé části. Protože chci vidět, jak by EU přijala všechny uprchlíky z Afganistánu /stále se tam bojuje/ , z Nigérie /řádí tam Boko Haram/, Ujgury z Ujgurska /Čína je tam týrá/, všechny Jemence /je tam občanské válka/, Iránce /je tam totalita/,.....atd. atd. A co Číňané, kde vládnou komunisté ?? Co když jich 150 milionů bude chtít do té - "bohaté, demokratické, bezpečné,.....EU ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se