Prezident Trump pohrozil tvrdým potrestáním Saúdské Arábii, pokud skutečně zabila novináře Jamala Khashoggiho. Saudská Arábie na to reagovala tak, že případně bude reagovat ještě větším činem. Dle expertů tím míní narušení trhu s ropou.

Zpravodajský portál Platts informoval o probíhající diplomatické krizi. Zmizení saúdského reportéra Jamala Khashoggiho odstartovalo diplomatickou krizi, která by mohla přerůst v pohromu pro trh s ropou a případně i pro světovou ekonomiku.

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že pokud bude království shledáno vinným ze zmizení (a případné smrti) novináře, tak bude „tvrdě potrestáno“. Na to Saudská Arábie reagovala, že „odpoví větším činem“.

Ačkoliv to nebylo řečeno přímo, analytici si tato slova vykládají jednoznačně. Dle nich se jedná o hrozbu pro trh s ropou, kdy by Saúdská Arábie mohla změnit svoji produkci a vyšponovat tak světové ceny ropy.

V pondělí analytici prohlásili, že diplomatická krize mezi oběma státy, ať už vyústí v sankce, nebo nové těžební limity, by ovlivnila trh s ropou na mnoho let dopředu. Dle analytiků by se zvýšily ceny ropy, snížila světová poptávka a potencionálně zpomalila světová ekonomika.

Trump chce levnou ropu před volbami

Pro USA tato hrozba přichází v obzvlášť nešťastnou chvíli, protože v poslední době prezident Trump tlačil na Saúdskou Arábii a OPEC se zvýšením těžby. Prezident by tím chtěl dosáhnout nižších cen, což by mu vyhovovalo před listopadovými volbami do sněmovny.

Dle amerických sankčních expertů by případné potrestání Saúdské Arábie bylo na konkrétní jedince, ne na zemi jako celek nebo její trh s ropou. Navíc dle nich by jakékoliv ohrožení trhu s ropou mělo významný negativní dopad na ekonomiku samotné Saúdské Arábie.

Americká ropa by na konfliktu vydělala

Američtí producenti ropy by naopak mohli z konfliktu značně těžit. V případě narušení trhu s ropou by se Saúdská Arábie stala nespolehlivým dodavatelem, což by z amerického barelu s ropou udělalo světovou jedničku.

Zvýšení kvality americké ropy v očích světa by bylo velkým vítězstvím a ziskem pro americké těžaře. Bohužel pro ně ale není tamní infrastruktura připravena na rapidní nárůst exportu, a tak by příležitost připravená na zlatém podnose zůstala pravděpodobně nevyužita.

Saúdský novinář

Jamal Khashoggi je saúdský novinář píšící pro Washington Post a žijící v Turecku. Předtím žil v Americe, kam utekl kvůli persekuci ze strany Saúdské Arábie, když kritizoval tamní politiku.

Dle turecké policie a svědků Jamal odešel minulý týden v Istanbulu na saúdský konzulát si vyřídit svatební záležitosti, ale z konzulátu již nikdy nevyšel. Včera poté vysoce postavený turecký mluvčí prohlásil, že policie našla na saúdském konzulátě důkazy o Jamalově zabití.

Zdroj úvodní fotografie: dentons.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *