
Diplomatická krize mezi USA a Saúdskou Arábií může vyústit v pohromu pro trh s ropou
Prezident Trump pohrozil tvrdým potrestáním Saúdské Arábii, pokud skutečně zabila novináře Jamala Khashoggiho. Saudská Arábie na to reagovala tak, že případně bude reagovat ještě větším činem. Dle expertů tím míní narušení trhu s ropou.
Zpravodajský portál Platts informoval o probíhající diplomatické krizi. Zmizení saúdského reportéra Jamala Khashoggiho odstartovalo diplomatickou krizi, která by mohla přerůst v pohromu pro trh s ropou a případně i pro světovou ekonomiku.
Americký prezident Donald Trump pohrozil, že pokud bude království shledáno vinným ze zmizení (a případné smrti) novináře, tak bude „tvrdě potrestáno“. Na to Saudská Arábie reagovala, že „odpoví větším činem“.
Ačkoliv to nebylo řečeno přímo, analytici si tato slova vykládají jednoznačně. Dle nich se jedná o hrozbu pro trh s ropou, kdy by Saúdská Arábie mohla změnit svoji produkci a vyšponovat tak světové ceny ropy.
V pondělí analytici prohlásili, že diplomatická krize mezi oběma státy, ať už vyústí v sankce, nebo nové těžební limity, by ovlivnila trh s ropou na mnoho let dopředu. Dle analytiků by se zvýšily ceny ropy, snížila světová poptávka a potencionálně zpomalila světová ekonomika.
Trump chce levnou ropu před volbami
Pro USA tato hrozba přichází v obzvlášť nešťastnou chvíli, protože v poslední době prezident Trump tlačil na Saúdskou Arábii a OPEC se zvýšením těžby. Prezident by tím chtěl dosáhnout nižších cen, což by mu vyhovovalo před listopadovými volbami do sněmovny.
Dle amerických sankčních expertů by případné potrestání Saúdské Arábie bylo na konkrétní jedince, ne na zemi jako celek nebo její trh s ropou. Navíc dle nich by jakékoliv ohrožení trhu s ropou mělo významný negativní dopad na ekonomiku samotné Saúdské Arábie.
Americká ropa by na konfliktu vydělala
Američtí producenti ropy by naopak mohli z konfliktu značně těžit. V případě narušení trhu s ropou by se Saúdská Arábie stala nespolehlivým dodavatelem, což by z amerického barelu s ropou udělalo světovou jedničku.
Zvýšení kvality americké ropy v očích světa by bylo velkým vítězstvím a ziskem pro americké těžaře. Bohužel pro ně ale není tamní infrastruktura připravena na rapidní nárůst exportu, a tak by příležitost připravená na zlatém podnose zůstala pravděpodobně nevyužita.
Saúdský novinář
Jamal Khashoggi je saúdský novinář píšící pro Washington Post a žijící v Turecku. Předtím žil v Americe, kam utekl kvůli persekuci ze strany Saúdské Arábie, když kritizoval tamní politiku.
Dle turecké policie a svědků Jamal odešel minulý týden v Istanbulu na saúdský konzulát si vyřídit svatební záležitosti, ale z konzulátu již nikdy nevyšel. Včera poté vysoce postavený turecký mluvčí prohlásil, že policie našla na saúdském konzulátě důkazy o Jamalově zabití.
Zdroj úvodní fotografie: dentons.com
Mohlo by vás zajímat:
Pohroma pro trh s ropou? Pro USA a Rusko ne, těží dost pro sebe a budou se snažit zvýšit export na kterém budou obrovsky vydělávat. Pro Čínu to může být problém, který ale zvládnou. Pro EU a "globalizaci" to bude velký problém.
Jinak je zajímavé, že po jasné vraždě novináře ostatní novináři rozpačitě mlčí. To o něčem svědčí.
Myslel jsem, že USA dost ropy i dováží, ale nevím. Tahle kauza je svinstvo. Když si to člověk srovná s kauzou Skřipal, tak by brečel. Pokrytectví na maximum.
Myslel jsem, že USA dost ropy i dováží, ale nevím. Tahle kauza je svinstvo. Když si to člověk srovná s kauzou Skřipal, tak by brečel. Pokrytectví na maximum.
BTW, kdo tady maže komentáře?
Nevím jak přesně to je, ale rafinerie v USA jsou stavěné na lehkou ropu a USA těží těžkou, je možné že to už změnili, takže účetně to svého času opravdu bylo šul nul, ale těžká se vyvážela a lehká dovážela. Je ale možné že již mají patřičné vybavení.
Neměl jste v komentu link? Ty se nevkládají automaticky, chování systému je to že z nějakého důvodu do zavření okna prohlížeče komentář zobrazuje, ale ostatní jej nevidí, po restartu prohlížeče pak vidíte to co ostatní. Podobně se to chová když se upíšete v přezdívce nebo e-mailu.
Politický rozměr brutální vraždy svobodně píšícího saudského disidenta Chašadžího je obrovský !! 15 agentů saudského krále Salmána napadlo novináře v budově saudského konzulátu, po mučení ho zabili a rozřezali elektrickou pilou /jeden z agentů byl patolog/. Poté ho v pytlích dovezli do lesa, kde ho tajně zahrabali. Děsivé !! Vláda Saudské Arábie je věrný spojenec USA a NATO na Blízkém Východě. Přitom likviduje novináře brutálněji, jak kdysi Gestapo. Hodně Čechů právě odhodilo své růžové brýle, přes které dosud pohlíželi na politiku USA. A také ztratili svůj dosavadní klidný spánek ! Češi se nyní ptají : "Jak můžou naši političtí a vojenští spojenci takto brutálně likvidovat svobodu slova a nositele pravdy ? Ptají se :"Kolik svobodně píšících novinářů ještě bude rozřezáno pilou našich spojenců, než pochopíme trpkou pravdu ?" Nejen o Saudské Arábii ,ale i o USA samotných ??
Trumpeta už otočil. Stačilo mu říct že došlo k nechtěné šarvátce a jsou zase s králem kamarádi.
Nic dramatického se samozřejmě nestane. Arabové kontrolují podstatnou část ekonomiky USA.
Logické pokračování, snížit dodávky zbraní do SA, potom uvést do života další arabské jaro a za zásluhy o pomoc si nárokovat ropu.....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se