Dobré zprávy pro OPEC, produkce ropy v Číně klesla nejvíce za posledních 15 let

DomůRopaDobré zprávy pro OPEC, produkce ropy v Číně klesla nejvíce za posledních 15 let

Produkce ropy v Číně v květnu meziročně klesla o 7,3 %, jedná se o největší pokles od února roku 2001. Tato situace dodává sebevědomí kartelu OPEC, který svou strategií tlačí producenty s vysokými náklady uzavírat nezisková ropná pole.

Strategie kartelu OPEC v přesycování trhu s ropou k vytlačení producentů s vyššími náklady, zdá se, zabírá. Největší spotřebitel energie, Čína, snížila produkci ropy nejvíce za posledních 15 let. Čínská těžba ropy v květnu poklesla o 7,3 % oproti předešlému roku na 16,87 milionu tun, uvádí to včerejší data Čínského statistického úřadu.

Sebevědomí pro OPEC

Propad čínské produkce by mohl napomoci k vyrovnání nabídky a poptávky na světovém ropném trhu a zachovat více než 75% nárůst ceny z 12letého minima zaznamenaného dříve v tomto roce.

Tento nárůst přidal v důvěře kartelu OPEC ve svou strategii získat podíl na trhu od producentů s vyššími náklady na těžbu, kterou kartel pod vedením Saúdské Arábie zastává již druhým rokem. S tím, jak společnosti uzavírají nevýdělečná pole a provádí škrty v investicích, se zdá, že přesycení trhu se chýlí ke konci.

„Je určitě důležitým ukazatelem, že globální trhy s ropou se vybalancovávají (z pohledu nabídky a poptávky). Saúdská strategie začíná přinášet výsledky,“ řekl pro Bloomberg Michal Meidan, analytik průmyslové poradenské společnosti Energy Aspects.

Čína je nucena nahradit svou produkci ropy dovozem

Pokles domácí produkce Číny reflektuje výdajové škrty ropných společností způsobené nízkými cenami ropy. PetroChina, největší čínský ropný těžař v březnu prohlásil, že poprvé za 17 let očekává pokles produkce ropy a plynu s uzavíráním svých ropných polí, která jsou nevýnosná.

„Nižší domácí produkce ropy znamená, že Čína bude stále více spoléhat na dovozy z Blízkého východu a Ruska. Propad produkce je horší než náš odhad,“ tvrdí Gordon Kwan, vedoucí výzkumu plynu a ropy v Asii ve společnosti Nomura Holdings.

Štítky: ropačínaOPEC