Domů
Ropa
Dovoz ropy do Číny bude letos podle analytiků rekordní

Dovoz ropy do Číny bude letos podle analytiků rekordní

Ropa
3 komentáře
17. únor 2023, 12:08
ČTK

Čína v letošním roce dovoze rekordní objem ropy, a to i díky tomu, že po zrušení přísných koronavirových opatření budou lidé více cestovat. Zvýší se tak poptávka po pohonných hmotách a provoz také zahájí nové rafinerie. Vyplývá to z odhadů analytiků poradenských společností Wood Mackenzie, FGE, Energy Aspects a S&P Global Commodity Insight. Čína je největším světovým dovozcem ropy.

Dovoz ropy do Číny by mohl letos vzrůst o 500.000 až jeden milion barelů denně na 11,8 milionu barelů denně. Zastaví se tak pokles z předchozích dvou let a překoná rekord z roku 2020, kdy země dovezla 10,8 milionu barelů denně.

Od prosincového zrušení koronavirových omezení v Číně vzrostla poptávka po benzinu a leteckém palivu. Analytik firmy Energy Aspects počítá s tím, že benzin a letecké palivo se na celkovém růstu poptávky po kapalných palivech budou podílet z padesáti, respektive z třiceti procent. Spotřeba leteckého paliva by do konce letošního roku měla dosáhnout 90 procent úrovně před pandemií nemoci covid-19. Poptávka po motorové naftě, která je důležitá v průmyslu a dopravě, může růst pomaleji, protože potrvá déle, než se projeví oživení ve zpracovatelském průmyslu a realitách.

Vzhledem k rostoucí domácí spotřebě a lukrativnímu vývozu se výkon čínských rafinerií podle odhadu poradenských firem proti loňsku zvýší zhruba o 850.000 až 1,2 milionu barelů denně, což by znamenalo o šest až devět procent. Loni zaznamenaly čínské rafinerie poprvé od roku 2001 pokles výkonu, uvedla agentura Reuters.

Kromě vyšší domácí poptávky budou rafinerie motivovány ke zvýšení produkce poptávkou ze zahraničí. Podle zdrojů mají být v Číně v nadcházejících měsících uvedeny do provozu dvě rafinerie s celkovou kapacitou 520.000 barelů denně. Třetí rafinerie s kapacitou 400.000 barelů denně by měla zahájit zkušební provoz koncem roku.

Štítky:ropa
čína

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr Dolák
17. únor 2023, 17:48

Evropa žila dost dlouho v blahobytu a je na čase se o něj podělit i s národy, které jej dosud nezakusili a taky po něm touží.

A to, že jim přenecháváme ony levné surovinové zdroje je prostě takovým závdavkem.

Pravoslav Motyčka
17. únor 2023, 21:38

Ano levné energie jsou pro Čínu důležité , díky Rusku bude Čína rychleji bohatnout a ní celá Asie , protože Čína je hlavním motorem ekonomického růstu v celém regionu. Dnes se z ní navíc stala technologická velmoc.

Ivan Švančara
18. únor 2023, 10:01

asi mesiac som nechapal priciny prechodu Ruska na platby v rubloch. Ochrana pred inflacnym eurom a dolarom.

Predpokladam, ze aj politika EU odovzdavania lacnych energii Cinanom bude mat vyssi aspekt, mne zatial skryty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se