IEA: Ropné trhy se po útocích v Saúdské Arábii rychle zotavily

11. říjen 2019, 11:36
DomůRopaIEA: Ropné trhy se po útocích v Saúdské Arábii rychle zotavily

Ropné trhy se rychle zotavily z důsledků zářijových útoků na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Kvůli zpomalování růstu poptávky dokonce čelí tomu, že se v příštím roce budou potýkat s nadbytečnými dodávkami suroviny. Uvedla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Odhad růstu poptávky po ropě na příští rok snížila o 100.000 barelů denně na 1,2 milionu barelů denně, což je objem, který označila za „stále solidní“.

Útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs v polovině září snížily těžbu v Saúdské Arábii o 5,7 milionu barelů denně, což znamená zhruba o polovinu. To vedlo k výraznému nárůstu cen ropy. Saúdské Arábii se však ještě během září podařilo těžbu obnovit.

„Ropné trhy v září přestály ukázkový případ rozsáhlého narušení dodávek,“ uvedla IEA ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou.

„Ceny znovu klesly, když se ukázalo, že škody, ačkoli jsou vážné, nezpůsobí dlouhodobý výpadek,“ dodala.

Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Štítky: ropa