Boje producentů ropy o podíl na trhu mají za následek rekordní úroveň světových zásob této komodity. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) zásoby ve vyspělých zemích dosáhly téměř 3 miliard barelů, což odpovídá více než měsíční celosvětové spotřebě.

I přesto, že poptávka po ropě je v letošním roce silná, zásoby stále stoupají o více než 1 milion barelů denně. Výsledkem je, že cena ropy, která za posledních 18 měsíců spadla na polovinu, by mohla klesnout ještě hlouběji. Ropa Brent v pátek klesla pod 44 dolarů za barel.

Produkce kartelu OPEC přesahuje svůj oficiální strop 30 milionů barelů denně, díky navýšení produkce Iráku a Saúdské Arábie na téměř rekordní úroveň. Rusko bojující o své zákazníky v Evropě a Asii produkuje své maximum od dob sovětské éry.

Ani OPEC, jenž se příští měsíc sejde ve Vídni ke svému ministerskému zasedání konajícímu se vždy dvakrát do roka, ani Rusko neprojevili záměr produkci snížit.

Saúdská Arábie, která je de facto lídrem kartelu, převrátila celý trh s ropou, když upustila od své dlouhodobé strategie regulování produkce na podporu cen. Cena ropy, která byla od roku 2010 v průměru více než 100 dolarů za barel, vedla k nárůstu produkce i z nákladných zdrojů jako amerických břidlicových polí nebo kanadských ropných písků, které ohrozily dominantní postavení Saúdské Arábie na trhu.

„Jediné, co je nyní potřeba udělat, je nechat trh udělat svou práci.“
Khalid al-Falih, předseda státem vlastněné největší ropné společnosti na světě Saudi Aramco

Podle informací IEA světové zásoby ropy v říjnu přesáhly 97 milionů barelů za den, o 2 miliony více než před rokem, s tím, že dvě třetiny nárůstu pocházejí od kartelu OPEC.

Nižší ceny stimulují poptávku, která roste nejrychlejším tempem za posledních pět let, s tím, jak si motoristé užívají levnější palivo. Tempo růstu podle IEA nicméně příští rok poklesne mimo jiné kvůli prognóze mírné zimy v Evropě a Severní Americe.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *