USA zvyšují tlak na Kubu: ExxonMobil získává právo žalovat kubánské ropné firmy kvůli zabavenému majetku

Eduard Majling
Eduard Majling
25. červen 2026, 10:13
Bez komentáře
usa-zvysuji-tlak-na-kubu-exxonmobil-ziskava-pravo-zalovat-kubanske-ropne-firmy-kvuli-zabavenemu-majetku

Americký ropný gigant ExxonMobil vyhrál klíčovou právní bitvu o odškodnění za majetek, který po revoluci firmě zabavila kubánská vláda. Nejvyšší soud USA totiž rozhodl, že firma může u amerických soudů žalovat kubánské státní společnosti. Ty dodnes využívají majetek, který v roce 1960 zabavil režim Fidela Castra po tamní revoluci. ExxonMobil ve sporu požaduje odškodné přesahující jednu miliardu dolarů.

Před více než šedesáti lety znárodnila kubánská vláda majetek tehdejší společnosti Standard Oil, předchůdce společnosti dnes známé jako ExxonMobil. Šlo o rafinerie, ropné terminály i čerpací stanice, které dodnes fungují pod hlavičkou kubánských státních firem CUPET a CIMEX.

ExxonMobil desítky let neměl možnost se zabavení majetku bránit soudní cestou. Zlom nastal v 90. letech po přijetí tzv. Helms-Burtonova zákona, který žaloby na Kubu umožňuje. Předchozí američtí prezidenti nicméně podle serveru S&P Global možnost těchto žalob blokovali z diplomatických důvodů. Zelenou jim dal až Donald Trump v roce 2019, kdy ExxonMobil okamžitě podal žalobu.

Kubánské firmy se u nižších amerických soudů doposud bránily tím, že jako cizí státní orgány mají takzvanou suverénní imunitu, tedy že je americké soudy nemohou soudit.

Nejvyšší soud USA však v poměru hlasů 6:3 rozhodl opačně. Podle soudce Bretta Kavanaugha by nedávalo smysl, aby američtí zákonodárci přijali zákon umožňující žaloby, kdyby je pak kvůli imunitě nebylo možné vůbec projednat.

Rozsudek tak společnosti otevírá cestu k vymáhání odškodnění u amerických soudů bez nutnosti čekat na vládní komise, přičemž klíčovou výzvou bude samotná exekuce majetku. ExxonMobil by v takovém případě musel aktivně vyhledávat kubánské státní účty a obchodní majetky po celém světě a následně přesvědčovat místní soudy v daných zemích k jejich zabavení.

Soudní rozhodnutí tak dále stupňuje tlak, který USA na Kubu v poslední době vyvíjí. Vláda USA výrazně zpřísňuje hospodářské sankce vůči Kubě, přičemž na černou listinu byla nedávno zařazena ropná společnost CUPET kvůli údajnému financování represí tamního obyvatelstva. Situaci na ostrově dále zhoršuje prudký pokles dodávek paliv z Venezuely, které byly ochromeny americkými zásahy.

Eduard Majling

Byl pro vás tento článek užitečný?

Podpořte web a jeho autory symbolickou částkou

Loading...

Komentáře (0)

Loading