Domů
Ropa
Litvínov věří v kompromisní dohodu se státem o trase ropovodu

Litvínov věří v kompromisní dohodu se státem o trase ropovodu

Litvínov věří, že se dohodne se státem na kompromisní trase nového ropovodu. Jeho stavbu mezi Litvínovem a státní hranicí s Německem zvažuje státem ovládaný provozovatel ropovodů Mero. S původní navrženou trasou město nesouhlasí, protože vede přes zastavěná území. Radnice předložila Meru vlastní návrh, společnost jej nyní posoudí. Uvedl to po dnešní pracovní schůzce ředitel podniku Stanislav Bruna.

O projektu nového ropovodu se mluví v souvislosti se zajištěním dostupnosti ropy pro Česko v případě výpadku dodávek ropovodem Družba přes Bělorusko, Ukrajinu a Slovensko. Nový ropovod by umožnil dodávky ropy ze severní větve Družby, případně z přístavů Gdaňsk a Rostock.

V návrhu aktualizace zásad územního rozvoje úředníci krajského úřadu s kolegy z ministerstva průmyslu a obchodu a vlastníkem produktovodu navrhli trasu ropovodu v zastavěném území města Litvínova v souběhu trasy etylenovodu firmy Unipetrol.

„To je pro město nepřijatelné, proto vznikla pracovní skupina, v níž jsou zástupci Mero, města, krajského úřadu a ministerstva průmyslu a obchodu. My jsme předložili náš návrh trasy, k němuž se nyní Mero vyjádří,“ uvedla starostka Kamila Bláhová (ANO).

Další schůzka je v plánu 7. září.

Možných tras by mohlo vzniknout víc vedle současné a té, kterou předložil Litvínov.

„Domníváme se, že existují i nějaké jiné varianty řešení, na nichž budeme pracovat,“ uvedl Bruna.

Posoudit se musí podle něj nákladnost a technická proveditelnost návrhu Litvínova.

„Doufám, že najdeme trasu, na které se shodneme,“ uvedla starostka.

Studie proveditelnost by mohla být hotova do jara příštího roku a trasa koridoru by měla být známa do roku 2020, kdy by měli krajští zastupitelé schvalovat aktualizaci zásad územního rozvoje.

„Stanovením koridoru se omezí nakládání s okolními pozemky. Je to veřejně prospěšná stavba, při které se může uplatnit institut vyvlastnění,“ řekla Bláhová.

Pokud vzejde kompromisní návrh, obnoví Litvínov podle Bláhové jednání s Unipetrolem o přeložení jeho etynelovodu tak, aby vedl podél budoucího ropovodu, čímž by se uvolnila možnost volně nakládat s některými pozemky.

Radka Fialová kš

Štítky:ropovodMERO

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.