Domů
Ropa
Litvínov věří v kompromisní dohodu se státem o trase ropovodu
Ropovod Družba

Litvínov věří v kompromisní dohodu se státem o trase ropovodu

Ropa
Bez komentáře
24. červenec 2018, 16:37
ČTK

Litvínov věří, že se dohodne se státem na kompromisní trase nového ropovodu. Jeho stavbu mezi Litvínovem a státní hranicí s Německem zvažuje státem ovládaný provozovatel ropovodů Mero. S původní navrženou trasou město nesouhlasí, protože vede přes zastavěná území. Radnice předložila Meru vlastní návrh, společnost jej nyní posoudí. Uvedl to po dnešní pracovní schůzce ředitel podniku Stanislav Bruna.

O projektu nového ropovodu se mluví v souvislosti se zajištěním dostupnosti ropy pro Česko v případě výpadku dodávek ropovodem Družba přes Bělorusko, Ukrajinu a Slovensko. Nový ropovod by umožnil dodávky ropy ze severní větve Družby, případně z přístavů Gdaňsk a Rostock.

V návrhu aktualizace zásad územního rozvoje úředníci krajského úřadu s kolegy z ministerstva průmyslu a obchodu a vlastníkem produktovodu navrhli trasu ropovodu v zastavěném území města Litvínova v souběhu trasy etylenovodu firmy Unipetrol.

„To je pro město nepřijatelné, proto vznikla pracovní skupina, v níž jsou zástupci Mero, města, krajského úřadu a ministerstva průmyslu a obchodu. My jsme předložili náš návrh trasy, k němuž se nyní Mero vyjádří,“ uvedla starostka Kamila Bláhová (ANO).

Další schůzka je v plánu 7. září.

Možných tras by mohlo vzniknout víc vedle současné a té, kterou předložil Litvínov.

„Domníváme se, že existují i nějaké jiné varianty řešení, na nichž budeme pracovat,“ uvedl Bruna.

Posoudit se musí podle něj nákladnost a technická proveditelnost návrhu Litvínova.

„Doufám, že najdeme trasu, na které se shodneme,“ uvedla starostka.

Studie proveditelnost by mohla být hotova do jara příštího roku a trasa koridoru by měla být známa do roku 2020, kdy by měli krajští zastupitelé schvalovat aktualizaci zásad územního rozvoje.

„Stanovením koridoru se omezí nakládání s okolními pozemky. Je to veřejně prospěšná stavba, při které se může uplatnit institut vyvlastnění,“ řekla Bláhová.

Pokud vzejde kompromisní návrh, obnoví Litvínov podle Bláhové jednání s Unipetrolem o přeložení jeho etynelovodu tak, aby vedl podél budoucího ropovodu, čímž by se uvolnila možnost volně nakládat s některými pozemky.

Radka Fialová kš

Štítky:ropovod
MERO
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se