Domů
Ropa
Nedodá-li Rusko ropu, Minsk ji vezme z Družby, varoval Lukašenko
Ropovod Družba

Nedodá-li Rusko ropu, Minsk ji vezme z Družby, varoval Lukašenko

Ropa
8 komentářů
14. únor 2020, 17:20
ČTK

Bělorusko začne odebírat ropu z ruského tranzitního ropovodu Družba, pokud mu Moskva nedodá požadovaný objem suroviny, varoval dnes běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura Belta. Minsk a Moskva se dosud nedomluvily na podmínkách letošních dodávek ropy.

Podle Lukašenka Rusko v lednu Bělorusku dodalo pouze čtvrtinu z původně plánovaných dvou milionů tun ropy. Ropovodem Družba, který prochází Běloruskem, proudí jeden milion barelů ruské ropy denně do Evropy, včetně České republiky.

„Jestli Rusko nedodá nezbytný objem (ropy), začneme ji odebírat z tranzitního ropovodu,“ řekl Lukašenko.

Bělorusko podle něj jedná s Polskem od dodávkách americké a saúdskoarabské ropy z ropovodem z Gdaňsku.

Ruská státní firma Belněftěchim toto úterý informovala, že Bělorusko čerpá z ropovodu Družba takzvanou technickou ropu, která se používá k udržení tlaku v potrubí. Jednalo se o část ropovodu, která se pro tranzit nepoužívá.

Bělorusko, před lety součást Sovětského svazu, je důležitou vývozní trasou pro ruskou ropu a plyn do Evropy. Rusko chce udržet Bělorusko ve sféře svého vlivu, a Minsk proto dostával ropu a plyn se slevou a výhodné úvěry. Moskva nyní opět usiluje o užší politickou a hospodářskou integraci s Minskem, ale Lukašenko je vůči užším vazbám označovaným jako svazové soustátí poměrně zdrženlivý. Moskva na Minsk tlačí, že bude muset přijmout vyšší ceny ropy, pokud nebude chtít pokračovat v hospodářské integraci.

Lukašenko dnes také uvedl, že Moskva Bělorusku nabídla dohodu o dodávkách ropy, pokud Minsk kývne na svazové soustátí.

Rusko zastavilo vývoz ropy do Běloruska 1. ledna, od 4. ledna byl však částečně obnoven díky dodávkám od firmy Safmar Group Michaila Gutserijeva, který zůstal jediným ruským dodavatelem ropy do Běloruska. Minulý měsíc obdržel Minsk ropu z Norska, začal jednat o dodávkách s Kazachstánem a při návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea si zajistil příslib dodávek ze Spojených států, napsala agentura Reuters.

Lukašenko se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem setkal kvůli dodávkám ropy minulý týden, rozhovor ovšem výsledek nepřinesl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
energetik II
14. únor 2020, 18:09

Tady se znovu jasně ukazuje výhodnost Nord Strem II , trubka začíná na území dodavatele = Rusko a pak končí rovnou na území odběratele = Německo. Nikdo "po cestě" nemůže zlobit dělat jakékoli naschvály a obstrukce. Tedy kromě USA, které nám sem do Evropy za každou cenu chtějí dodávat co nejvíc - "těch svých molekul svobody".

Dušan Mihálik
14. únor 2020, 23:28

Tie americké "molekuly slobody" síce k nám neprúdia ... ale zato nám výrazne znižujú cenu plynu z východu.

Nadnesene povedané, máme síce "ruský plyn" .. ale za "americké ceny" .....

A vzhľadom na neustály rast ťažby plynu v USA a paradoxne to zlé otepľovanie bude plynu minimálne v strednodobom horizonte stále dosť a ak sa dokončí zosieťovanie EÚ tak bude zaručená i jeho bezproblémová dodávka všade od všetkých. Za 10 rokov sa trh s plynom totálne zmenil - hlavne v prospech európskych zákazníkov.

Pavel
15. únor 2020, 00:03

Jinými slovy, místní lidový rusák je i do vyděračských praktik mezi dvěma rusáckými diktátory schopen zamontovat USA.

energetik II
15. únor 2020, 11:03

TO : Pavel

Nevím jaké "zamontování USA" máte na mysli. Už byl problém s plynem tekoucím do EU přes Ukrajinu, nyní může být problém s plynem tekoucím přes Bělorusko, a ani bych se nedivil problémům s dodávkami plynu tekoucího přes Turecko, protože Rusko s Bašárem Asadem chce v Sýrii dobýt provincii Idlíb , kde stát NATO Turecko naopak všemožně chrání své pohrobky AlKajdy, vrahy z fronty AnNusra . Takže i Turecko může pohrozit přerušením toku ruského plynu do Evropy. No není za této situace model plynovodu NS II naprosto ideální ? Nikdo do něj nemůže kecat, tak alespoň přišly USA se svou "troškou do mlýna".

Pavel
16. únor 2020, 16:20

Nevíte co mám na mysli?? To si už nepamatujete, co jste předevčírem napsal? Tak si znova po sobě přečtěte jak montujete do vzájemných rusko-běloruských vyděračských pokusů USA. Vzhledem k tomu, že se jedná o ropu a nikoli o plyn, jsou ty vaše dojmy na téma Nordstream II nebo masového vraha asada dost humorné. Jediné souvislost spočívá v tom, že podobným způsobem se psychopat puťka pokoušel vydírat i Ukrajinu v případě plynu. Pro info, rusácké vydírání Běloruska (a naopak) už v letech 2006/2007 nastalo.

feliz navidad
15. únor 2020, 07:16

Jenom technická - Belněftěchim je běloruská, nikoli ruská firma.

Petr Hariprasad
16. únor 2020, 00:14

Že se Putin nedokáže domluvit se Zelenským celkem chápu. Ale že už ani s Lukašenkem?

Pavel
16. únor 2020, 16:24

Nic nového pod sluncem. To, že si dva diktátoři půjdou po krku je mnohem pravděpodobnější, než podobná situace nastane mezi demokraticky zvoleným reprezentantem a diktátorem. Obdobně si puťka a lukašenko vyřizovali účty už na přelomu let 2006 a 2007.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se