Domů
Ropa
Norský státní fond mění strategii, chce omezit závislost na ropě
Norsko vlajka. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/kjelljoran/

Norský státní fond mění strategii, chce omezit závislost na ropě

Norský státní investiční fond, který je největší na světě a který disponuje majetkem zhruba za bilion dolarů, po letech zásadně změní strategii. Prodá podíly ve společnostech, které se zabývají jen průzkumem a těžbou ropy a plynu, podíly v integrovaných energetických společnostech si ale ponechá. Počítá s tím plán, který dnes představila norská vláda a jehož smyslem je omezit závislost na ropě a plynu. Z výnosů fondu vláda plánuje financovat důchody.

Podle návrhu, který musí schválit parlament, by si tak fond měl ponechat podíly ve velkých energetických skupinách jako je britsko-nizozemský podnik Royal Dutch Shell nebo americký ExxonMobil.

To znamená v podnicích, které se kromě průzkumu a těžby ropy a zemního plynu věnují i zpracování, distribuci pohonných hmot a dalším navazujícím činnostem.

Rozhodnutí změnit strategii fondu se netýká státní energetické společnosti Equinor ani podílů v norských ropných a plynových polích, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto

„Vláda navrhuje vyloučit z fondu společnosti, které jsou v energetickém sektoru klasifikovány jako průzkumné a těžební, aby snížila riziko dopadu cen ropy na norskou ekonomiku,“ uvedlo ministerstvo financí.

Fond byl založen v roce 1990 a jeho tržní hodnota aktuálně dosahuje 8,87 bilionu norských korun (1,01 bilionu USD; 23,1 bilionu Kč). Fond koncem loňského roku vlastnil v ropných společnostech jako je BP, Shell či Total akcie za 37 miliard dolarů. Vláda se nyní hodlá zbavit akcií 134 firem v celkové hodnotě kolem osmi miliard dolarů. Harmonogram prodeje podílů ministerstvo nezmínilo. Akcie, které budou prodány, budou nahrazeny jinými investicemi.

Norsko je největší producent ropy a zemního plynu v západní Evropě. Fond investuje přebytky z produkce ropy a plynu do akcií, dluhopisů a nemovitostí v zahraničí. Spravuje ho centrální banka s cílem střádat obyvatelům Norska peníze na důchod.

Komentáře

(5)

petr

8. březen 2019, 21:18

Podobný státní fond mohl být i v Československu a to z výnosů z těžby uranu.

Soudruzi v SSSR nám jej však vycucli...

Jan Veselý

8. březen 2019, 23:38

To nepovažuju za pravděpodobné. Norové ten fond založili, aby se vyhnuli "holandské nemoci", tj. jevu, který ekonomové před rokem 1977 neznali. Jenže to už bylo dávno po období, kdy byl uran vysoce ceněnou komoditou.

Ondra

9. březen 2019, 07:15

Nechtěl by jste si už konečně začít ověřovat svý dojmy než sem něco napíšete? Zabere to asi 10 sekund na googlu - při ropný krizi (1973) cena uranu vyletěla na cca 4x a v roce 1976 byla na historickým maximu. Bylo to celkem krátký období (asi 5 let - stejně jako první ropná krize) ale pak se zas vrátila na předkrizový hodnoty. Pak to spadlo až na konci 80. let (rozpad SSSR - konec studený války a extrémního jadernýho zbrojení a konec představ o jaderným zdroji v každým městě).

Petr

9. březen 2019, 09:08

Když ani dnes nedokážeme vybírat těch blbých kdysi ustanovených 10% z hodnoty u nás těžených oficiálně státem vlastněných rud, ale padlo to někde i pod 3%, a obří desítky miliard odtékají na Kypr, tak úvahy o takovém fondu jsou fakt jen fantasmagorie.

Novak

11. březen 2019, 09:54

To je fakt, ale u nás by takový fond založený jen na těžbě zas tolik nezbohatl i kdyby se vybíralo 10%. Na druhé straně by do něj mohly jít třeba zisky ze státních firem...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.