Domů
Ropa
OPEC: Na mimořádná opatření kvůli útokům v Saúdské Arábii je zatím čas
Zdroj: Berardo62 / Flickr

OPEC: Na mimořádná opatření kvůli útokům v Saúdské Arábii je zatím čas

Ropa
Bez komentáře
16. září 2019, 12:48
ČTK

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) hodnotí dopad útoků na ropná zařízení v Saúdské Arábii na ropný trh. Zatím je však příliš brzy na to, aby členové podnikli nějaké akce, jako je zvýšení těžby nebo svolání mimořádného zasedání. Uvedl to ministr pro energetiku Spojených arabských emirátů Suhajl Mazrúí.

Ceny ropy dnes po zahájení obchodování vzrostly o pětinu na téměř 72 dolarů za barel a vykázaly nejvyšší procentní růst od války v Perském zálivu v roce 1991. Sobotní útoky snížily těžbu Saúdské Arábie o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům globálních dodávek.

Mazrúí dnes novinářům řekl, že jeho země je schopná zvýšit těžbu, aby vykompenzovala přerušení dodávek. Zatím je ale příliš brzy na svolání mimořádného zasedání OPEC.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo dnes mluvil o situaci na ropném trhu s šéfem Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatihem Birolem. Oba vyjádřili spokojenost s tím, že saúdskoarabským úřadům se podařilo dostat situaci pod kontrolu, a dohodli se, že budou nadále sledovat trh a zůstanou v příštích dnech v kontaktu.

Zdroje z OPEC také uvádějí, že zásoby ropy jsou v současnosti vysoké a zatím se neobjevily signály, že by byl ropy nedostatek. Kartel proto zatím nevidí důvod pro formální jednání o případných akcích.

Rozsah případného navýšení těžby kartelem bez Saúdské Arábie je však podle zdroje z OPEC omezený. Saúdská Arábie je největším těžařem v rámci OPEC a má většinu nevyužitých těžařských kapacit v kartelu. Podle údajů IEA mají další členové, včetně SAE, Kuvajtu a Iráku, v současnosti volné kapacity na zvýšení těžby o 940.000 barelů denně. Volné kapacity má také Írán, s tím však IEA nepočítá kvůli sankcím USA.

Podle zdrojů by plné obnovení těžby v Saúdské Arábii mohlo trvat měsíce. Zatím však nejsou známé žádné bližší podrobnosti ke škodám. Generální ředitel ropné společnosti Saudi Aramco Amín Násir v neděli uvedl, že detailní informace o rozsahu škod budou známy do 48 hodin. Vývoz by měl tento týden pokračovat podle plánu, firma v případě nedostatku využije své zásoby.

Americká banka Goldman Sachs dnes odhadla, že pokud by výpadek trval více než šest týdnů, mohla by cena ropy Brent stoupnout nad 75 dolarů za barel. Přerušení dodávek v takovém rozsahu, jako nyní, na dobu delší než šest týdnů by také způsobilo uvolnění strategických zásob ropy. Analytici odhadují, že týdenní výpadek zvýší cenu ropy o tři až pět dolarů za barel, zatímco výpadek v délce dvou až šesti týdnů by mohl zvýšit cenu o pět až 14 dolarů za barel.

Štítky:ropa
OPEC

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ropovodem Družba po osmi dnech znovu do Česka proudí ropa
12. srpen 2022, 19:51
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se