Domů
Ropa
PKN Orlen předloží požadavky na odškodné za kontaminovanou ropu v Družbě letos

PKN Orlen předloží požadavky na odškodné za kontaminovanou ropu v Družbě letos

Ropa
1 komentář
20. září 2019, 13:25
ČTK

Do konce letošního roku předloží ruské straně své požadavky na odškodné polská rafinérská společnost PKN Orlen kvůli dodávkám kontaminované ropy a následnému pozastavení dodávek ropovodem Družba. Řekl to dnes generální ředitel společnosti Daniel Obajtek.

Dodávky ropovodem Družba se zastavily koncem dubna poté, co se zjistilo, že ropa v potrubí obsahuje nadlimitní množství organického chloridu. Ten se využívá při těžbě, ale než se ropa dostane do potrubí, musí se z ní odstranit. Jinak by totiž mohl poškodit zařízení rafinerií.

Podle odhadů bylo kontaminováno zhruba pět milionů tun ropy. V květnu se začaly dodávky ropovodem postupně obnovovat a plně obnovené byly 1. července. Výpadek dodávek postihl i Českou republiku, kam začala čistá ropa opět téct na konci května. Do Polska byly dodávky ropy částečně obnovené v červnu.

„Určitě předložíme naše požadavky týkající se chloridové ropy, která způsobila pozastavení dodávek do naší země,“ řekl podle agentury Reuters Obajtek novinářům.

PKN Orlen je majitelem české firmy Unipetrol, které se problémy se znečištěnou ropou rovněž dotkly. Unipetrol zpracovává ropu z Družby ve své rafinerii v Litvínově. Kvůli přerušení dodávek Unipetrol dočasně využíval ropu ze státních hmotných rezerv.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Frakování ropy k nižším cenám nepomůže
26. květen 2022, 17:26
Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele
25. květen 2022, 05:53
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
markusaurelius
21. září 2019, 19:50

Doufám v polskou hrdost a odmítnou prachy od hlavního nepřítele RUSKA... jedině že by prachy nesmrděly...…….

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se