Domů
Ropa
Reuters: Výbor OPEC+ doporučuje další snížení těžby, Rusko váhá
Omezování těžby ropy USA. Ilustační foto

Reuters: Výbor OPEC+ doporučuje další snížení těžby, Rusko váhá

Ropa
12 komentářů
6. únor 2020, 15:21
ČTK

Technický výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců se rozhodl doporučit dočasné snížení těžby ropy o dalších 600.000 barelů denně. Zatím však není jasné, jak se k tomuto doporučení postaví Rusko. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje z OPEC+, jak se skupina zahrnující OPEC a jeho spojence včetně Ruska označuje. Výbor tento týden jednal o tom, jak by skupina OPEC+ měla reagovat na epidemii nového koronaviru a její dopady na růst globální ekonomiky a poptávku po ropě.

„Doporučením je snížení o 600.000 barelů denně. Rusko požádalo o více času na konzultace,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Technický výbor působí pouze jako poradní orgán, konečné rozhodnutí o těžební politice je v rukou ministrů členských zemí skupiny OPEC+. Ti se podle zdrojů Reuters ještě nerozhodli, zda se místo schůzky plánované na začátek března sejdou už tento měsíc.

Finanční ředitel ropné společnosti BP Brian Gilvary dnes předpověděl, že epidemie nového koronaviru v letošním roce sníží růst celosvětové poptávky po ropě o 300.000 až 500.000 barelů denně. Obavy z ekonomických dopadů koronaviru již vedly k výraznému poklesu cen ropy.

Kartel OPEC a jeho spojenci se předloni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy o 1,2 milionu barelů denně. Loni v prosinci se rozhodli snížení prohloubit o dalších 500.000 barelů denně, tedy na 1,7 milionu barelů. Rozšířená dohoda platí do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Cílem snížení produkce je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Dušan
6. únor 2020, 16:09

OPEC s Ruskom riešia v podstate neriešiteľný problém.

Zníženie ťažby zvýši cenu a tá podporí amerických ťažiarov, ktorí nie len, že znovu stlačia cenu, ale i obsadia ďalší trh. Ak ťažbu OPEC a Rusko zvýšia ťažbu, tak cena bude padať dole a síce tým obmedzia ťažiarov z USA, ale zároveň na tom stratia.

Únik z tejto kvadratúry kruhy je jediný. Modernizovať ekonomiku a nebyť závislí od cien ropy na svetových trhoch. Všetko ostatné je z dlhodobého hľadiska odsúdené na neúspech. Ropa skrátka už nie je to čo pred 50 rokmi a už zrejme nikdy nebude. Je to síce stále dôležitá surovina, ale už nie je tak životne dôležitá. Je to podobný proces ako padol význam uhlia. Stále je ho dosť, ale už nie je také dôležité ako v minulosti.

Josef
6. únor 2020, 22:47

Nic neroste až do nebe. Podle předpovědi EIA má Americká těžba ropy letos dosáhnout prakticky svého vrcholu a do budoucna bude růst už je málo. Takže snížit těžbu a udržet ceny je dobrý tah.

Lubos Vozar
7. únor 2020, 09:06

Je mozne ze tazba z bridlic sa priblizi vrcholu pre nedostatocny cash flow, ale Gulf of Mexico ma este vrchol daleko, z vyssou cenou sa im oplati vrtat v coraz vacsich hlbkach. Takisto technicky pokrok im nedavno umoznil schvalit projekty ako Perdido, kde ma reservoar tlak 20,000 psi, doteraz technicky nedosiahnutelny problem.

Lubos Vozar
7. únor 2020, 10:52

pardon, Perdido (Shell) bolo len 10,000 psi. Anchor (Chevron) je 20,000 psi

energetik II
6. únor 2020, 17:39

Čína jako zdaleka největší světový importér ropy je postižena koronavirem a tak poptávka minimálně v prvním kvartále zůstane slabá. Všichni těžaři by rádi těžili hodně a také za hodně prodávali. To se však navzájem vylučuje. Zajímavý je přístup Ruska k cenám ropy. Vše, co se prodá v ceně nad 40 Dolarů putuje do ruských státních rezerv a ty tak během loňského roku nabobtnaly ze 468 miliard na 554 miliard Dolarů , tedy o 86 miliard dolarů za rok. Ruský Rubl během roku 2019 posílil k USD o 11,2 % na 61,80 a Rusko mělo už druhý rok po sobě přebytkový !! státní rozpočet , roku 2018 + 2,9 % HDP a r. 2019 + 1,8 % HDP. To se povedlo jen třem zemím z klubu G 20. Rusko vyřadilo ze svých státních rezerv americký Dolar a místo něj nakoupilo zlato /loni 160 tun/. Ruská ekonomika překonala ekonomickou světovou krizi 2009 vyvolanou krachem Západu i sankce Západu r. 2014 za připojení Krymu plus zvládla výdaje na vítěznou válku v Sýrii 2015-17. Ruská ekonomika vykazuje mimořádnou odolnost tváří v tvář všem nepříznivým vnějším vlivům. Celkem dobrá politika jednoho z "ropných států".

Dušan
6. únor 2020, 20:22

Rusko má práveže minimálnu odolnosť ...

Áno má prísnu rozpočtovú politiku a po poučení z krachu v roku spred dvadsiatich rokov si stráži výdavky. Ale problém je, že stále nemodernizuje ekonomiku, ale stále "visí" na rope a plyne. Stále má "sociálne" ceny pre obyvateľstvo a podniky a stále je rozhodujúci zdroj príjmov vývoz energetických surovín (60 % vývozu), resp. celkovo surovín (cca 75 % vývozu).

Rast Ruska je (po poklese) - ale je nižší 2,5 a 1,3 % ... ale vzhľasom na to, že je Rusko ekonomicky dosť zaostalé a má tým vyšší potenciál rastu (typickým príkladom je Čína) sú také rasty strašne slabé ... určite to nie je úspech.

A čo sa týka napr. zbrojárskeho priemyslu, bezpochyby ruskou prioritou - tak je charakteristické, že najväčší výrobca obrnenej techniniky Uralvagonzavod je už dlho reálne v krachu a nevie dokončiť vývoj a tým ani výrobu "revolučného tanku" Armata, ktorý je "hrozbou" akurát tak na prehliadkach, tento rok sa majú len začať vojskové skúšky ....

Isto energetické suroviny momentálne "stabilizujú" Rusko ... ale je už dnes isté, že zlatá éra ropných štátov končí a Rusko len dúfa, že to vydrží čo najdlhšie ....

energetik II
6. únor 2020, 22:23

TO : Dušan

Ano ,Rusko roste pomaleji jak USA, loni asi o 1,3 % a USA o 2,8 %. Ovšem je dobré vědět, že roku 2000 měly Rusko i USA stejně velký hrubý státní dluh = asi 60 % HDP a nyní po 20 letech ho mají USA - 107 % HDP a Rusko - 15 %. Pokud jde o státní rozpočet, loni ten ruský byl v přebytku a USA hospodařily s deficitem skoro 1 000 000 000 000 Dolarů, tedy 1 bilion USD během 12 měsíců. Pro mne je otázkou, zda raději nerůst jen o 1,3 % a nezadlužovat svoje děti a další generace obřími nikdy nesplatitelnými dluhy , než růst o 2,8 % a jako "pohon" tohoto lepšího růstu užívat gigantické deficity státního rozpočtu.

Dušan
7. únor 2020, 14:23

Akurát Rusi nie sú bez dlhov preto, že by ich nechceli, ale jednoducho preto, že ich nemôžu mať. Ruskú je totiž príliš malá ekonomika a rubeľ je povedzme si otvorene, mimo Rusa a pár štátov okolo, úplne bezcenný ... čiže vysoký dlh si jednoducho Rusko nemôže dovoliť, lebo ho nemá ako prefinancovať. Investori by ho možno kúpili (a aj kupujú), ale za mastné rizikové prirážky - cca 10 %, čo je samozrejme dlhodobo neakceptovateľné.

USA svoje deficity rieši cez inflačné peniaze, ktoré sú napriek všetkému stále akceptované a Amíci svoj dlh jednoducho likvidujú cez znehodnotenie svojej meny. Výhodou pre nich je to, že časť toho zaplatia cez infláciu zahraniční držitelia dolárov. Samozrejme sú s tým spojené isté riziká, ale zatiaľ to funguje a zrejme stále bude. Je to totiž kryté výkonnou ekonomikou a dlžníci i držitelia dolárov USA jednoducho veria a to i vtedy, keď ich majú v Rusku či Iráne.

Toto si Rusko nemôže dovoliť. Inflačné ruble by ostali len v ruskej ekonomike a rýchlo by dopadli na domácnosti. Je preto dobre, že Rusko robí to čo robí, a drží svoje verejné financie na uzde, ale rozpočtová disciplína sama o seba na rozvoj ekonomiky nestačí. Tá len chráni štát pred finančným kolabsom. Rusko potrebuje modernizovať ekonomiku cez privatizáciu, príchodom investorov čo budú modernizovať podnikovú sféru a odstránením korupcie. To je však presne čo nechce žiadna oligarchia a ruská už samozrejme vôbec nie. Tým regulovaná štátom riadená ekonomika vyhovuje, lebo tak oligarchovia môžu maximalizovať zisky. Nie je náhoda, že v Rusku je veľa miliardárov, čo nie je zásadný problém vo všeobecnosti. Problém je to, že sú takmer výlučne spojený priamo či nepriamo so štátom riadenými či ovládanými monopolmi.

energetik II
7. únor 2020, 16:23

TO : Dušan

Na tom co píšete je dost pravdy , ovšem "zadlužovat se až po uši" v časech ekonomické prosperity by se neměly dle mého soudu ani USA. Jejich podíl na světové ekonomice bude dál zákonitě klesat /roku 1950 měly 40 % světového nominálního HDP, nyní 24 % a tendence je jasná , tato čísla půjdou dolů i nadále protože je a bude mnoho zemí s rychlejším růstem HDP /Čína- 6 %, Indie - 7%, Vietnam - 7 %, Indonésie - 5 %, ...atd. /. USA mají zhruba 4 % světových obyvatel a vytvářejí 24 % světového HDP. Tato věc je v horizontu 50 let neudržitelná. Průměrné tempo růstu HDP v USA je 1,5 až 2 % ročně , celosvětový průměr je + 3,5 %. Se slábnutím pozice ekonomiky USA ve světě bude slábnout i role Dolaru. Pokud budou USA roku 2050 vytvářet řekněme 10 % světového HDP a budou mít poloviční ekonomiku proti Číně , bude stále většina světa považovat Dolar za - "pevnou světovou rezervní měnu" ?? Kdyby mi už dnes dal někdo na výběr, zda chci 1 mil. Dolarů v papírových US bankovkách či ve zlatě, rychle bych odkopl americký Dolar do nejbližšího kanálu !! a strčil do batohu kilo zlata.

Jan Veselý
6. únor 2020, 19:53

Přál bych si, aby z ropy konečně přestala být důležitá surovina. Už jen jako ekonomická ťafka pro tyhle hnusné kartely.

milan
8. únor 2020, 09:41

TO:energetik

Tak tomu říkám boj! A v tom výběru by také mohla být varianta: 1M rublů, nebo 1M papírových dolarů?

A ještě rébus:

1/Mám úspory 1 milion korun/rublů/dolarů.Za rok si tam přispořím 1 procento. Kolik tam budu mít celkem?

2/Mám úspory 1 korunu/rubl/dolar.

Za rok si tam přispořím 1 procento....atd...

energetik II
8. únor 2020, 11:47

TO : milan

Pro mne je váš rébus se spořením jednoduchý. Roku 2001 stála 1 unce zlata 300 Dolarů, dnes 1580 Dolarů. V našich Korunách je to v roce 2000 zhruba 11 000 Kč , nyní 36 000 Kč. Každopádně nárůst o min. 250 % ceny za 20 let. Já to vaše 1 % ročně na spořícím účtu nebudu počítat. Každopádně vám to nyní žere inflace, ta je nyní u nás + 3,2 %.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se