Reuters: Výbor OPEC+ doporučuje další snížení těžby, Rusko váhá

6. únor 2020, 15:21
DomůRopaReuters: Výbor OPEC+ doporučuje další snížení těžby, Rusko váhá

Technický výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců se rozhodl doporučit dočasné snížení těžby ropy o dalších 600.000 barelů denně. Zatím však není jasné, jak se k tomuto doporučení postaví Rusko. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje z OPEC+, jak se skupina zahrnující OPEC a jeho spojence včetně Ruska označuje. Výbor tento týden jednal o tom, jak by skupina OPEC+ měla reagovat na epidemii nového koronaviru a její dopady na růst globální ekonomiky a poptávku po ropě.

„Doporučením je snížení o 600.000 barelů denně. Rusko požádalo o více času na konzultace,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Technický výbor působí pouze jako poradní orgán, konečné rozhodnutí o těžební politice je v rukou ministrů členských zemí skupiny OPEC+. Ti se podle zdrojů Reuters ještě nerozhodli, zda se místo schůzky plánované na začátek března sejdou už tento měsíc.

Finanční ředitel ropné společnosti BP Brian Gilvary dnes předpověděl, že epidemie nového koronaviru v letošním roce sníží růst celosvětové poptávky po ropě o 300.000 až 500.000 barelů denně. Obavy z ekonomických dopadů koronaviru již vedly k výraznému poklesu cen ropy.

Kartel OPEC a jeho spojenci se předloni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy o 1,2 milionu barelů denně. Loni v prosinci se rozhodli snížení prohloubit o dalších 500.000 barelů denně, tedy na 1,7 milionu barelů. Rozšířená dohoda platí do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Cílem snížení produkce je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.