Domů
Ropa
Ropa Brent po třech letech vystoupila nad 80 dolarů za barel, pak zlevnila
Zdroj: Flickr / Ed Schipul

Ropa Brent po třech letech vystoupila nad 80 dolarů za barel, pak zlevnila

Ropa
Bez komentáře
28. září 2021, 18:16
ČTK

Ceny ropy dnes pokračovaly v růstu a severomořský Brent poprvé po třech letech vystoupil nad 80 dolarů za barel. Přispěly k tomu nižší dodávky a příznivý výhled poptávky. Odpoledne ale ceny začaly klesat – výpadky dodávek elektřiny v Číně totiž ohrožují provoz místních továren.

Krátce po 17:00 SELČ vykazoval Brent pokles o 0,7 procenta na 78,96 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu odepisovala 0,4 procenta zhruba na 75,12 dolaru za barel.

Dopoledne se Brent vyšplhal až na 80,75 dolaru za barel, a byl tak nejvýše od října 2018. V pondělí Brent zdražil o 1,8 procenta. Ropa WTI se v průběhu dneška dostala nejvýše od července, a to na 76,67 dolaru za barel. V pondělí posílila o dvě v procenta.

Poptávka po ropě podle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v nejbližších letech výrazně poroste, neboť globální ekonomika se zotavuje z pandemie nemoci covid-19. V roce 2023 by se měla poptávka dostat nad úroveň před rokem 2019, tedy před pandemií, uvedl dnes OPEC ve svém výhledu pro trh s ropou.

Ilustrační foto

Problémy s nedostatkem elektřiny v Číně už zastavily výrobu v mnoha továrnách, včetně dodavatelů firem Apple a Tesla. Některé obchody na severovýchodě země používají při svícení svíčky a nákupní centra zavřela předčasně. Někteří analytici už zhoršili výhled růstu čínské ekonomiky. Čína je největším spotřebitelem energií na světě a také největším dovozcem ropy.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentlistopad78,9679,53
New York – NYMEXWTIlistopad75,1275,45

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Čína s Ruskem posilují vazby na poli energetiky. Země jednají o nákupu ropy do strategických rezerv
19. květen 2022, 12:58
Když naši ropu nechcete, prodáme ji Asii, vzkázalo Rusko Evropě
19. květen 2022, 11:09
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se