Domů
Ropa
Ropa díky nadějím na vyšší poptávku z Číny a obavám o dodávky zdražuje
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ropa díky nadějím na vyšší poptávku z Číny a obavám o dodávky zdražuje

Ropa
Bez komentáře
20. únor 2023, 20:09
ČTK

Ceny ropy se na začátku nového týdne zvyšují. Přispívá k tomu optimismus ohledně růstu poptávky v Číně a také pokračující omezování těžby v hlavních producentských zemích. Objem obchodování je navíc nižší kvůli svátku ve Spojených státech, kde jsou dnes některé trhy zavřené.

Kolem 17:30 SEČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o půl procenta a prodávala se zhruba za 83,40 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,2 procenta a obchodovala se za 76,50 dolaru za barel.

Minulý týden ceny klesly asi o čtyři procenta. Reagovaly tak na zprávu o růstu zásob ropy a benzinu ve Spojených státech.

Analytici očekávají, že dovoz ropy do Číny v letošním roce dosáhne rekordu, protože se zvýší poptávka po pohonných hmotách a provoz také zahájí nové rafinerie, uvedla agentura Reuters. Čína je největším světovým dovozcem ropy.

Rusko plánuje v březnu snížit těžbu ropy o 500.000 barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům jeho celkové produkce. Důvodem je zavedení cenových limitů na ruskou ropu a ropné produkty, k čemuž přistoupily západní země. Rusko je součástí skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence. Tato skupina se loni v říjnu dohodla na snížení těžby o dva miliony barelů denně, platit má až do konce letošního roku.

Analytici banky Goldman Sachs o víkendu varovali před nedostatkem dodávek na trhy, který by mohl do konce roku zvýšit cenu ropy až na 100 USD za barel. Ceny podle analytiků porostou, protože trh se bude vracet k deficitu vlivem nedostatečných investic, omezení těžby z břidlic a rozhodnutí kartelu OPEC.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentduben83,4083,00
New York – NYMEXWTIbřezen76,5076,34

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se