Domů
Ropa
Ropa WTI klesla o 306 procent, květnový kontrakt uzavřel na -38 USD za barel
Těžba ropy, pokles cen ropy

Ropa WTI klesla o 306 procent, květnový kontrakt uzavřel na -38 USD za barel

Ropa
12 komentářů
20. duben 2020, 21:33
ČTK

Cena ropy poprvé ztratila za jediný den veškerou svou hodnotu. Kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu dnes klesl o 306 procent a uzavřel na minus 37,63 dolaru za barel. To znamená, že prodávající nejenže za svou ropu nic nedostane, kupujícímu ještě musí za každý odebraný barel zaplatit.

Obchodníci květnový kontrakt prodávali za každou cenu, aby jim ropa nezůstala. Kvůli krizi v důsledku šíření koronaviru a výrazně nižší poptávce teď nemá o ropu téměř nikdo zájem, což platí také o amerických rafineriích. Po přetlaku nabídky se tedy trh zhroutil. Ve Spojených státech rovněž citelně ubývá kapacit k uskladnění ropy v zásobnících, což je významný důvod, proč nikdo z obchodníků teď ropu nechce vlastnit.

Nastupující červnový kontrakt na WTI, který má mnohem vyšší vypovídací hodnotu, klesl o 18 procent na 20,43 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent s dodáním v červnu odepsala zhruba osm procent na 25,87 USD.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se tento měsíc dohodli na výrazném snížení těžby, aby kompenzovali pokles poptávky a podpořili cenu ropy. Podle části analytiků však dohoda skupiny označované jako OPEC+ není dost výrazná na to, aby odstranila převis nabídky nad poptávkou.

„Netrvalo dlouho, aby trh poznal, že dohoda OPEC+ ve své současné podobě nebude stačit k obnovení rovnováhy na trhu,“ uvedl podle serveru BBC analytik Stephen Innes ze společnosti Axicorp.

Skupina OPEC+ se dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. „Stále panují určité obavy, že snížení o deset milionů barelů denně nedokáže vykompenzovat destrukci poptávky,“ podotýká analytik společnosti CMC Markets Michael McCarthy.

Kvůli klesající aktivitě rafinerií se nyní zvyšuje objem ropy ve skladovacích zařízeních v USA, zejména v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě. „Ještě nebylo dosaženo plné kapacity, ale panují obavy, že se tak stane,“ upozornil McCarthy. To je i jeden z hlavních důvodů, proč tak výrazně klesá cena ropy s dodáním v květnu, zatímco kontrakt s pozdějším dodáním je výrazně dražší.

Hlavní ekonom české investiční společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda ČTK řekl, že cenový rozdíl mezi ropou WTI a typem Brent je teď největší od roku 2015.

„Levná ropa a nezájem o paliva ale není postrachem jen v Texasu. S tím, jak na českých silnicích ubývají řidiči ochotní tankovat, klesá tuzemským čerpacím stanicím objem doplňkového prodeje – například nápojů či potravin. Z tohoto druhotného prodeje přitom v běžných časech měly často citelně vyšší marži než z prodeje samotných paliv,“ uvedl Kovanda.

„Ve výsledku jsou tak zejména mnohé menší pumpy existenčně ohroženy. Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství čerpacích stanic v ČR,“ dodal.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčerven25,8728,08
New York – NYMEXWTIkvěten-37,6318,27
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
energetik
20. duben 2020, 23:50

Před pár dny nepředstavitelné a teď skutečnost. Tak to by je vyšlo levněji to vylívat do vytěžených vrtů, když mají problém se zastavením těžby a musí to vyrabovat za každou cenu.

Už se těším jak přijedu na čerpací stanici a zadarmo natankuji nebo mi ještě zaplatí? :-)

S nákupy ještě asi počkám až bude i zlato za zápornou cenu :-)

energetik II
21. duben 2020, 07:20

O cenu zlata strach nemám, toho je nyní naopak velký nedostatek a cena stoupá. Mincovny kvůli koronaviru omezily provoz a obyčejní lidé naopak kupují zlata podstatně více, protože se chtějí pojistit před celkovým krachem světového finančního systému. Poptávka po zlatě tedy stoupá, po ropě klesá.

Lukas
20. duben 2020, 23:59

A u nas beztak pojde cena za benzin hore, ano rafinerie maju ropu ktoru nakupili este draho, dobre ale za mesiac bude stat benzin aspon o 20/30% menej?! Pretoze je teraz takmer zadarmo + nieco malo za prepravu + spracovanie a u nas myslim cenu phm z 50 alebo 60% tvoria spotrebne dane, hm asi som si aj sam odpovedal. Nie nebude lacnejsie tankovanie nebude ;)

Takato politika a spotrebne dane za phm ma stale viac a viac presviedcaju kupit si elektro priblizovadlo.

energetik
21. duben 2020, 00:05

A jaká se platí daň za zboží v záporné ceně? Daň je také záporná ne?

Martin Hajek
21. duben 2020, 11:14

Spotřební daň je v Kč/l a je kupodivu vždy kladná. :-)

Martin Prokš
21. duben 2020, 12:13

A DPH z této spotřební daně je také kladná.

Jen takový nesmyslný hypotetický výpočet, nikdy to tak nemůže být, hodnoty neznám na korunu, jen je tak odhaduju ale tak nějak jsou:

spotřební + DPH = cca 15 kč/l

Zpracování a doprava cca 8 kč/l

Pumpař marže 2 kč/l

Čili cena ropy by musela být za víc jak -25 kč/l aby to koncového spotřebitele vyšlo na nulu.

Ale on by si stát zvedl odvody, důvod by si našel..

Carlos
21. duben 2020, 12:22

Ta poslední věta je asi nejsmutnější. Protože pak tu nemáme stát pro občany jako nástroj správy, ale jako démonickou personu, která jakožto nezničitelná převzala funkci panovníka.

Martin Hajek
21. duben 2020, 11:12

Nejlepší okamžik na masivní rozjezd výroby elektromobilů v EU, to načasování je prostě geniální. :-) Někteří přesvědčovali, že elektřina bude nová ropa a on se stal pravý opak. To se občas stává... Ale je třeba se nevzrušovat a rázně pokračovat v naplňování Green Dealu.

Jan Veselý
21. duben 2020, 12:48

Krásná PR logika, protože se dějí krátkodobé bláznivé výkyvy u ceny ropy v USA, nemá elektromobilta v EU smysl. Futures na WTI se do nádrže vašeho plechováho miláčka v ČR netankují.

Navíc to nemá ani smysl matematický, i při ceně benzínu okolo 20 Kč/l jsou EV provozně levnější a mnohem lepší a pohodlnější na řízení.

St
23. duben 2020, 09:28

Pane Veselý, jakožto majitel elektrovozu máte jistě přesné statistiky o nákladech na vaší mobilitu a rád nás s nimi seznámíte.

Předem moc děkuji.

Jan Veselý
23. duben 2020, 09:50

Klidně. Palivové náklady jsou 0.4 Kč/km při nabíjení doma, 0 Kč/km při nabíjení v práci (zaměstnanecký benefit), 0 Kč/km u Lidlu, když tam nakupuju, 1.2 Kč/km na rychlonabíječce ČEZu při delších cestách.

EV jsem kupoval z druhé ruky, ve výborném stavu, za 300 tisíc.

Antonín Mikeš
23. duben 2020, 10:29

Tak já tomu nerozumím, ze záporných cen EE se radujete ale záporné ceny ropy jsou pro Vás vlaštovky co jaro nedělají.

Však jsou to komodity, jedna jak druhá.

Záporná cena na burze EE se do vašeho plechového miláčka nenabíjí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se