Domů
Ropa
Ropa zlevňuje, investoři přehodnocují rizika na Blízkém východě

Ropa zlevňuje, investoři přehodnocují rizika na Blízkém východě

Ropa
14 komentářů
7. leden 2020, 19:39
ČTK

Ceny ropy dnes odevzdaly část zisků z předchozích dnů. Investoři podle agentury Reuters přehodnocují své obavy z náhlého přerušení plynulosti ropných dodávek z Blízkého východu poté, co Spojené státy zabily íránského generála Kásema Solejmáního.

Severomořská ropa Brent krátce před 17:00 SEČ ztrácela asi 0,9 procenta na 68,29 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles také o 0,9 procenta na 62,71 dolaru za barel.

Ceny ropy prudce vzrostly v předchozích dvou dnech. Druh Brent se vyšplhal nejvýše od září a WTI byla nejdražší od dubna.

„Uzavření Hormuzského průlivu, klíčového pro převoz ropy, zůstává velmi nepravděpodobné,“ řekl ale nyní agentuře Reuters analytik Carsten Menke z banky Julius Baer.

Jiní analytici se nicméně obávají útoků přímo na ropnou infrastrukturu, i když rozpoutání regulérní války nepředpokládají.

„Z posledního vývoje vztahů mezi USA a Íránem lze vyvodit, že geopolitická rizika se s velkou pravděpodobností odrazí v neplánovaném omezení dodávek, než aby zmizela,“ napsal ve své dnes zveřejněné výzkumné zprávě analytik Tamas Varga ze společnosti PVM Oil Associates.

„Jedinou otázkou je kdy a v jaké formě,“ citoval Vargu zpravodajský server CNBC.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentbřezen68,2968,91
New York – NYMEXWTIúnor62,7163,27
Štítky:ropa

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik II
7. leden 2020, 23:23

Budoucí vývoj na Středním Východě je velký otazník, nezná ho nikdo. Na dnešní pohřeb generála Sulejmáního přišly 2 miliony lidí , 40 lidí bylo v této mase ušlapáno. Putin dnes vykonal neohlášenou bleskovou návštěvu v Sýrii ,kde s prezidentem Sýrie probíral nový vývoj po další odporné americké vraždě na území cizího státu. Blokáda Hormuzského průlivu je spíše nepravděpodobná , dá se spíše očekávat útok na armádu USA v Iráku pomocí balistických střel a dronů z Iránu. Své vojáky z Iráku již stáhli Slováci, Chorvati, Němci , naši potentáti mají ale v gatích naděláno ze Strýčka Sama a tak 40 našich bojovníků "má držet své pozice" , než Washigton zavelí k ústupu. Evropské státy NATO i Izrael dnes prohlásily, že vražda Sulejmáního byl pouze a jenom americký krok se kterým oni nemají vůbec nic společného. Nechtějí si zbytečně pálit své prsty a tahat brambory z ohně za někoho, kdo ani neuznal za vhodné jim celou akci dopředu oznámit.

energetik II
8. leden 2020, 10:35

Můj včerejší odhad se dnes naplno potvrdil. Irán vypálil na dvě vojenské základny USA v Iráku 22 balistických střel. Škody zatím nejsou známé, ale iránské rakety nebývají zrovna moc přesné a navíc mají USA velmi dobrý systém varování, takže vojáci přečkali výbuchy zřejmě v krytech. Situace se dál vyostřila, nyní čekáme na postup pana Trumpa. Každopádně jsou vojenské základny USA v dostřelu iránských raket a zdá se , že rakety dolétly k cíli, tedy systém Patriot je nesestřelil. Trump je tak nepředvídatelná figura, že si dnes jeho reakci netroufnu předpovědět. Pokud ale vojáci USA Irák neopustí, budou si muset zvyknout , že budou pod "trvalou palbou".

energetik II
8. leden 2020, 11:56

Další vývoj na Blízkém Východě bude velmi zajímavý. USA nemůžou porazit Irán jen leteckým bombardováním , musely by tam vysadit pozemní armádu alespoň o nějakých 300 000 mužích. Ta by potom snad dokázala dobýt Teherán. Má to ale jeden velký háček a ten se ukáže při pohledu do mapy. Odkud by vlastně mělo těch 300 000 Američanů na Irán zaútočit ? Jací jsou sousedi Iránu ?

1. Irák. Ten nyní odhlasoval vystěhování armády USA ze svého území.

2. Turecko, sice člen NATO , ale s USA má mimořádně vyhrocené vztahy , nereálné, že by se z jeho území útočilo na Irán.

3. Pakistán ,velký spojenec Číny. Těžko uvěřit, že by na své území pustil 300 000 Američanů.

4. Afganistán, dá se tam dostat jen letecky a Američané jsou tam "pod palbou" už dnes.

5. Turkmenistán. Dá se tam dostat jen letecky . Nepravděpodobné, že by poskytl své území USA.

6. Azerbajdžán. Teoreticky ANO, ale vojska USA by se musela vylodit v Gruzii v Černém moři a pak přes Kavkaz zamířit k iránské hranici.

P.S. USA by musely k útoku na Irán provést obří vyloďovací námořní operaci podobnou vylodění v Normandii v červnu 1944. Ztráty by byly velmi značné ! Po dobytí Teheránu by ovšem začala nekonečná partyzánská válka proti okupantům , v Iráku přinesla smrt 4450 Američanů, v Afganistánu 2400. Irán je velký jako tři Francie a má 80 milionů obyvatel. Ztráty vojáků USA by tak byly obrovské.

Jan Veselý
8. leden 2020, 14:34

Nic nebude, Trumpovi se už vzbouřil Kongres a Fox News. Tu válku nikdo nechce, kromě pár jeblých neoconů a zbrojařské lobby. ani Trump jí vlastně nechce, ten se do toho dostal jen vlastní pitomostí.

frank
8. leden 2020, 12:38

energetik zajímavé " strategické " dílko, vypadá to, že jste na PŠM nemarnil čas a pilně jste si zapisoval :)

Jan Veselý
8. leden 2020, 14:32

V USA vypluly na povrch okolnosti toho Trumpova rozhodnutí. Já sice o něm nikdy neměl valné mínění, ale vychází z toho jako ještě větší blb než by kdo před pár lety věřil.

eenrgetik II
8. leden 2020, 15:06

TO : Frank

No ,poraďte tedy vy stratégům USA, do které země sousedící s Iránem by bylo možné nastěhovat 300 000 invazní okupační armádu USA ,aby se jim pak dobře útočilo po souši a nemuseli opakovat - "vylodění v Normandii". Já tady tedy žádnou možnou ochotu dát k dispozici svou zemi americkým okupantům nevidím ! I k nám do Brd se také chtěli r. 2008 mermomocí nacpat se svým radarem , naštěstí veřejné průzkumy ukazovaly 65 % až 70 % nesouhlas českého obyvatelstva a tak to pak Obama - "musel potupně odpískat".

energetik II
8. leden 2020, 15:21

TO : Frank

Americké konání se stále více odchyluje od jednání demokratického státu, já USA už za demokratickou zemi nepovažuji. Příklady :

1. Zítra začíná v New Yorku jednání OSN, iránský ministr zahraničí si včas podal žádost o vízum k účasti na jednání. USA mu ho nevydaly a tím porušily základní konvence OSN z r. 1947, kdy se zavázaly umožnit státníkům vystoupení na půdě OSN.

2. Prezident USA prohlásil, že US budou bombardovat v Iránu historické kulturní památky, často zapsané v dědictví lidské kultury v seznamu UNESCO. Kdysi takto nacisté likvidovali synagogy nebo Islámský stát třeba Palmýru.

3. Zabít politika a vojáka jiného státu poté co přiletěl civilní linkou na civilní letiště v jiné zemi a měl v programu setkat se druhý den s premiérem Iráku , to je už tedy "silná prasárna" ! To je stejné ,jako kdyby někdo přiletěl na letiště V.Havla k návštěvě Babiše a kousek za Ruzyní by ho pak roztrhaly rakety. A pak by nějaká cizí velmoc prohlásila, že ho považovala za teroristu a že si to zasloužil. USA nastavily -"zcela novou normu chování" v mezinárodních vztazích. Zabití pana Skripala v Británii se nyní jeví jako maličkost.

frank
8. leden 2020, 15:27

nehodnotím krok(y) USA, hodnotím vaše geostrategické popisné cvičení :)

Josef Novak
8. leden 2020, 15:36

Vy jste to přečetl???? To tedy máte výdrž. Já jeho příspěvky přeskakuju.

energetik II
8. leden 2020, 15:52

TO : Novák

číst nemusíte, ale ten tip mi vyšel parádně. V úterý večer jsem napsal ,že Irán si zvolí jako druh odplaty útok balistickými střelami na základny USA v Iráku. Uběhlo jen několik hodin a střely byly odpáleny , takže paráda ! Předvídat vývoj umím dobře.

Emil
8. leden 2020, 17:29

Já už si na jeho příspěvky vytvořil docela jednoduchý filtr do známého rozšíření, jehož jméno se obvykle nevyslovuje...

energetik II
8. leden 2020, 15:47

To : Frank

Zkuste si tedy tipnout někoho ze sousedů Iránu, kdo by měl chuť pustit si na své území 300 000 invazní armádu USA ,která by pak přepadla Irán. Já to stále vidím na to - "druhé vylodění v Normandii". Pověst armády USA v regionu tam upadá každým dnem, místo uklidnění situace ji přítomnost armády USA jen stále vyostřuje. Řešení ? Odchod armády USA ze všech států oblasti, nebo minimálně z těch sousedících s Iránem. Irácký parlament už většinově odhlasoval, že si nepřeje pobyt žádných cizích vojáků na svém území a stejně se vyslovil i premiér. Našich 40 vojáků se tak dostává do role okupantů. Nechtějí je tam, oni ale stále nechtějí vypadnout.

energetik II
8. leden 2020, 19:19

Trumpovi trvalo asi 12 hodin, než se k iránskému útoku vyjádřil. Ukazuje to na obří handrkování a hádky v Bílém Domě, co vlastně podniknout. Nakonec přišlo smírné řešení , jen výhrůžky novými sankcemi, což je už obehraná Trumpova písnička. Takže - "prozatím vyřízeno." Zajímavé, že US Patroity iránské střely nesestřelily. To Izrael své antirakety užívá velmi účinně.

P.S. Naši vojáci prý -"přerušili výcvik Iráčanů" a pobývají na základně. Stejně tak 5200 Američanů. Jinak řečeno : "Válí se, hrají karty, spí , zametají chodby, ...apod." Myslím si, že bychom je neměli platit z našeho státního rozpočtu za tuto tzv. - "činnost". Ať si nyní začnou platit pobyt v Iráku sami ze svého vlastního žoldu , za nečinnost se neplatí ani v soukromých firmách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se