Ropa zlevňuje kvůli vyhlídkám na obnovení těžby v Saúdské Arábii

17. září 2019, 17:41
DomůRopaRopa zlevňuje kvůli vyhlídkám na obnovení těžby v Saúdské Arábii

Ceny ropy dnes prudce klesají kvůli vyhlídkám na brzké obnovení těžby v Saúdské Arábii po sobotních útocích na tamní ropná zařízení. Severomořská ropa Brent krátce po 16:00 SELČ ztrácela zhruba šest procent na 64,87 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala pokles o 5,4 procenta na 59,51 dolaru za barel

V pondělí cena ropy Brent po začátku obchodování stoupla o téměř 20 procent, což byl nejvýraznější nárůst za téměř 30 let. Později část zisků smazala a uzavřela s růstem o 15 procent.

Sobotní útoky posílily nejistotu na ropném trhu, který byl v posledních měsících relativně tlumený kvůli zpomalení globálního ekonomického růstu a americko-čínské obchodní válce. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého se spoléhalo v době nečekaného výpadku dodávek jinde.

Útoky vedly k poklesu těžby v Saúdské Arábii na zhruba polovinu. Zdroj agentury Reuters obeznámený s nejnovějším vývojem nicméně uvedl, že Saúdská Arábie je blízko k odstranění 70 procent výpadku a že úplné obnovení těžby by mohlo trvat pouze dva až tři týdny.

Trh nyní čeká na tiskovou konferenci, na které v 19:00 SELČ vystoupí saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán. „Potřebujeme řádné posouzení škod, potřebujeme vidět plán obnovy,“ uvedl analytik Samuel Ciszuk ze společnosti ELS Analysis.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentlistopad64,8769,02
New York – NYMEXWTIříjen59,5162,90