Domů
Ropa
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabský ropný gigant Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Ropa
Bez komentáře
28. březen 2017, 15:36
ČTK

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí vstup na akciovou burzu v příštím roce. Podle odborníků zřejmě půjde o největší primární veřejnou nabídku (IPO) na světě, uvedla agentura Reuters.

Se zpětnou platností k 1. lednu 2017 byla daň z příjmu společnosti stanovena na 50 procent, zatímco dříve činila 85 procent. Tento krok má za cíl snížit daňové zatížení Aramca o desítky miliard dolarů a zvýšit tak atraktivitu firmy v očích investorů.

Se snížením zdanění se čistý příjem Aramca podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg zvýší o 300 procent. V přepočtu na barel se ziskovost společnosti tak dostane na úroveň nadnárodních ropných gigantů, jako je Exxon Mobil Corp.

Na akciové burze vláda hodlá prodat až pět procent Aramca, aby získala prostředky na investice do nových odvětví. Tímto způsobem chce země v časech levné ropy diverzifikovat své hospodářství. Představitelé Saúdské Arábie odhadují IPO na jeden, dva i více bilionů amerických dolarů. Země by tak měla získat minimálně 50 miliard dolarů.

Ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie je největším dodavatelem ropy do Číny, snaží se přimět tamní ropné společnosti k investici do akcií Aramca. Jedná například se společností Sinopec Corp.

Jelikož příjmy z ropy se na saúdskoarabském rozpočtu podílejí více než 60 procenty, úprava zdanění Aramca bude mít dopad na státní pokladnu. Podle odborníků oslovených agenturou Reuters však tento výpadek zřejmě vyrovnají příjmy z dividend společnosti.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Čína s Ruskem posilují vazby na poli energetiky. Země jednají o nákupu ropy do strategických rezerv
19. květen 2022, 12:58
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se