Domů
Ropa
Shell odstoupil od záměru těžit ropu u Skotska, projekt kritizují ekologové
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Shell odstoupil od záměru těžit ropu u Skotska, projekt kritizují ekologové

Ropa
Bez komentáře
3. prosinec 2021, 16:24
ČTK

Britsko-nizozemský ropný gigant Royal Dutch Shell odstoupil od záměru rozvíjet kontroverzní naleziště Cambo v britské části Severního moře. Projekt kritizují ekologičtí aktivisté, kteří tlačí na to, aby se u Británie žádné další projekty na těžbu ropy už nezačínaly. Shell uvedl, že projekt za současné situace nedává ekonomický smysl, informovala agentura AP.

Shell má v projektu 30procentní podíl, zbylých 70 procent vlastní provozní společnost Siccar Point Energy. Naleziště je blízko Shetlandských ostrovů, které leží severně od Skotska. Aktivisté se snaží o to, aby vláda v Londýně dbala na plnění cílů snižovat emise uhlíku, a účinněji tak bojovala s globálním oteplováním.

„Po důkladném zvážení navrhovaného rozvoje projektu Cambo jsme dospěli k názoru, že investice do tohoto projektu nemá v tuto chvíli dostatečné ekonomické opodstatnění,“ uvedl Shell.

„Další investice do těžby ropy a zemního plynu v Británii jsou však i nadále nezbytné pro zajištění energetické bezpečnosti země.“

Společnost Siccar Point uvedla, že s projektem stále počítá. Šéf podniku Jonathan Roger poznamenal, že rozvoj naleziště 125 kilometrů západně od Shetland zajistí zhruba 1000 pracovních míst a pomůže zmírnit dopady přechodu Británie k nízkouhlíkové ekonomice. „O budoucím rozvoji projektu Cambo chceme dál jednat s britskou vládou a s dalšími akcionáři,“ poznamenal Roger.

Siccar Point uvádí, že z naleziště Cambo je možné za 25 let získat až 170 milionů barelů ropy a 53,5 miliardy krychlových metrů zemního plynu.

Štítky:ropa
Shell

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se